Epidural; dost mu düşman mı???

04/03/2010 09:48:00

Bebeğimi normal doğumla dünyaya getirmek istiyorum. Artık zamanla çevrem de bu düşüncemi kabullendi. Hatta desteklemeye başladılar.
Ancak devam ettiğimiz gebelik kursunda normal doğumda epidural anlatılırken, bunun bir şans olduğu ve böyle bir şans varken kullanmamanın hiçbir mantığa sığmıyacağının altı özellikle çizildi. Epiduralin normal doğumda ağrıyı keecek ölçüde kullanıldığı ve his kaybına yol açmadığı belirtildi.
Tüm bunların üzerine eşim bana neden özellikle epiduralsiz doğum istediğimi sordu. Düşündüm ve onu ikna edecek bir cevap bulamadım. Doğal olmasını istiyorum diyebildim. Ama sanırım eşimin tahmini daha doğruydu. "Yapamamış olmaktan mı çekiniyorsun?" dedi.
Bu durumda epiduralle normal doğum hakkında neler düşünüyorsunuz?

Ynt: Epidural; dost mu düşman mı???

04/03/2010 19:37:00

Ben epiduralsiz normal dogumla ilgili dusuncelerim isoyleyeyim, cunku digerini yasamadim.
Kızımı epidural almadan doğurdum. Neden diye sorsaniz iki sey soyleyebilirim: ilki sebebi yok, icimden bir ses epiduralsiz de yapabilecegimi soyluyordu; digeri ise doktorum yan etkilerinden birinin uzun suren bas agrisi oldugunu soylemisti. Dusundum bas agrisi mi dogum sancisi mi? Dogum sancisini cekmeye karar verdim.

Dogum hikayem pozitif dogum hikayelerinde  "yasemin ve zeynep ekin'in hikayesi" adiyla yayinlandi. Orada yasadiklarimi daha iyi anlattim, umarim size de moral verir.

Benden size tavsiye "negatif dogum hikayelerini" dinlemeyin, ortamdan uzaklasin, bir daha o insanlarla en azindan dogum sonrasina kadar karsilasmayin :)) Ama kendinizi de cok kasmayin. Biraz da olacagina birakin.

İnsanlarin o kadar kotu hikayeleri nasil hatirladiklarini anlayamiyorum cunku ben dogum sancimla ilgli hicbirsey HATIRLAMIYORUM. sorsaniz bana dayanilmayacak bir sanci miydi diye derim ki HATIRLAMIYORUM, degildi herhalde ki su anda zimba gibiyim.

Mutlu dogumlar dilerim.

04/03/2010 21:46:00

Vajinal dogum elbette biz kadinlarin normali, dogali. Var oldugumuz surece boyle dogurmusuz. Diger taraftan doguramayip hayatini kaybeden sayisiz kadin ve bebek de soz konusu. Modern tip iste normal disi sartlarda bizim icin cozumler oneriyor.

Ben her zaman epidural, lazimsa sezaryen taraftari oldum. Klise bir soz ama her kadin, her vucut, her dogum farkli. Bazi kadinlarin agri esigi, dogururken vucudunun/bebegin icinde bulundugu durum vs. mudahalesiz doguma cok musaitken bazi kadinin degil. Bu yuzden "illa ki mudahalesiz doguracagim" (benzer sekilde "ben kesin yapamam, bana epidural ya da sezaryen lazim") gibi dusuncelere saplanmamam gerektigini dusunuyorum.
Eger  dogumum hamileligim gibi anneminkilere benzeyecekse beni uzun ve zor bir dogum bekliyor. Bu yuzden 5cm acilmaya kadar duruma bakip eger cidden yapamayacagimi dusunuyorsam epidurali taktirma planim var. Bu karari verirken epiduralin olumsuz etkileri hakkinda da bilgi sahibi olmak gerekli elbette.

04/04/2010 19:01:00

Ben epiduralli yaptım ve bu kararımdan memnunum. Hızlı bir doğum olduğundan doktorum vardıktan 1 saat sonra doğmuştu. Doktor gelmeden de ilacı veremiyorlar. Bu yüzden 1 saat için epidural yapılmış oldu. O son 1 saate kadar dayanılamayacak durumda değildi ağrı. Ama sonuçta, doktor gelecek epidurali verecekler güveni vardı.

