Bursada Yaşamak Güzel Mi?

<12>

Ynt: Bursada Yaşamak Güzel Mi?

03/25/2012 18:54:00

10 sene önce İstanbul'dan buraya gelince neredeyse hergün ağlıyordum ben nereye geldim diye :( Ama gerçekten büyük bir köy gibiydi o zamanlar. 10 yılda epey değişiklikler oldu ama yine de İstanbul'a değişmem. Eşimin ailesi burada, işi burada, evlenince geldim aşk uğruna :))) Mecburen yaşıyorum elim mahkum :) 10 yılda alışamadın mı hala derseniz eh işte derim, sık sık İstanbul'a gitmezsem afakanlar basar. Çocuklardan sonra eskisi kadar sık gidemediğim için de geliyorlar bana bazen :) Bursa'lılar bana kızmasın ama evlenip yerleşmemiş olsaydım, öyle okumak için filan gelseydim asla durmazdım.  

03/25/2012 19:33:00

Evliyalar şehri denir Bursa'ma... Bereketlidir... Koca bulan kalır, iş bulan kalır... :P

03/25/2012 19:43:00

ben de 99 yılında üniversite için gelenlerden ve koca bulup kalanlardanım:))tekirdağlı olduğum için denizden uzak kalmamak adına yaşamak için mudanyayı seçtik:))iyiki de seçmişiz,büyük şehir beni çok ürkütüyor,hele çocuk olduktan sonra artık bursada (mudanyada yaşayınca merkeze bursa deriz biz)yaşayamayacakmışım gibi geliyor.insanarın birbirinden uzaklığı,o samimiyetsizlik ve yalnızlık korkusu...
o yüzden mudanyayı çok seviyorum,herkes birbirini tanıyor,ve komşunuzun kim olduğunu biliyorsunuz.çocuğunuz (önce allaha emanet ama)az da olsa güvende
trafik yok,bir yerden bir yere gitmek en fazla 1 saatinizi alır ve gerçekten çooook fazla gelişmekte olan bir şehir,her yere yakın,istanbul feribotla ayağınızın altında
sadece okul sorunu var,devlet okulları çok yeterli değil,özel okul fiyatları da diğer
şehirlere göre pahalı.
işte böyleee,sizin için de hayırlısı olsun inş...

03/25/2012 20:04:00

:))) öncelikle hakkınızda hayırlısı olsun diyorum :)

ben de 2 yıl istanbulda kaldım..suadiye ve ümraniyede.. iki uç (!) semt :)) ve bunun yanında pek çok semti de ziyaret etme imkanım oldu tabi:)
kıyasladığımda evet oradaki kadar fazla seçenek bulamazsınız..belki 1/3 i...
alışveriş,eğlence,dinlence :) aktivite, sosyal-kültürel etkinlik seçenekleri çok değildir ama bence azımsanacak kadar az da değildir.
antalyaya göre muhakkak daha muhafazakardır :) ..hem göçler ve aslında aksine hem de bursanın hakiki yerlileri vesilesiyle:)
ama istanbulun karmaşası yoktur burda.sakindir huzurludur..manevi bir havası vardır..bilhassa emirsultanı,yeşili vardır :)
insanı sıcaktır.. özlemin de dediği gibi doğu_batı kısmı birbirinden ziyadesiyle farklıdır !
iki ayrı bursayı teneffüs edebilirsiniz..
yerleşmek niyetindeyseniz batısını seçmenizi tavsiye ederim.
batıda eğitim ,kültür vs seviyesi de çocuğunuz için seçenekleri de daha iyidir.
merkezi küçüktür..ama gezilecek ,görülecek çok yeri vardır..
hilalin dediği gibi merkezde yapılaşma eski olduğu için yolları dardır ama batıda yeni kentleşme olduğu için daha ferahtır.
antalyaya göre havası nemlidir..ben oraya geldiğimde inanamamıştım :)) yüksek sıcaklarda terlemedim! :) ama bursa terletir adamı:)
nihayetinde bence yaşanılası,evlat yetiştirilesi bir şehirdir bursa..

