Bursada Yaşamak Güzel Mi?

<12>
03/23/2012 16:15:00

Selamlar,

Ufukta Bursa' ya yerleşmek gibi bir düşüncemiz var. Bursa' nın, Bursa' da yaşamanın, Bursa' da çocuk yetiştirmenin ve okutmanın vb.. iyi ve kötü taraflarını merak etmekteyiz. Kararımıza yön verecek zira bunlar.

Fikir ve tecrübelerinize başvurmak isterim.

Şimdiden teşekkürler.

Sevgiler,

Ynt: Bursada Yaşamak Güzel Mi?

03/23/2012 16:27:00

Tabii ki güzel :)) Bursa fazlasıyla hızlı gelişmiş bir şehir, sanayi sebebi ile. Ben bütün hayatımı eğitim dahil burada geçirdim, başka bir şehri düşünmedim bile. Deniz de var dağ da var, ova da var :)) Hangi semte geleceksiniz, belli mi ?

03/23/2012 16:36:00

Ben İzmir'den birbuçuk yıl önce gelip yerleşmiş biri olarak hayatı biraz daha iş ve ev döngüsünde kısılmış kalmış buldum. İzmir'e göre biraz daha tutucu. 

Sanayi şehri ve çalışan oranı fazla ve insanlar işten kalan zamanda bolca alışveriş yapıyorlar (ki buna alışamıyorum). 
Diğer yandan da şehir sürekli yenileniyor. Yeni konut inşaatı çok fazla.

En hoşuma gitmeyen nokta ise şekilsiz yollar, kavşaklar, viyadükler ve buna bağlı olarak saçma sapan bir trafik. 

03/23/2012 16:42:00

trafik kötü evet :( batçıklarımız meşhurdur :p

tutuculuk kısmı ise göçle alakalı maalesef, ben çocukken böyle değildi :(

03/23/2012 18:03:00

Yok semt daha hiç düşünmedik aslında :) Biz şu an Antalyadayız ve ben buradan nefret ediyorum :)

03/23/2012 18:13:00

sıcak diye mi :) ?

03/23/2012 18:29:00

Dilhan bende eğitim de dahil bütün hayatımı Bursa da geçirdim :) 

Bursa iyidir.Biz İhsaniye deyiz,ben oturduğumuz semti çok seviyorum.Merkeze biraz uzağız ama aradığımız her şey burada da var.Çocuklarla ilgili henüz çok deneyimim yok ama çevremizde bir çok park var,bugüne kadar bu benim için çok önemli değildi ama havalar düzeldiğinden beri kızımla her gün başka bir parka gidiyoruz ve Asya çoook mutlu :) Parklarda çocukları gördükçe sevinç çığlıkları atıyor buda onun sosyalleşmesi için önemli diye düşünüyorum.Yeğenim anaokuluna başladı bu yıl.Çevremizde çok sayıda okul (özel ve devlet) var,tek zor olan seçim yapmak oldu :)Şehrin bu kısmı yeni inşaa edildiğinden daha planlı yollar filan.Ama tutuculuk kısmında da Dilhan a katılmamak elde değil,maalesef çok göç alan bir şehir olduğundan son yllarda böyle oldu Bursa mız.

03/23/2012 18:32:00

Ben 90 yilindan beri bursaya gider gelirim guzeldir gercekten egitim acisindanda son yillarda cok guzel okullar acildi antalyadan daha iyi oldugunu dusunuyorum hayirlisi olsun sizin icin

03/23/2012 19:39:00

Merhaba Yeşilanne;

Bende birkaç şey eklemek istiyorum.

Bursa biraz taşra her ne kadar büyükşehir olsa da..Sanayi şehri bu nedenle çok göç almış, batısı, doğuya göre daha çok gelişmiş, ulaşım sıkıntılıydı ama metro çalışmaları devam ediyor sanırım çözülecek. Sanatsal aktivite konusunda çok eksik, bir film festivali vardı onu da kaldırdılar, tiyatrolar yetersiz, çocuk oyunları çok az..Tutucu. Tarım yoğun ancak buna rağmen burda daha pahalı sebze, meyve. Sanayi bölgeleri çok ama hep verimli tarım arazileri üzerine kurulu, Uludağ var şehre hayat veren ama su fabrikaları talan ediyor..
Ben pahalı buluyorum Bursa'yı, ücretler de düşüktür burda..

Ama doğası çok güzel, dağı, taşı, şelalesi..gidilecek çok mekan var. Bir de her şehirde olmayan çeşmeler var ki çok hoşuma gider. Mutlaka su içilecek çeşmeleri vardır her yerde..
İstanbul'a yakın. Güzel dostluklar kuracak arkadaşları vardır:) Antalya'ya göre bence daha iyi olabilir..

Şimdilik aklıma gelenler bunlar..Sevgiler..

03/23/2012 22:22:00

Hem de çok güzel.... Ben de eğitim hayatım da dahil olmak üzere hep Bursa'da yaşadım ve başka bir şehri hiç düşünmeim bile. Bursa hem büyük bir şehir hem de yaşaması kolay bir yer. Ben seviyorum bu şehri......

03/24/2012 09:20:00

Bursa için küçük bir İstanbul diyorum ben. Sanayileşme ve buna bağlı hızlı ekonomik büyüme, yogun göç, çarpık yapılaşma, trafik olumsuz yanları... Tarihi dokusu, çok katmanlı sosyal yapısı, dağı,denizi,( ovası diyemeyeceğim maalesef çünkü beton yiginlaryla katledildi. ) çarşısı pazarıyla ben bu kentte olmayı seviyorum kendi adıma. Ancak iş çocuk yetiştirmeye, okutmaya gelince biraz rakamlara bakmakta fayda var. Evet kentte özel okul anlamında seçenek çok, devlet okulları desen sayıca yeterli gibi ( tabii kentin dogu bölgesindeki okullar 60 kişilik mevcutlara ulaşırken, batı bölgesindeki bazı devlet okulları 20 kişilik sınıflarda egitime devam ediyor ).Ancak niceliğe değil niteliğe önem veriliyorsa bir ikisi haricinde özel okullar için ticarethaneden öteye geçmediklerini söyleyebilirim. SBS ve üniversite giriş sinavlarinda Bursa maalesef otuz kusuratlarda ve bu sıralama her yıl geriye düşüyor. Son yıllarda emniyetin iyi calışması sonucu sayısal veriler azalsa da uyuşturucu, tehdit, gasp,darp gibi adlı vakalar bırak liseyi ortaöğretim düzeyinde bile görulebiliyor. Cocuk ilk terbiyeyi evinde, ailesinde alır ben buna muktedirim gibi düşünceler okula başlama hele biraz daha büyüyüp dershane gitme sürecine varınca; sosyal çevre, yaşadığı kentte onemliymise dönüşüyor.

<12>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Bursa Nurturia üyeleri

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...