Yalnız benim doğumum sırasında kuyruk sokumum biraz zedelendi, hızlı doğumlarda olabiliyormuş. Doğumdan hemen sonra, ilk emzirme denemelerinde epiduralin etkisi devam ediyordu sanıyorum, çünkü hiç acı hissetmiyordum. Sonra çok ağrı yaptı, oturamayacak derecede. O ilk emzirme denemeleri sırasında acı duymamamı sağlayan epidural olabilir.

Bir de özellikle doğum başladıktan sonra zorunlu bir sezaryene geçiş olursa kateterin takılmış olması iyi bir şey, yoksa genel anestezi verilmek zorunda kalınacak.

Doğumumun kolay olduğunu ilkinde test ettikten sonra, sanırım ikinci doğumumda da ihtiyaç olmayacağını varsayar, yine de kateteri taktırır, dayanamaz hale gelene kadar ya da sezaryene ihtiyaç olmadığı sürece ilaç verilmemesini isterim.

04/05/2010 14:33:00

Bu konu dogaldogum2008@yahoogroups.com grubunda cok konusuldu. Oraya yazdigim mesajdan alinti yapiyorum. Gruba uye olursaniz arsivinde de arayabilirsiniz.

Bir cirpida benim bildigim epidural yan etkileri: (bir anne olarak hamileyken kitaplardan ve dogum egitimlerinden ve internetten okuduklarim kadariyla)

1- Dogumu yavaslatiyor, epiduralli dogumlarda suni sanci verilme orani cok yuksek dogum normal seyretmedigi icin, sezaryene giden yollardan biri, o yuzden epiduralli dogumlarda sezaryen sonucu daha mumkun. Istatistikler bunu gosteriyor.

2- Epiduralli dogumlarda epiziyotomi ve yirtik orani daha fazla (kesin istatistikler var bu konuda), o yuzden epiduralde epiziyotomi tavsiye edebiliyor bazi doktorlar yirtik nasilsa olacaktir diye, epiduralsiz dogumlarda yirtiksiz ve epiziyotomisiz dogurmak mumkun - ben dogurdum hicbir yirtik-dikis olmadan superdi tavsiye ederim :). Bunun bir sebebi discide nasil yanagin uyusur ve ornegin gulemezsen ayni sekilde kaslarini hissetmedigin icin bebegi dogurmak zorlasiyor, hissetmeden vargucunle ikininca da yirtik kacinilmaz oluyor, hissedince en az aciyan pozisyonu bulup (en dogru pozisyon) acimasin diye yavas yavas cikariyorsun bebegi o zaman yirtilmadan cikabiliyor yavasca esneyerek, ya da cok ufak siyrik/yirtik oluyor iyilesmesi cok kolay olan (epizyotomiden daha kolay iyilesen)

3-bebege etkileri var, "zararsiz" dense bile, bebegi de uyusturabiliyor, epiduralli bebek epiduralsiz bebek kadar uyanik (alert) dogmuyor, dogarken kendini ittirip dogurtturmayabilir, o yuzden de dogum yavaslayabilir (bebekler disari kendilerini iterek cikartiyorlar ayaklariyla falan, bebegin rolu de var yani dogumda), ayni sekilde dogar dogmaz emme refleksi az olur, ve genel olarak bunyesine bir ilac gecmis olacak minicik bebegin. ayni sekilde bebegin kalp atislari dusebiliyor ilac etkisiyle, bunlar da mudahale riskini arttirir. (mudahale = cabuk dogsun diye vakum forseps veya suni sanci veya acil sezaryen)

4- epidural sonrasi annede ates cikma riski var, bu atesi ne yaptigi bilinmedigi icin hemen serumla antibiyotik veriliyor ve bunun bebege gecmesi (yeni dogan bebege antibiyotik, ne gerek var), ayni sekilde epidural sonrasi aylarca bel agrisi vs yasayanlar var cok rahatsiz olmasalar da yine de ne gerek var denebilir.

