Beylikdüzü'nde yaşayan çocuklarımızı evlerimizde ya da dışarıda buluşturalım.

Ynt: Beylikdüzü'nde yaşayan çocuklarımızı evlerimizde ya da dışarıda buluşturalım.

01/28/2011 12:56:00

Merhaba,

Miraclelife, biz Bahçeşehir Koleji Anaokulu'nu tercih ettik. Innovia 1 Sitesi'nin içinde (Bauhaus arkasında). Oğlum oyun grubuna gidiyor. Haftada üç gün ikişer saat. Okulu ilk tercih nedenim YAKIN OLMASI,  GÜVENLİ, TEMİZ PAK ve KURUMSAL bir yer olmasıydı. Diğer kriterleri karşılayıp karşılamadığını daha sonradan hatta oğlum gidip gelmeye başladıktan sonra değerlendirebildim ancak. Genel olarak memnunum.

Tercih nedenlerim ve bana göre bir anaokulunda olması ve olmaması gerekenler şunlardı:

1. Yakın olması. Servisle göndermek zorunda kalsaydım Bahçeşehir Koleji de olsa bu yıl göndermezdim. İki buçuk yaşındaki bir çocuğun servislerle okula gidip gelmesi bana hiç konforlu gelmiyordu. Şimdi servis anlayışını ve çalışanlarını gördükçe daha yumuşak bakıyorum ama uzaklık benim için önemli bir eksi puan. Güvenlik ve hijyen ise zaten olmazsa olmaz. 

2. Kurumsallık. Eğitim felsefesi, vizyonu, misyonu olan, bütün okullarında belli yaş grupları için standart sınıflar, eğitimcilerinde ve çalışanlarında standart ve öngörülebilir anlayış ve davranış şekli. Öğretmenlerinin hepsi üniversite mezunu olup onlara iyi bir kurum içi eğitim veren bir okul. Yani, sınıfın içinde olup bitenin, etkinlik programının sadece öğretmenin ya da kurum sahibinin insiyatifinde olduğu şahıs anaokulları ikinci tercihimdi açıkçası. Ben, oğlumun okulunda öğretmenlerin ve diğer çalışanların ne yaptıklarını bildiklerini ve çocuğa yaklaşım şeklinin kişiden kişiye değişmediğini hissediyorum. Şimdiye kadar gerek okula alışma sürecinde gerek sınıf içinde arkadaşlarına karşı olabilecek olumsuz tavırlarına (vurma alışkanlığı vardı oğlumun) yaklaşımlarında en ufak bir hata görmedim. Her biri çok dikkatli, profesyonelce, ama bir o kadar da sevecen ve çocuğu iyi tanıdıklarından bireysel farklara saygı gösterecek şekilde yaklaşıyorlar öğrenciye. Standartlık, kurumsallık, öngörülebilirlik deyince, sıkıcı, robot yetiştiren bir yerden bahsetmiyorum tabi ki. Başta bu kadar standartlık çocuğun hayal gücünü kısıtlar, ya da burası hayal etmeyi, akıl yürütme yeteneklerini nasıl geliştirecek diye endişe etmiştim. Aslında hala burasının biraz daha akademik eğitime dönük programlar uyguladığını düşünüyorum aslında, ama çocuğumda böyle birşey gözlemiyorum açıkçası. Hatta tam tersi. Gayet akıl yürüten ve nesne ve olaylara değişik yorumlarıyla beni şaşırtan bir çocuk olmaya başladı. Bir de, haliyle özel kurumlarda, nihayetinde çocuğunuz aynı zamanda bir müşteri olduğundan pohpohlanma, şımartılma durumları olabiliyor ki bunun dozunun çok iyi ayarlanması lazım. Oğlum, okuldan sonra, yabancılarla konuşmaya, hatta onlara konserler vermeye, kısacası kendine daha fazla güvenmeye başladı. Zaten dışadönük bir mizacı var, ama okulda ona beğenilecek bir insan olduğunu, herkesin onunla konuşmak isteyeceğini hissettiriyorlar sanıyorum. Ama şımarıklık yapmaz. Özellikle de yabancılara. İlk veli görüşmemizde, sınıfta dışlanma, bir çocuk ya da çocuklar tarafından sürekli sözlü ya da fiziksel taciz, kısacası onun özgüvenini sarsacak herhangi bir konudan hemen haberdar olmak istediğimi, benim için bunun, dikkat süresinin, aktiviteyi tamamlayıp bitirmesinin en önemli konular olduğunu söylemiştim. Söylediklerimin hiçbirini unutmadı öğretmenimiz. Sürekli irtibat halindeyiz, konuşmalarda, gelişim raporlarında beklentilerim konusundaki gelişmeleri kendi söylüyor ki irtibat halinde olmak da önemli bir konu. 

