Televizyon...

11/11/2010 11:41:00

Merhaba,
Biz televizyon kültüründen şikayetçi ama o kutudan vazgeçemeyen bir çiftiz. Kızımın uyku saati büyüdükçe gecikmeye başladı. Bunda işten dönen benim ve eşimin de onunla biraz zaman geçirmek istemesinin de payı var. Bakıcımız tembihli: gündüzleri TV açmıyor ama akşam yatmak üzere olan kızım son haftalarda televizyonla tanıştı ve büyülendi (!). Artık onu uyuttuktan sonra televizyon izleyeceğiz. Sizler bu konuda ne yapıyorsunuz, çocukları kaç yaşına kadar uzak tutmak lazım?

Ynt: Televizyon...

11/13/2010 07:59:00

Bende gün içinde kesinlikle açmıyorum.Zaten vakit de olmuyor ama akşam babamız geldiğinde haberdi maçtı derken en az iki saat tv'ye maruz kalıyo bebeğim hele reklam sırasında resmen ağzı açık dalıyor.Ben bu zamanlarda dikkatini çekip mutfağa filan götürüp bir şekilde dağıtıyorum dikkatini.Doktorumuza sorduğumda zaten özellikle reklamları izlettirmeyin dedi.Motor gelişimini engelliyormuş.En tehlikeli dönem ise 1-3 yaş arasıymış.Allahtan ben düşkün değilim diziydi filmdi derdim yok da engelleyebiliyorum.Dediğiniz gibi en doğrusu onlar uyuduktan sonra izlemek

Ynt: Televizyon...

11/13/2010 08:35:00

Televizyon ve benzeri hareketli goruntuler 2 yasina kadar kesinlikle onerilmiyor. 10 dakikayi asan, bir saati bulan yayin cocukta beyin gelisiminde sorunlara neden olabiliyormus. O nedenle ne kadar uzak tutsak iyidir. 

Cocugunuz ne kadar gec yatiyor bilmiyorum. O donemde bizim kiz 8 gibi yatmis olurdu. Yeni yeni 9u bulmaya basladi. Size onerim erken yatirmaya calismaniz. Ona gore gunduz uykusunu ve sabah kalkisini duzenlerseniz, erken kalkar. Siz de keyfinizle televizyon izleyebilir, diger islerinizi yapabirsiniz. Cocuk da tvye maruz kalmamis olur. Bir diger alternatif, tvnin acik oldugu saatlerde cocugunuzla baska bir odada oynayabilirsiniz. Mesele aslinda tvden vazgecmek ya da gecmemekten cok, cocugu onun zararli etkilerinden uzak tutmak. Zarar aslinda yayinlarin iceriginden degil, hareketli goruntunun cocuklarin beyni icin fazlaca hizli olmasindan kaynaklaniyor. Buna bebek kanallari da dahil.

Tvnin zararlariyla ilgili bilgileri esinizle paylasip, haber ve maclari baska saatlerde izlemesini onerebilirsiniz. Tv izlenecegi zaman donusumlu olarak cocukla baska bir odada oynayabilirsiniz. Yani her cifte uygun bir cozum mutlaka vardir. 

Sorular kisminda televizyon diye aratirsaniz degisik yaklasimlari ve cozum onerilerini, bilimsel referanslarla birlikte okuyabilirsiniz. 

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
1 yaş civarı bebeği olanlar

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...