5- epiduralde belden assagisi tutmadigi icin (yine discideki uyusmayi dusun) hareket kabiliyetini kisitliyor ve anneyi yataga bagliyor, cise bile gidemiyorsun kateter takiyorlar falan. bu bile basli basina dogumu yavaslatan birsey, dogumun cogunlugunu ayakta cesitli hareketlerle gecirmek dogumu kolaylastiriyor, yurumek comelmek kalcalari sallayarak durmak falan, bebegin asagi inmesini, basinin dogru sekilde oturmasini ve dogum kanalina girmesini, ve kolay dogmasini sagliyor, o yuzden epidural olacaksan da mumkun oldugu kadar gec olmak en iyisi. kasilmalarin etkisini azaltmasi aciyi azaltacaktir ama zararli olabilir cunku kasilma olsun ki rahim calissin ve acilsin bebek dogsun. Ayrica dogru pozisyonda doguramazsan da yine yirtik olasiligi artar, ornegin sirtustu pozisyon.

6- Epidural sonrasi uyusmalar, bel agrilari, bas agrilari vs gorulebiliyor aylarca (ama risk cok yuksek degil bildigim kadariyla)

Baska etkiler de vardir da simdilik bunlar aklima geldi. Epiduralsiz dogurabilmek icin de bence cok iyi bir egitim sart, cunku kasilmalarla basetmek kolay degil, ama kesinlikle yapilabilir oyle filmlerde falan abartildigi gibi de degil, egitimler cok faydali oluyor. Tabii bir de dogal dogumuna destek verecek doktor ve hastane ile onceden isteklerin konusunda anlasmak.

Ozet olarak epiduralin bircok yan etkisi var, tamamen toz pembe degil. Ben epiduralsiz dogurdum ama dogumum nispeten hizli ve kolaydi belki de sansliydim eger uzasaydi epidural alabilirdim. O anda karar verebilirsiniz. Fakat bana ebem soyle demisti eger epidural alabilirim seklinde dusunuyorsan alirsin, almayacagim diye kararli olman lazim ki almayasin. Ben de %80 almam diyordum ama ihtimali tamamen de yok saymamistim. 
Kateterin once takilmasi gerektigine katilmiyorum, onceden doktorunuzla anlasin. Bu Turkiyeye ozgu bir uygulama. Amerikada epidural icin kateter ne zaman isterseniz o zaman takiliyor. Acil sezaryen olacaksaniz da yine takiveriyorlar takilmaz diye birsey yok. Sadece hissizlik oldugundan emin olana kadar dozu ayarlayip beklemeleri lazim. 
Ornegin ilk dogumlarda yapilan EN buyuk hata hastaneye ERKEN gitmek. Heyecandan hastaneye kosuyor suyu gelen, iki kasilma yasayan. Evde 5 dkda bir ve ciddi kasilma olana kadar beklemek lazim. Mumkunse uyumak. Ciddi kasilma ne demek? Kasilma sirasinda konusamayacak kadar.

Bir yandan da epidural almayacagim diye sartlanip ocu seklinde de bakmamak lazim, bazi durumlarda kurtarici oluyor. Bu durumlar:
Anne cok yorulduysa. Gunlerce suren bir dogum varsa, anneyi br sure dinlendirmek icin guzel olabiliyor. Bir de kasilmayla iyi basedemiyorsa anne kendini kasmis olabiliyor, o zaman acilma olmayabiliyor annenin stresi/korkusu vs nedeniyle. Bu tip durumlarda epidural anneyi gevsetiyor, hatta uyuyakaliyor falan, suni sanci ile birlesince de belki acilmayi kolaylastirabiliyor. Birkac ornek biliyorum bu sekilde epidurali aldiktan sonra acilma kolayca tamamlandi ve rahat dogumlar yaptilar.
 Epiduralin yine de mumkun oldugu kadar gec alinmasi iyidir, dogum yavaslamasin diye. Bu yuzden hastaneye gec gitmek onemli, cunku hastaneye cabuk gidildiginde hem hastane hem drlar hem de bilincli ya dabilincsiz olarak anne saatleri saymaya basliyor, sonra aman 12 saattir burdayiz falan diye millet strese giriyor, kasilmalar az cogalsa agrilar fazla geliyor hastane ortaminin stresi nedeniyle.

