Beylikdüzü'nde yaşayan çocuklarımızı evlerimizde ya da dışarıda buluşturalım.

Ynt: Beylikdüzü'nde yaşayan çocuklarımızı evlerimizde ya da dışarıda buluşturalım.

03/03/2011 08:26:00

:))  ben de çok özlemiştim okulu. vize ve final dönemlerinde tekrar nefret ettim diyebilirim. eğitim değil sınav dönemi oluyor okul..

işin acı tarafı y.lisansta da böyle olması..

Ynt: Beylikdüzü'nde yaşayan çocuklarımızı evlerimizde ya da dışarıda buluşturalım.

03/03/2011 09:18:00

haklısın ben o dönemleri silmişim sanki kafamdan

03/03/2011 11:05:00

biz getirebiliriz sandalyelerimizi yanımızda 

biraz hamurla oynarlar, biraz yapıştırma yaparlar, biraz boyama, biraz oyuncak kavgası, biraz koşarlar, biraz çığlık, biraz gözyaşı ... offf yine breadse mi gitsek :)

03/03/2011 12:36:00

dışarıda çok fazla uyaran var ya , birbirlerine konsantre olamıyorlar  , yani tam bir grup olamıyorlar gibi geliyor bana, aklıma başka bir fikir geldi aslında, yakın bir anaokulu ile konuşsak, c.tesi günleri okullar boş, bize bir sınıf ve bir öğretmen verseler iki saatliğine acaba maliyeti ne olur?

03/03/2011 15:04:00

Şöyle bir fikrim var!:)))

Şimdi çocuklar için bişeyler yapmak adına zaten buradan bir grup oluşturmuş anneler pekala çocuklara zaten yaptığı gibi eğitmen olma işini de üstlenebilir.

Bir kaç araştırma ile oyun grupları en verimli nasıl organize olur bir dosya yaptım,mail adresini atanlara yönlendirebilirim.

Şimdi bizim toddler denilen 15-24 ay arasındaki çocukların oyun şekli paralel oyunmuş,yani dikkati az,oyuncağını paylaşmaz ama diğer arkadaşlarınında farkındadır ve buda onun için bir oyun şeklidir.

Dolayısı ile en çok 10 dk eğitsel 20 dk serbest şeklinde arka arkaya 3 kez tekrarlamak yeterli olacak!

Eğitsel kısımda da örneğin bu hafta Benan da toplanacağımız için,onun dışında biz 4 anne paslaşarak o 10 dklarda

*masa başı boyama
*masa başı hamur
*masa başı her annenin katılımı ile ortak bir ara öğün (herkesin getireceği bir meyve mesela)
*bir şarkı eşliğinde oyun
*her annenin katılımı ile çocuklara bedensel egzersiz
*herkese bir oyuncak vererek oyuncak oynama
*duyularla ilgili  dokunma,koklama egzersizi
*bir kitaptan veya kağıttan hayvan,eşya tanıtma tanımayı bekleme
*mesela Burcu larda sabunla tanıştırma !

gibi gibi gibi yapabiliriz.

Çünkü bizimkiler bunlardan her birini 10 dk çok oynamayacak,ya birbirlerininkini alıcak,ya kaçıcaktır fikrim.He 10 dk yı aşarsa süreyi onlar belirler.

Ben örneğin bu hafta

ilk 10 dk da herkes için birer boyama sayfası çıkarabilirim boya kalemlerini getirerek boyama yapabiliriz,

2. 10 dk hep beraber masada yemekten haz etmeyen çocukların önüne etrafı kirletmeyecek şekilde çubuk:) elma vs verebiliriz (bunu bilmeden geçen görüşmede yapmıştık ve oturmuşlardı !)

3. 10 dk da yine çıktı aldığım hayvanların çıkardığı sesleri taklit eder,ettirir,onlara verir sonunda ali babanın çiftliğini söyleyerek te bitirebiliriz.

Böylece ne yapacağımızı bilmeden başlanmış bir gün olmaz!
Hemde biz eğitmen olmadan ki (daha birini de bulamadık zaten )neler yapıoruz görmüş oluruz.

Bu arada  bir hafta ev bir hafta dışarısı da yapabiliriz yeterki yine bir araya gelebilecekleri bir masası veya yer minderi olsun!

çünkü serbest zamanda ev karıştırmak yerine oyuncaklarla enerji atabilirler.

Çünkü gerçekten bizden özellikle de anneden ayrı bir yaşam olduğunu kavrayabilmeleri için yaş aralıklarında bir araya getirip bir oyuna çekilmeleri gerekiyormuş.

Mesela yine atıyorum şarkıyı Nurcan söyletirken :) Ateş in çemberde oyunu oynatanın o olduğunu bildiği için  onun elini tutması gibi! 

Çünkü bloglarda baktım sizlerde açılmıo, toplanıp 2,5 - 3 civarı hamur yoğurup kek pişiren böylece ortak bir alan yaratanlar bile var.

Organize olalım! Yoksa oyun alanlarında sadece serbest zaman; normal bir dışarı çıkıp avm de oynatmadan farksız olur.

Fikrim bu!Önerilerinizi bekliyorum arkadaşlar:)

Uygun bulursanırız bu planı deneyelim boyama,mama ve hayvan tanıtımla başlayalım bu hafta :)

03/03/2011 20:52:00

ebru eline sağlık ben de böyle düşünüyorum,
 ara öğün için ortak bir şey verelim siz ne derseniz ben hazır ederim, meyve olabilir, ev yapımı poğaça olabilir ben çok mecbur kalmadıkça hazır ürünler vermiyorum, bir de şeker içeren şeyler yedirmemeye çalışıyorum
bizde bir kutu iri lego var, ortaya döküp bir 10 dk oynamalarını sağlayabiliriz sanırım, hareketli çocuk şarkısı da var repertuarımızda
cumartesi 11 de bekliyorum heyecanla

03/03/2011 20:57:00

Ebru cidden cok guzel olmus.. Ellerine saglik..

03/03/2011 21:02:00

Arkadaslar bu arada biz hafta arasi gorusme yapcakmiydik ?

03/03/2011 21:10:00

talep olursa herzaman görüşebiliriz

03/03/2011 21:12:00

Bu hafta konusuruz gerci de . Aklima geldi birden :)

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Beylikdüzü'nde oturan anneler, 2-3 yaşlarındaki çocuklarımıza oyun grubu oluşturalım mı?

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...