Doktordan Sonra...

Ynt: Doktordan Sonra...

06/22/2012 20:12:00

Biz de dün gittik doktora, 6. ay aşıları oğlumu dağıttı, ateşimiz çıktı huysuzluk hat safada, tam uyku düzeni oturdu dediğim cocuk yine memede uyuyayım ve orada kalayım yatağa koyarsan uyanırım moduna girdi, 2 gündür çok zorlanıyoruz.

Neyse başlığına konusuna gelirsek;

* Gece beslenmelerinin 9 aya kadar kesme ihtiyacı var dedi, biz gece kalkmaya devam ediyoruz.

* Ek gıdaya başlıyoruz, ilk hafta sadece şeftali püresi dedi , 1-2 kaşıkla başlanıp 1 küçük şeftali ile bitsin dedi, oğluş pek sevmedi ama zamanla sever diye umuyorum. O karpuz suyu içmek istiyor:)

* Hazır suyu kaynatıp soğutup içirin dedi, marka olarak da Erikliyi önerdi.

* Tatile gideceğiz, havuza girmesin dedi. 11.00-16.00 arası güneşe çıkmasın dedi. İsilik olmasın diye günde 2 kez duş alsın dedi.

* Güneş kremi Sebamed (kids) 50 faktörlü almıştım çok iyi dedi.

* Sinek böcek sokmasına karşı losyonları önermedi, gözünüzle koruyun dedi.

* Herhangi bir yanık vakasıyla karşılaşırsak elimde olsun diye krem istedim silverdin yazdı.

* 3. haftada sebze çorbasına geç dedi. Oğluma minik parçalarla yaptığımız sebzenin devamı ne olacak diye sordum, en azından oğluma kullanılmayacakmış. En küçükleri seç al kalanını ya siz kullanın yada atın dedi.

Aklıma gelenler şimdilik bunlar, başka bir şey gelirse ayrıca yazayım.

06/23/2012 13:51:00

bu doktorların dedikleri neden birbirini tutmaz. ben su meselesini sordum. cam şişede olanları önerdi. pınar ve erikli olabilir, kaynatmadan verilecek dedi.

06/23/2012 14:29:00

bana da dr. cam şişede pınar sularını önerdi. kaynatmaya gerek yok dedi...

06/29/2012 18:22:00

29.06.2012 doktorumuza gittik.
1. Kahvaltıya başlıyoruz.
2. Kıyma artık çorbalarda 2 kere çekilmiş yağsız dana kıyması kullanabiliyoruz.
3. Bir sonraki kontrolümüz 2 ay sonra. :)
4. Sünnet için 6 ay ve 1 yaş arasını, lokal anestezi değilde genel anestezi yapmamızı önerdi. Sanırım Eylül yada Ekim ayında sünnet annesi olucam :)
5. Normalde 6. ayda bebeklerin doğum kilosunun 2 katına çıkması beklenirmiş. Bizim oğlan 3450 gr hastane çıkışı, bugün 7 kg :) 1 yaşında ise doğum kilosunun 3 katına ulaşması bekleniyormuş.
6. Boy ve baş çevresi gelişmeye devam ediyor.
7. Güneş kremi için 50 faktörlü sebamet veya alphanova'yı önerdi.
8. Gelişimle ilgili cd leri sordum. Öyle şeylere gerek olmadığını, faydasına inanmadığını belirtti. En iyi gelişimin ilgi ve sevgi olduğunu söyledi. Ayrıca, çocukların GELİŞİME PROGRAMLI olduklarını söyledi.
9. Anlındaki sabah belli olan sonra kaybolan kırmızı noktaların ( 3 nokta) olabileceğini, zamanla tamamen kaybolacağını söyledi.
10. Çınar son 2 gündür, 7 de uyuduktan sonra 9:30 sularında ağlayarak uyanıyorduj. Bunun sebebinin korkularının oluşmaya başlaması olduğunu, bunun gelişim sürecinin doğal bir parçası olduğunu belirtti.
11. Doktora eskisinden daha fazla ilgi istediğini, kendi başına 10 dakikadan fazla oynamak istemediğini söyledim. Bana, seni görmediği ve sesini duymadığı sürece oyalanabileceğini, ilgisinin artık tamamen anne olduğunu söyledi. Bunu ilerleyen aylarda wc ye bile birlikte girme, yapışık ikiz sendromu izleyecekmiş. Yani çocuklar gitgide anneye daha bağlı oluyormuş.
12. 2 ay sonra görüşürüz :))