3. Öğretmen. Ben öğretmeniyle tanışmadan kaydını yaptırmadım oğlumun. Çünkü okul, imkanları ne olursa olsun en önemlisi öğretmen. Güleryüzlü, disiplinli, temiz, düzenli, güzel konuşan bir öğretmen hayal ediyordum. Buldum da. Tabi bunları herkes ister, kolay bulunmaz. Ama en azından annenin kayıttan önce öğretmeni kesinlikle tanıması ve içine sinip sinmediğine bakması lazım.              

Ve tabi ücret. Aslında yukarıda saydıklarım ne kadar çok kolay bulunmayan şeyler olsa da aslında zaten olması gereken şeyler. Yazdıklarıma bakarsak, çocuğumdan Einstein yaratmalarını beklemiyorum, gayet makul beklentilerim var. Tabi bunlar için astronomik rakamlar ödemek istemiyorum. Temel ihtiyaçları bile karşılanamayan bu kadar çocuk varken benim çocuğumun yılda bir araba parasına okula gitmesi içime sinmez. Biraz büyüyünce hele, çok sevdiği okulunda sevgi, ilgi, eğitim alsın diye aslında çuvalla para verildiğini, bunun para karşılığı olduğunu, para olmasa hiçbirinin olamayacağını anlayıncaki psikolojisini düşünüyorum da. Biraz yüksek fiyatlar tamam. Çocuğa da kendime de bunu açıklayabilirim. Ama çuvalla para vermeye karşıyım. Bu sene Bahçeşehir Koleji'nin ilk yılı burda. Fiyatlar uygun. Seneye ne olur, bakacağız.

Çook uzun bir yazı oldu, kusura bakmayın. Ayrıca daha açıklayıcı olabilmek için oğlumdan ve okulundan örnekler verdim. Oğlumu, kendi okulumuzu ya da kendi yaptığım seçimi övmek için değil, daha anlaşılır olmak için. Lütfen yanlış anlaşılmasın.

Sizin görüşlerinizi de merak ediyorum bu konuda. Paylaşırsanız sevinirim.

Ynt: Beylikdüzü'nde yaşayan çocuklarımızı evlerimizde ya da dışarıda buluşturalım.

02/01/2011 08:04:00

seval çok teşekkür ederim ayrıntılı bilgiler için, en yakın zamanda gidip bakacağım

02/02/2011 13:44:00

okulu gezdim, tatildeydi, öğretmenler ve çocuklar yoktu, gözlemleyemedim ama fiziki koşulları güzeldi, sevmediğim ; sene sonu gösterisi yapılıyormuş, bahçe aktiviteleri kışın 5 dk imiş 
sevdiğim; tv sadece ing dersinde gerekliyse izletiliyor, ing öğretmeni türkçe konuşmuyor, çok fazla oyuncak yok ortam ferah , yerler plastik yer döşemesi kaplı, araya halılar atılmış 

ama bu sene küçük grup dolu ancak seneye erken kayıt için bilgi alıyorlar şu anda

02/02/2011 14:11:00

fiyatı neymiş?

02/02/2011 14:45:00

fiyat vermedi, önümüzdeki yıl için yanıltıcı olurmuş! bir ara yıllık 3500 tl gibi bir şeyler geveledi ama ayrıntıya inmedim ben de, eğer yıllık fiyat verip taahhüt alıyorlarsa zaten işime gelmez,

02/02/2011 17:07:00

tesekkürler seval..bende bır yer buldum haftanın 3 gunu 2 saat daha gıdıp görmedım ama fıyatı 200 tl...gıdıp göörunce yıne paylasırım..benım tercıhım ıllakı kolej olması gerekmıyo...