Karman corman yazdim umarim faydasi olur.

Saglikli, kolay bir dogum dilerim.

Bahar

04/05/2010 15:00:00

Selam,
10 ay önce ben de normal ve doğal doğum yapmak üzere sancılarım başladığında hastaneye koştum. Amacım hiçbir müdehale olmamasıydı. Ancak hastaneye biraz erken gitmişim. Sabah 6'da hastanedeydik, Evrim 17:15'de doğdu. Öğle vakitlerinde sancıma dayanamamaya başladım, doktorumla konuştuk, epidural verdiler. Ancak, epidural sadece ilk saatlerde biraz sancılarımı hafifletti, o da biraz dinlenip kendime gelmemi sağladı. Doğum yaklaştığında yine sancılarım kendini belli etmeye başladı. Ikınırken kendim karar verdim hep ne zaman ıkınacağıma çünkü sancılarım gayet netti:) Dolayısıyla yukarıda belirtilen maddelerden çoğunu yaşamadım. Doğum normal sürecinde gelişti. Ne yavaşlama oldu, ne doğum uzun sürdü ne de kızım doğduğunda uyuşukluğu vardı. Ama dediğim gibi ben çok fazla uyuşturulmamıştım. Şu an yine olsa yine aynısını yaparım. Ancak eğer hastaneye açılmam daha ilerlemiş gitseydim belki de daha rahat olacak ve epidural'e ihtiyaç duymayacaktım. Ben biraz buna bağlıyorum. Genel olarak fikrim ise bunlara şimdiden çok kafa yormamak. Önemli olan doğumda doktorla iyi bir diyalog kurup yerinde ve gerektiğinde kendini kasmadan doğumu mümkün olduğunca normal olarak gerçekleştirmek.
Sevgiler, ve güzel doğumlar,
Ayca

09/30/2010 01:33:00

ben henüz doğum yapmadım. ancak "20 anneden 20 normal doğum hikayesi" kitabını ve bazı sitelerdeki normal doğuma övgüleri okudukça ben de yapabilirim ve çok da güzel olacak düşüncesi yerleşmeye başladı zihnimde. ancak 1 süre sonra farkettim ki kendimi şartlamayı başlamışım. illede normal doğum olacak, ritüelli felan olacak diye. bunu farketmem ve kendimi toplamaya çalışmam bir oldu. -şartlar neye elverirse o gerçekleşecek ve ben geleceğe ancak temennide bulunabilirim.- dr'um gerekirse kesi yapılabileceğini bunun daha yanlış yırtılmaların önüne geçmek için gerekli olduğunu, gerekmez ise zaten yapmayı onun da istemeyeceğini bana açıkladı. epidurali de sen istemediğin sürece vermeyiz ama dikiş gerektiğinde cok geç kalınmış olabilir cunku epidural 20 dakikada ancak etkisini gösterir dedi.

tüm bu konusmalar kendimi toplama sebep oldu. tavsiye üzerine gittiğimiz sevgili dr'um kahraman kolday gerçekten cok profesyonel 1'i. kendimi onun ellerine bırakacagım. dr'uma güvenmek bana en iyi gelecek şey sanıyorum ve şartlanma da en kötüsü. ancak yanış anlaşılmasın. ben demiyorum ki; dr ne derse o olsun, ama dr'unuz çok iyiyse kesinlikle olsun. - malum her dr 1 değil.

* hakan çoker'in kaz dağlarında yasayan 1 hnm'ın doğumunu nasıl yaptırdığını kitapta okuyanlarınız vardır. normal doğuma en yakın doğumu yaptırabilen dr o sanıyorum Türkiye'de. gönül ister ki ingiltere'deki gibi ebelik müessesi otursun ve hast.ye ancak gerekli olunca gidilsin.

09/30/2010 01:46:00

tabii izmir'de HypnoBirthing seminerleri olsaydı, 1 doula bulabilmiş olsaydım ve güven sağlayabilseydim durum değişirmiydi bilemeyeceğim 8)

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Pozitif Doğum Hikâyeleri

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...