Anne sütüne ihtiyacı olacak anne adayı..

Ynt: Anne sütüne ihtiyacı olacak anne adayı..

04/16/2012 18:59:00

Derin dondurucuda 3 ay diye yazar bazı kaynaklarda ancak son araştırmalara göre 6 aya kadar saklanabiliyor. Hatta son araştırmalara göre şu şekilde bir bilgi mevcut:

• Sağdığınız sütü dondurmadan 72 saat ve dondurulmuş sütü erittikten sonra 24 saat buzdolabında (+1 ile +4 derece arasında) saklayabilirsiniz.

• Buzlukta (-7 ile -2 derece arasında) 3 haftaya kadar muhafaza edebilirsiniz.

• Derin dondurucuda (-18 derecenin altında) 6 aya kadar saklayabilirsiniz

Yine de hem güvenli olmak açısından hem de mümkün olduğunca ayına göre süt almaları açısından ben 3 ay içinde ya kendi bebeğime içiriyor ya da süt kızıma gönderiyordum dondurucudaki sütlerimi.

Taşımak için de içine buz kalıpları koyulan termoslu kaplardan kullanmak en güvenlisi. Hani pikniğe giderken kullanılan cinslerden. Dondurulmamış sütler bu şekilde buzluk olan kaplarda 24 saate kadar saklanabiliyor ancak tabi ki dondurulmuş olanlar için süre daha kısa. Daha detaylı bilgi için Anne Sütü Olanlar Olmayanları Bulsunlar  girişiminin kurucusu olan Marka Anne Derya'dan bilgi alabiliriz. Zaten konuyu kendisi açmıştı ve anne sütü taşıma konusunda oldukça deneyimlidir.

20 dakikalık bir mesafeden bahsediyorsak eğer dondurulmuş gıda taşımak için satılan içi folyolu gibi çantalar var, onlar bile yeterli olacaktır. Hatta benim ilk sütleri böyle bir poşet çanta ile taşımışlardı ve iki ev arasındaki mesafe yaklaşık 1,5 saat kadar olmasına rağmen bir şey olmamıştı (tabi Kasım ayından bahsediyorum, Temmuz ayında daha iyi saklama koşulları gerekir).

04/16/2012 19:03:00

ayların yakın olması iyi olur evet ama şart olduğunu sanmıyorum. pediatrist bir arkadaşıma danışacağım yine de..

04/16/2012 19:06:00

süt saklama kaplarında ya da süt saklama poşetlerinde saklanmalı sütler. süt saklama poşetlerine sütü koyduktan sonra havasını aldırarak kapatmalısınız ağzını ve her bir poşete bir kerelik kullanacak kadar süt koymalısınız. sağdığınız sütün miktarını poşetin üzerine yazarsanız anneye büyük kolaylık olur. ısıtmada da derin dondurucudan çıkan sütü buzdolabının altına koyarak çözülmesini bekleyeceksiniz, çözülen sütü benmari yöntemiyle yani bir tencerenin içine su koyarak üzerine de bir kap koyup sütü onun içine koyarak ısıtacaksınız. süte su değmeyecek, süt pişirilmeyecek. büyük bir bardağa sıcak su koyup içine biberonu da koyabilirsiniz daha pratik olur.  yalnız arkadaşlarında belirttiği gibi bebeğin doğduğu zamana yakın doğum yapan annelerin süt vermesi, sütün içeriği açısından çok önemli. lohusa anneler hem beslenme açısından bizlere göre daha dikkatliler, hem de bebeklerin ihtiyacı olan sütü üretiyorlar. 

bence anne gittiği doktorda diğer hamile annelerle konuşsa, kendi doğumuna yakın olanlarla bağlantı kursa, ilk süt alabilse bebek çok iyi olur. 

04/16/2012 19:07:00

Bursa grubuna üyelikleri onayladım. Evet bu konuyu sormak lazım ayları yakın olması şart mı, bir de benim artık makinayla pek çıkmıyor ama Kavin emince sütüm daha çok çıkıyor o nedenle emzirebilirim bebeği, sağmayı da tekrar denerim tabi..