02/02/2011 22:51:00

Merhaba, ben tesekkur ederım.

NurMel,

Haftada 3 gun, 2'ser saat. Ogrenım donemının basından berı gıdıyoruz. 1750 lira, yıllık. Yılın basında odenıyor yalnız. Kolejlerde odemeler pesin oluyor maalesef. Ancak şunu da unutmamak lazım kı, odemeler aylık oldugunda bazı velilerin devamlılıga yaklasımı cok esnek oluyor. bır ay gonderıyor, sonra vazgecıyor, sonra tekrar gonderıyor, ya da yılın ortasında yeni bır ogrencı sınıfa katılabılıyor. Bunlar, kesınlıkle olmaması gereken seyler ve ne kadar ısımıze gelmese de, zorlansak da pesın odeme butun bunları ortadan kaldıran bır cozum aslında velı acısından. Bu pesın odemede taksıt de yapıyorlar 12 aya varan.
Daha onceden baktıgım, bu fıyatlardaki yerler kalıte acısından cok gerıdeydı. Zaten buranın fiyatları da seneye artacak sanırım, dediğim gibi.
Olmaması gerekenlerden bazıları bızım okulumuzda da yasanıyor. Mesela, kurum buyudukce kacınılmaz olan seylerden bırı, burokratık bır ısleyıs var. Ogrencı ıle degıl de, okulla ya da genel mudurlukten halledılmesı gereken sorunlarla ılgılı olarak ısleyıs bıraz yavas. Ama daha kucuk yerlerde, dırekt ısın muhatabı ıle yuz yuze konusup ya cozersın ya cozemezsın. Burada bazen attıkları mesajlara cevap yazıyorum. Iste su yapılabılır bu olabılır diye ya da oglumun degerlendırme raporu hakkındakı fıkır ve taleplerım sunlar dıye, ama ellerıne ulastıgına, degerlendırıldıgıne daır bır mesaj bıle gelmeyebiliyor.
Bır de oncekı mesajımda da yazmıstım bıraz akademık egıtıme donuk bır program var dıye. Buyuk sınıflarda nasıl, bılmıyorum. Bılmeden konusmak ıstemem, ama uc yasta henuz, sanat ya da spor dallarıyla tanısmaya baslama anlamında fazla bırsey yok. Cocuk yoga, satranc ogrensın demıyorum, ama ıngılızceyle tanıstırdıkları, kulak dolgunlugu olusturdukları gıbı bu tur faalıyetlerı de sınıfa tanıstırmaları (cogu sahıs okullarında oldugu gıbı) guzel olur dıye dusunuyorum. Cocugun herhangı bır dalda yetenegı ya da ılgısı varsa, ortaya cıkması acısından faydalı buluyorum ben bu gırısımlerı.    
Olmaması gereken ya da eksık olanları sormussun. Bunlar geldı aklıma. Ama bunlar benım ıcın cok onemlı seyler degıl. Ayrıca bır kısı ıcın kotu olan dıgerı ıcın ıyı olabılıyor. Miraclelife yılsonu gosterısı yapılmasından ve kısın bahce aktıvıtesının olmamasından hoslanmamıs mesela. Neden boyle dusundugunu ıyı anlıyorum, hak da verıyorum ama ben yıne de yılsonu dahıl tum ozel gunlerın mumkunsa gosterıler sahnelenerek kutlanmasından yanayım. Bu tur etkınlıklerde kucuk yasta aktıf rol alan cocukların ozguvenının ve yeteneklerının cok olumlu etkılenecegıne ınanıyorum. Bır de bızım sıtemız coook ruzgarlı bır sıte. Yazın bıle. O yuzden kısın dısarı fazla cıkmalarından yana degılım. Kendım de cıkardıgımda cocugu parkta oynatmak mucadele halıne gelıyor cunku. Mıraclelife, benım hıc degınmedıgım fızıkı kosullara da degınmıs kı olumlu ızlenımlerıne katılıyorum. Artı, cıkan yemegın kalıtesı, sekerleme cınsı ıkramlıkların olup olmadıgı, kurum ıcı kapalı spor alanının olup olmadıgı, merdıvenlerın, tuvaletlerın, uyku odalarının durumları, gunes alan genıs sınıfların olup olmaması, hepsı onemlı konular. Gerci bunlar genelde odenen ucretle dogru orantılı sekılde bulunabılen seyler. Ben artı olarak ılk mesajımda daha cok ruhsal ve egıtsel krıterlerımden bahsetmıstım kı bunlar maalesef parayla da olmayabılıyor.        

