Bulaşık makinası derterjanımı evde kendim yaptım

<123456>
12/31/2011 07:17:00

Tarif şöyle;
1 Bardak boraks

1bardak yemek sodası
 1/4 bardak tuz
 1/4+ bardak limon tuzu(citric asit)(iri kristalli değil toz şeklinde kullancaksınız)
30 damla limon,portakal,mandalina yağlarından biri veya 10 ar damla herbirinden.

Yapılışı;
Plastik bir kapta önce tuz ve yağları iyice karıştırın  ki topaklanma olmasın ardından diğerlerini ekleyin. Ben salamuralık tuz ve iri limon tuzu aldım,evde blendırdan geçirip toz haline getirdim.Portakal yağı kullandım aromasını daha çok sevdiğim için.Gerçekten koku muhteşemdi.

Bu karışımı internette dolanırken(bitki cadısı adlı) bir blog da buldum.Ertesi gün tüm malzemeleri alıp yaptım.Bir kaç gündür bulaşıklarımı bununla yıkıyorum.Sonuç gerçekten inanılmaz.Aralarda kapağı açıp baktım merakımdan,görüntü ve koku muhteşemdi.

Boraks denen maddeyi baharatçılardan temin edilebilirsiniz.Meğer ne çok işe yarıyormuş da haberim yokmuş.aktardan pek çok marifetlerini de oğrendim bu arada..

Tabii ki parlatıcı gözüne olmazsa olmazım elma sirkesi ekledim....

Çocuklarım sık sık boğaz enfeksiyonu geçiriyorlar.bu yüzden uzun zamandır doğal deterjan arayışındaydım.Bu karışımdan sonra aradığımı buldum.Denemeden yazmak içime sinmediği için önce kendim kullandım ve sonucu sizlerle paylaşmak istedim....

Ynt: Bulaşık makinası derterjanımı evde kendim yaptım

12/31/2011 07:20:00

çok güzelmiş bu en yakın zamanda deneyeceğim çok teşekkürler mutlu anne:))

12/31/2011 07:25:00

Evet mutlaka denemelisin  Gül.miniklerimizi ne kadar korursak kimyasallardan o kadar kardır bizim için diye düşünüyorum :))

12/31/2011 07:31:00

Çok teşekkürler paylaşım için.
Hemen deneyeceğim ben de

12/31/2011 07:39:00

süper yaa denemek lazım

12/31/2011 07:40:00

aaa ne kadar güzel,

kimya bölümünü mü okudun?

iyi fikir,
deneyeceğim.
teşekkürler...

12/31/2011 07:45:00

Yeni adıyla karbonat canım :))

12/31/2011 07:46:00

İlahi asudez :) yok okumadım kimya bölümü çocuklar çok hastalandığı için çokça araştırdım sadece :))

12/31/2011 07:46:00

Canım harikasın yine. ne güzel etmişsin. aslında aktar bulsam bende denemek isterim valla. bir süredir arap sabunu kullanıyordum. şimdi top aldım. onlar ne kadar doğal bilmiyorum tabi. ama yaklaşık 3 aydır bulaşık makinasında deterjan kullanmıyorum. dün markette bayanın birisi tablet deterjan tavsiyesi istedi bulaşık makinası için :) bende anlattım böle böle kimsayallar zararlı diye.ben ve bir çok arkadaşım bıraktık diye .arap sabunu top sirke işte kullandıklarımızı anlattım.kadın merakla dinledi ama naptı bilmiyorum sonra. en azından kafasını karıştırdım ya o yeter :)) 

12/31/2011 07:49:00

Canım bende şimdi çevremde koca koca deterjan paketlerine para verip alanlara acıyarak bakıyorum :( çamaşırda da bulaşıkta da çözümü buldum.bulduğum kadarını paylaşmayı seviyorum tabii isteyene :))

12/31/2011 07:52:00

teşekkürler mutluanne tam zamanında geldi bu tarif zira tabletim bitmek üzereydi.

<123456>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Tecrübe-Bilgi Paylaşımı_Doğal Temizlik Doğal Yaşama Merhaba

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...