04/16/2012 19:09:00

şimdi araştırırken gördüm, önerilen ilk ayda 0-3 ay bebeği olan annelerin sütünü almasıymış, belki o dönem doğum yapacak bir bursalı anne bulabiliriz ya da gelecek aylarda doğum yapacak annelerden sağıp bebek için derin dondurucuda saklamaya başlamasını isteyebiliriz. ama bizim sütümüz kesinlikle olmaz mı bilemiyorum, dediğim gibi onu soracağım

04/16/2012 19:10:00

Arkadaşlar, yardım etmek isteyenler Marka Anne Derya'ya www.markanne.com'dan ulaşabilirler. Kendisi zaten bunu duyuran ve gruba üye olmak için onay bekliyor. Kendisi daha detaylı bilgi verecektir üye olunca. Umarım birileri daha çıkar zira stoktakiler çok çabuk tükeniyor bir süre sonra. Başlarda ufak ufak içiyor bebişler ama devamlı bir ihtiyaç söz konusu olacak.

04/16/2012 19:12:00

Tam aynısı yazacaktım Deniss sağolsun yazmış. Hiç yoktan kesinlikle daha iyidir anne sütü hangi ayda olursa olsun.

04/16/2012 19:12:00

anne sütü almamasından çok daha iyidir anne sütü alması, o yüzden bence eğer yakın aylar bulunamazsa mutlaka sizlerden birinin sütü çok çok işe yarar. zaten mama takviyesi ile gidilecek beslenmesinde. ama en azından bağışıklık sistemi için anne sütünüzü yaşları tutmasa da verin derim ben.

04/16/2012 19:17:00

Şimdi şöyle bir baktım Bursa grubu üyelerine de 2-3 ay sonra doğum yapacak 7 arkadaş var onlarla irtibata geçebiliriz başlangıçta..

Anne Sütü Olanlar Olmayanları Bulsunlar

04/16/2012 19:31:00

http://www.markaanne.com/2012/04/16/oyle-bir-anne-adayi-ki/ Bugün önce Nurturia'da sonrada blogumda paylaştığım bu konu kısa sürede yayıldı, bu nedenle Nevin de ben de çok mutluyuz.

Ancak belirtmem gereken bir konu var ki, ASOOB hareketi tamamen gönüllülük üzerine çalışır. Sadece süt sağma poşeti temini sağlanabilir süt alacak aile tarafından, çünkü bu poşetler masraflı. 

Gelir beklentisi olanlar lütfen bu işe girişmesin!

Sütün saklanma ve taşınmasıyla ilgili konularda www.markaanne.com'dan her türlü bilgiye ulaşabilirsiniz ama yine de anlatayım. Süt, derin dondurucuda 6 aya kadar saklanabilir ama sütün üzerinde tarihin yazması önemli, çünkü anne bebeğine orada yazan tarihe göre içiriyor. Taşınma meselesini biz; Mado'nun dondurma saklamak için kullandığı strafor kutularla halletmiştik. 3 sütanneden de bu şekilde aldık sütlerimizi, bir sıkıntı olmuyor ama bu iş için özel poşetler de var. Yine de straforu öneririm.

Çözdürme aşamasında kademeli ilerlemek gerekiyor. Önce normal buluğa indirip, çözüldükten sonra benmari usulu ısıtmak gerekiyor. Isınma aşamasında çok dikkatli olmak gerekiyor, fazla ısınması, sütün değerini düşürüyor. Eşim bazen neredeyse kaynatıyordu sütü:)

Bir de, özellikle Lansinoh poşetlerde karşılaştım, poşetlerde patlama olabiliyor. Çözülsün diye derin dondurucudan çıkarttığınız sütü buzdolabına akmış bulabilirsiniz. Ben bunun için sütü derin dondurucudan çıkarttığımda bir kaseye ya da derin çukur bir tabağa koyup, eğer patlaksa, akan yerden biberona transferini yapıyordum.

Gönüllü olan annelerin www.markaanne.com'da ASOOB başlığı altındaki formu doldurmalarını, açıklama bölümüne ise, Nevin için başvuru yaptıklarını belirtmelerini rica ederim.

Teşekkürler süper kadınlar:)))

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Bursa Nurturia üyeleri

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...