03/27/2012 18:11:00

merhaba,

ben de bursa'da 2003 yılından beri yaşıyorum. önceleri çok zorlandım (6 ay kadar) ama daha sonra çok alıştım. hayatımın en güzel yıllarını bursa'da geçirdiğim için kendimi mutlu hissediyorum. ikizlerim burada doğdular, büyüyorlar. eğitim, sağlık ve bence en önemlisi çocuklar için sosyal faaliyetler fazlasıyla var burada.

ben nilüferdeyim, nilüfer belediyesinin birçok etkinliğinden faydalanıyorum. çocuklarıma birsürü uğraş buldum 5 yaşlarından beri ve uygun fiyata. burası koskocaman bir köy gibi, birçok yerle, esnafla vs aşina olabiliyorsunuz bir müddet sonra. en önemlisi taşından ot çıkan biryer burası, çok bereketli bir toğrağı harika bir doğası var. yalnız ben beşevlerdeyim, şehrin içinin böyle olmadığını, çok karışık olduğunu söylemem gerekiyor. ama en uzak yere 15-20 dk da gidiyorsunuz. eskiden trafiği çok kötü değildi, şimdi herkesin altında neredeyse çift araba olunca ve heryere arabayla gitmeye kalkınca insanlar, haliyle trafik berbat oluyor. ancak en kötü trafik bile 15-20 dk da açılıyor.

bir şehirden neler beklediğinize de bağlı orada mutlu olup olamayacağınız. mesela burada insanlar haftasonları ya mangal yakıp piknik yapmaya giderler ya da heryerde onlarcası bulunan avm lere alışverişe :) akşam saat 10 dan sonra pek kimseyi göremezsiniz sokaklarda. akşam biryerlere gidelim birşeyler içelim derseniz, benim bildiğim fatih sultan mehmet bulvarında 4-5 mekandan başka nilüferde gidilecek yer yok. şehir içinde vardır muhakkak.

ben bursa'yı çok seviyorum. :)

04/02/2012 08:24:00

yesilannem,

birazda beklentilerinle alakalı sanıyorum.

bursa'yı birkac bolumde inceleyebiliriz. sehir oldukca buyudu. sosyoekonomik durumu ortalamanın uzerinde olanlar sehrin batısına kaydılar. uzunca bir suredir bu boyle. egitimli, ortalamanın uzerinde gelirli aileler yasamak icin sehrin batısını sectiler. nilufer belediyesi- sehrin batısı- chp'nin elinde. bircok kulturel hizmeti barındırıyor icinde. nilüfer belediyesine ait alanlar avmlerle yeni yerlesim alanları ile dolu. populasyon olarak da daha cok yeni evli ciftleri barındırıyor desek yanılmayız sanırım:)

sehrin eski yerlesim birimi yani tam ortası eski bursalılar ile dolu. mahalle kulturu ne bileyim eski iliskiler yogun olarak yasanıyor hala.

sehrin dogusu ise en fazla goc alan kısım. varosların bir kısmı da burada diyebiliriz. apayrı bir dunya sehrin dogusu.

genel olarak bursa; biraz tutucu bir sehir. geleneklerine baglı diyebiliriz. mesela bursa'da gece saat 23:00'dan sonra yollarda yuruyen insan gormek olasılıklar dahilinde degil. elbet var ama cok yogun degil.

universite sehre cok uzak; hal boyle iken sehir universiteli ogrencilerden etkilenmiyor.

sanayi gelismis, is imkanları fazla. sanayi bolgeleri sehrin malesef artık icinde.

trafik kotu yesilnannem, park sıkıntısı keza otomobil sanayisinin gelismesinden mutevvellit bir evde iki uc araba olusundan oturu kalabalık bir trafik:(

bir kultur sehri diyemeyiz:( iki tiyatro var sadece. biri devlet tiyatrosu digeri sehir tiyatrosu. sehir tiyatrosu kurulalı sadece bes altı yıl oldu:( toplamda uc sahne var. dusun isin vahimligini:( su yasımdayım; bursa'da festivaller dısında-ki bu bile bir elin parmagını gecmez- opera ve bale izlemek daha yeni yeni vuku buldu. o da istanbul devlet opera ve balesi buraya gelince oluyor. konserler de cok aktif degil. bildigim kadarıyla iki tane kutuphane, birkac tane sergi var:( fakat bir suru sinema. 

eglencenin kalbi artık niluferde atıyor.-konserler burada oluyor genelde- bagdat caddesi gibi bir bulvar dusun; iste o cadde uzerinde barlar ve cafeler bulunuyor. bir de tarihi arap sukru, orası da istanbul'un kumkapısı diyebiliriz. meyhane sokagı gibi.

oyle iste yesilannem;

tum bunlarla beraber son derece tarihi olan bir sehirde yasayacaksın diyelim sayet buraya yerlesirseniz. misal 15. yy'dan kalan hanlarda cay icecek; 14. yy'dan kalma surlarda dolasacak; nevi sahsına munhasır mimariye hayret edeceksin. bunlar artısı.

bir artı daha; her yere cok yakınız. istanbul feribotla yanıbasında. canın mı sıkıldı; bin feribote 1.5 saattte yenikapıda'sın. dag havası mı istiyorsun teleferik ile sadece 15 dakika uludag. mudanya'da balık mı cekti canın, araba ile 15 dakika.

baska baska; pahalı bir sehir, kesinlikle pahalı. toplu tasıma ucretleri ne bileyim pazar fiyatları vs. vs..

hastane imkanlarını yazmamısım. saglık konusunda bir tıp fak.si ve bir suru ozel hastane var, kafi.

guvenlik konusunda; icin rahat olabilir, guvenli bir sehir bence.

aklıma gelenler boyle yesilannem;

opuyorum sizi,
hakkınızda hayırlısı.

