Emeklemiyor, ayağa kalkmıyor..

<12>

Ynt: Emeklemiyor, ayağa kalkmıyor..

12/03/2011 19:41:00

her bebek, her çocuk farklı gelişir, kıyaslama yapınca moral bozmamak lazım.

batu 11 martta doğdu. Emekliyor, kollarından tutunca yürüyor, kendi kendine tutunup ayağa kalkıyor, bir kaç saniye kendi başına ayakta durabiliyor. Bardaktan içebiliyor, biberon veya suluk kullanmayı beceremedi. Sadece 2 dişi var. El çırpma, el sallama, gel gel yapma gibi hiç bir hareketi henüz yapamadı. Sadece yuvarlak şeyleri çevirmeyi çok seviyor (oyuncak araba tekerleği, mama sandalyesi oyuncağındaki yuvarlak dönen şeyler) Her gördüğü yuvarlağı çevirmeye çalışıyor, masa örtüsünde olsa bile :P

12/04/2011 06:27:00

Tracy Hogg'un kitabından tam da bu konu için yazılmış bir paragrafı alıntı yapıyorum:

"Bazı çocukların oturmaktan, doğrudan kalkmayı becerdikleri uzun zamandır biliniyor. Bugün bunu yapabilen çocuk sayısı hızla artmakta. Bilim adamlarına göre, bugün çocuklar yüzükoyun daha az zaman geçirmektedir- Ani Çocuk Ölümğ Sendromunun bir yan ürünü. 1994 yılı öncesinde birçok bebek yüzükoyun uyutulmuştu ve bebekler de etrfaı görebilmek için sırtüstü dönüyorlardı. Artık bebeklerin sırtüstü uyutulması tavsiye ediliyor. ABD ve İngiltere'de yapılan iki çalışmada, bazı bebeklerin yüzükoyun dönmedikleri ve emekleme aşamasını atladıları anlaşılmıştır. Eğer çocuğunu zbunlardan biriyse endişe etmeyin. 18. ayda emekleyenlerle emeklemeyenler arasında bir fark kalmaz. Her iki tür de aynı zmaanda yürümeye başlar. Emeklemenin beyin gelişimine katkıda bulunduğu düşüncesi de artık geçerli değildir."

Gerçekten de çocuğun yatış biçimi bu farkı yaratıyor sanırım. Batu hep yüzüstü uyumuştu (ben ne kadar sırtüstü uyumasına çabalasam da)

12/19/2011 14:22:00

sanırım kızlar bu konuda daha aceleci benim oğlum da da tık yok

04/08/2012 20:17:00

Mart anneleri kimin kuzuları yürümeye başladı Kipircan Melis i biliyoruz bizde tık yok sizde neler var

04/08/2012 21:44:00

Kerim 11aylıkken doğru emeklemeye başladı, 12ayı bitirdiği gün ayağa kalktı ve 3-5 adım atmaya başladı...

04/09/2012 07:07:00

malesef benim kuzu da yürümüyor.... tutunup ayağa kalkıyor, koltuklara tutunup sıralıyor ama yürümeye cesaret edemiyor...

04/09/2012 07:40:00

slszr, az kaldı az, en fazla 3 hafta....bizimki de öyle başladı koltuklarda fln...sonra biz babası ile oyun yapardık karşı karşıya oturup kucaktan kucağa 2-3adım atardı kahkalarla ve çok hoşuna gidiyordu, cesareti öyle kazandırdık ona..ondan sonra koltuğa tutunup bana doğru adım atmayı çalışırdı..

04/10/2012 13:01:00

selam benim oğlumda doğum gününden 2-3 gün sonra yürümeye başladı.şimdide hiç oturmuyor.resmen koşuyor sanki

04/19/2012 11:25:00

10 aylıktan beri sıralıyor ama yürümüyor

<12>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
2011 MART ANNELERİ

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...