06/29/2012 18:27:00

Çok güzelhaberler ve bilgiler Elif'imm.. Sağoll. Merak ettiğim birkaç şey vardı gelişimleriyle ilgili, öğrenmiş oldum:))

06/29/2012 18:52:00

Teşekkürler canım.

06/30/2012 20:08:00

Yavuz'un bezinde bazen pembe leke görüyordum, kan olduğunu düşünüp biraz endişelenmiştim,dün doktoru aradım ürik asit kristalcikleridir, havalar sıcak olduğu için daha fazla suya ihtiyaç duyuyordur dedi.

Sizlerinde aklınızda olsun suyu artırdık hemen lekelenme kesildi.

07/06/2012 14:46:00

Biz de bugün 1 hafta gecikme ile 6. ay kontrolümüzü gerçekleştirdik.

Ediz aşılar nedeniyle, korktuğum kadar ağlamayarak beni mutlu etti.

Ek gıdaya başladık. İlk hafta itibariyle yalnızca sebze püresi(havuç ve patates) verilecek. Her hafta mevsim sebzelerinden bir tane daha eklenecek. Mantar, bamya, domates ve patlıcan verilmeyecek.

İkinci hafta, mevsim meyvelerinden bir tanesinin suyu veya püresi de verilmeye başlanacak. ancak tropikal meyveler verilmeyecek.

Üçüncü hafta bunlara bir de yoğurt eklenecek. Sizin yaptığınız yoğurt olursa daha iyi olur dedi de ben yapamam herhalde.

Dördüncü hafta da, sebze püresine bir de tahıl eklenecek.

Miktar konusu ise; ne kadar yerse, yemezse zorlanmayacak.
Su bol miktarda verilebilir ve tabiki anne sütüne devam.

Gece sık sık kalktığı için iyi geceler çayı verebileceğimi söyledi, daha önce de tavsiye etmişti ancak ben ilk 6 ay yalnızca anne sütü takıntılı olduğum için vermemiştim, şimdi deneyebilirim, zira bizimki saat başı uyanmaya başladı:S

Son günlerde huysuzluğu ile ilgili diş mi çıkarıyor soru işaretim de yok oldu. Çıkarmıyormuş kerata, başka bir sıkıntısı da görünmüyor. Dr. bu aylarda huy değiştirmelerin ve uyku bozuklukların olabileceğini söyledi. Gece terörü de bu aylarda başlayabilirmiş. 

Gece beslenmesini kesmek için erken ancak her kalktığında vermeyebilirsiniz süt dedi, off off sorun da bu ya!

Boy,kilo gelişimi iyi, başkaca bir sıkıntı yok.

Tüm bebişlere mutlu ve sağlıklı günler:)

07/06/2012 15:13:00

Maşallah diyelim Ediz'e :) Biraz da uyuyup anneyi bu kadar yormasa :)

Ek gıdayla ilgili de önce sebzeyi verip daha sonra meyveyi denemek en doğrusuymuş Gül. Ben bu konuda hata yaptım, sen yapma :((( Sebzede acayip zorlanıyor Ayşe Duru :((8

07/06/2012 16:18:00

Ah ah keşke, annesi zombi olacak yakında :)

İnşallah alışır yakında Ayşe Duru sebzeye, bakalım bizimki bugün tüküre tüküre 1 çay kaşığı kadar yiyebildi ancak.

Hepimiz bu aralar ek gıdaya geçmişken bir kitap önermek istiyorum, henüz bitirmedim ama güzel bilgiler barındıran bir kitap. Okumanızı tavsiye ederim. 
Carlos Gonzales-Çocuğum Yemek Yemiyor.

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
ARALIK 2011 ANNELERİ

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...