11/17/2012 23:24:00

Merhaba,

Bu başlığı yeni görüyorum, ben de benzer bir başlık açmak istemiştim ama vaktim olmadı diyelim...Ben son yıllarda Antalya'nın geçirdiği evrimden sonra hep orada yaşamak istemişimdir. Ama işte bir insan bir şehre ısınmadı mı ısınamıyor zorla...Ben de 5 sene olacak neredeyse Bursa'ya geleli hala alışamadım, fırsatını bulsam hemen gidicem....Bir türlü ısınamadım, ben de evlenip geldim...İzmirliyim malesef:( malesef diyorum çünkü İzmirden sonra Bursa çook zor bir yer...Bir de 5 sene Londra'da yaşadıktan sonra Bursa'da yaşamaya başlıyorum...Türkiye'ye dönüyorum, evleniyorum, kv ile aynı apartmanda oturmaya başlıyorum...Bunları bana yaptıran 'AŞK' ama zaman zaman pişman oluyorum tabi...
neyse gelelim Bursa konusuna, Bursa'da ilk dikkatimi çeken şey toplu taşımın çok düzensiz ve çok yetersiz olmasıydı. Nilüfer'de oturuyorum evimin önünde Metro istasyonu var ama ben bankalara, vergidairesine yürüyerek gitmek zorundayım! Bursalılar ne olur alınmasınlar ama bu söylediklerim cidden insanın hayatını zorlaştırıyor. Hayat kolay olmalı insanlar için bir şehirde...öncelik bu bence...İstanbul'da bile bazen Bursa'da zorlandığım kadar zorlanmıyorum çünkü şehrin bir yanından diğer yanına otobüsler var neredeyse. Bursa'daki trafiğin nedeni insanların kendi arabalarını kullanmak zorunda olması. Sanırım yakında ben de almak zorunda kalıcam çünkü artık cidden çok sıkılıyorum bu durumdan. bir ikinci dikkatimi çeken şey dükkan olmaması sokaklarda, caddelerde...Öyle vitrin bakmak için çarşı dışında bir yer yok, AVM'ler dışında hiç bir yer yok, Nilüfer Bursa'nın en iyi semtlerinden ama evde maydanoz mu yok, acil çorap mı lazım bir tuhafiye yada manav yok gidebilceğin:((zira artık ben balkonda maydanoz soğan yetiştiriyorum!Babam İzmir Kemeraltı'nda 50 senelik esnaftır, apartmanların altında dükkanların olmadığını görünce çok şaşırmış, burası gelişmez böyle kalır demişti. Ben Nilüfer'de çok büyük bir sitenin içinde sıkışmış kalmış gibi hissediyorum kendimi...Tiyatro ve diğer kültürel etkinlikler Nilüfer bld tarafından günlük gerçekleşebiliyor katılım küçük salonlardan ibaret malesef. Bursa'nın zenginleri sanatı pek sevmediğinden destek de olmuyorlar, oyunlar çoğu zaman boş salonlara oynanıyor...e tabi bu yüzden gelişemiyor. Çok istedim burdan gitmek, çocuğumun benim gibi bir çocukluğa sahip olmasını istedim ben kendimi İzmirde büyüdüğüm için şanslı hissediyorum...Ama burada da benim gibi düşünen insanlar oldukça bu şehir daha da gelişecektir, gelişim istemekle başlar...Umarım burası zamanla daha yaşanılır hale gelir, bunlar benim deneyimlerim düşüncelerim...Görüşler, istekler farklı olabilir...Hakınızda hayırlısı, tabi öncelikle aile huzuru önemli...

12/10/2012 07:48:00

Merhaba. 

Başlığı henüz gördüm. Bende koca bulup yerleşenlerden biriyim. Eskişehir'den böyle bir şehre gelip alışmak çok zor. Sanat, kültür, Açısından diğer arkadaşların da dediği gibi çok geri bir şehir Bursa. Kargaşası, kalabalığı, tutuculuğu, pahalılığı, eğitimi ile tıpkı eski İstanbul. 5 yıldır buradayım alıştın mı dersiniz Hayır :(

12/10/2012 08:33:00

Eskişehir'i bırakıp gelmek çok zordur eminim. Benim de öğrencilik dönemim Eskişehir'de geçti, süper bir şehir şimdi daha da gelişti güzelleşti. Çok özlüyorum orda yaşamak isterdim..

<12>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Bursa Nurturia üyeleri

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...