Minel, kolej olması bence de sart degıl. Ben kurumsallık derken kolej olmasını kastetmedım. Ilk mesajımda da detaylı acıklamıstım. Ama ciddiyet, kurum kulturu, bellı bır standardın olması onemlı.
Ya-Pa kolej degıl ama boyle olabılır mesela, Real'in ordaki Uyum'un sokagında. Bir apartmanın giriş katındalar. Kucuk bır yer. Icını gormedım ama cok ıddıalı olmasa gerek. Ama yılların Ya-Pa'sı. Kendı yayınları var, belirlı bır cızgılerı vardır dıye tahmın edıyorum. Fıyatı ucuz degıldı ama odemeler aylık (bızım sıtede bır cocugun anneannesı arada gonderıyoruz bazı aylar parasını verıp demıstı hatta kı bu da yukarda bahsettıgım sey). Yazın oglumun okulu kapandıgında yaz donemı ıcın oraya goturmeyı dusunurum. Baktıgın yer orası olabılır mı? Oyleyse bıze de ızlenımlerını yazar mısın?   

Tesekkurler.

02/03/2011 09:16:00

seval ayrıntılı değerlendirmelerin için tekrar teşekkürler, benim aklıma takılan tek konu yıllık ücret, ben de devamlılık disiplininin sağlanmasından yanayım ancak kızımın orada mutlu olup olmayacağı belli değilken böyle bir ödemenin talep edilmesi ters geliyor, bölgedeki en iyi okul burası bence de, belki bahçeşehir civarında da iyi yerler vardır ama daha çok küçükken okul yolu kavramıyla tanışsın istemiyorum ben de, bu yıl deneme amaçlı belki ya-pa yı da düşünebiliriz, oraya da bir bakayım

02/03/2011 11:38:00

Haklisin. Benim de boyle bir endisem vardi. Hem okul acısından hem acaba sinifin kimyası cocuga iyi gelecek mi diye. Nitekim oglum iki gun sinifta tek erkek oluyor. Korktuğum da biraz basıma geldi yani. Burada, ödeme yapmadan önce bir hafta deneme süresi talep edenler olmuştu. Kabul ettiler. Ama 1 hafta surenin ne kadar gösterge olacağı ayrı bir konu. Şimdi uzatmayayım. Sadece sunu söyleyeyim, cesitli okullara giden cocuklardan gozlediklerim, duyduklarım arasından sadece bir tanesi uyum sağlayamadı. O da mutsuz oldugundan değil. Mantıklı bir nedeni vardı. Ya-Pa'yi görürseniz bana da düşüncelerinizi yazarsanız güzel olur. Bir de Minik Dahiler'i ovduklerini duydum. Çok uygun değildir ama herhalde. Yine de bakmak lazım oraya diye düşünüyorum.

02/03/2011 20:02:00

öncelıkle tesekkurler..benım kızım daha 19 aylık kucuk oldugu ıcın bu kadar detaylı bakmıyorum..sadece oyun grubu bızım ıcın yeterlı olacakdır dıye düşünüyorum suanda..baktıgım yer beykent ünıversıtesının arkasında ucan balon anaokulu tlf görustum gıdıp görmedım henuz..ama bende ya-pa  ya bı bakmak ıstıyorum..aslında nette oyun grubu bulup katılmak ıstıyordum ama olmadı...

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Beylikdüzü'nde oturan anneler, 2-3 yaşlarındaki çocuklarımıza oyun grubu oluşturalım mı?

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...