çalışmasamda,azıcık bende evde otursam:((

Ynt: çalışmasamda,azıcık bende evde otursam:((

02/23/2012 21:30:00

yusufzahid  ''ayrıca üç kuruş için dışarıda süsleneceğime.....'' ne demek???

02/23/2012 21:32:00

çalışan kadın para verip dışarda bakım yaptırmayabilir. ev hanımı para verip dışarda bakımını yaptırabilir. dışarda bakım yaptırmanın çalışmakla bir ilgisi yoktur. para kazanan kadın istediği yere istediği parayı harcar. ister kıyafet alır, ister makyaj malzemesi. çalışmak sadece 3 kuruş para kazanmak için değildir. çok çeşitli sebeplerden çalışan kadınlar var. (dinç kalmak. çalışmayı sevmek, kendini verimli hissetmek vb.) dışarda süslü olmakla evde süslü olmanın farkını anlamadım. bunların dışındakilere katılıyorum. =) özellikle evdeki kadının bakımsız olduğunun düşünülmesine. ben liseyi bitirdiğimden beri çalışıyorum, üniversite hayatım da çalışmakla geçti. işi emir doğunca bıraktım ve eskisine göre çok daha bakımlıyım, daha çok vakit buluyorum. çalışmakla alakası yok bakımın. insanın içinde olacak..

02/23/2012 21:47:00

yusufzahid bi de bu arada, çalışmayıp mesleği de olmayıp sonra kapının önüne konup sudan çıkmış balığa dönen ya da dayak yiyip, hor görülüp kocasının parasına mecbur olduğu için susup oturmak zorunda kalan, ailesi de olmayan ya da ailesinden kabul görmeyen tonlarca insan var. herkesin hayatı ve kocası güllük gülistanlık değil maalesef. herkes güvenip evleniyor ama her şey de bana bir şey olmaz mantığından çıkıyor maalesef. 3 kuruş değil yani sadece olay..

02/23/2012 21:55:00

çalışmaktan nefret ediyorum:(((

02/23/2012 22:14:00

Emeğinin karşılığı olan paranın haramı olmaz,bir ay çalışıp ailesi çocukları için kazanıp üç kuruş lada insanlar ev gecindiriyor,bunuda aileleri özelliklede çocukları için yapıyorlar bunu bu sekilde ifade etmek hiç olmaz..Ayrıca calışmak sadece para için değil benim için toplumdaki yerim,katkım,üretken olabilmek,sosyal bir olay aynı zamanda,işimi severek yapıyorum bunun için ciddi,yogun bir  bir eğitim aldım bunun karşılığınıda veriyorum,çocuguma  çalışkan üretken bir insan olarak örnek olmakta annelik gorevim diye dusunuyorum.. Ürteken çalışkan annelere kendim hayranım zaten..BU illa bir şirkette devlette maaşlı calışarak değil evde de üretken çalışkan kadınlar var,burada da bunun örneklerini görüyoruz zaten.
   Kolay mı değil tabiki, bence de ilk yıllar özellikle çocugumun  yanında olabilmek daha fazla vakit geçirebilmek önemli ,partime çalışmak isterdim bu dönemde.Ama iyi anne olmak illa 24 saat çocugun yanında olmak değil sadece,kaliteli güzel vakit geçirebilmekte okadar onemli diye düşünüyorum..

02/23/2012 23:01:00

üşenmedim tüm yazılanları okudum...ben çalışmayı sevenlerdenim şanslıydım iş ortamlarım hep güzel oldu.16 yaşından beri çalışıyordum taki doğum iznime kadar arada iş değişikliği yaptığım dönemlerde ara ara işsiz kaldığım olmadı değil tabiki ama o zamanlardada işsizlik maaşım vs vardı hep ...hiç parasız kalmamıştım taki evlenene dek ...ve babamdan hiç para istemedim ben !!!hala bile eşimden bile istemem !!!çoookk zoruma gider:SS böhüüüüü... neyse az bizi anlatyım size
hiç kimseden eşimin ailesini kasdediyorum yardım almadan evlendik eşim okul bitti askere gitti  işe girdi nişanlandık o ay 1 yıl içinde (ki işe yeni başladığından çok az alıyodu )düğün için gerekli herşeyi beraber hazırladık ...ailelerimiz kendi yağıyla kavrulan cinsten ikimiiznkide...ama benim annemde çok öncesinde hep çalışmış illa iş olması için ofis vs olması grekmiyo +kayınvalidemde hala çalışır evde elişi yapar satar mesala( kendine bilezik almak için:)))
neyse biz evlenince ben çok sevdiğim işimden ,ailemden ,memeleketimden ayrıldım haliyle başka bi düzene ayak uydurana dek hemen çalışmayayım dedim eşim ilk evlendiğimiz ay aldığı mmaaşı bana verdi kredi kartlarını ,faturaları hepsini ayarla yatır dedi...tamam dedim sonra maaşımızla ve elimizdeki diğer paralarla ödenmesi gerekli olan herşeyi ödedim ama elime kontur parası bile kalmadı kiiiii ben her ay 500 kontur yüklerdim...annemede jest olsun  diye her ay onada gönderirdim ve ben o gün o şehrin meydanında ki banka oturup hüngür hüngür ağladım ağladım ne kadr oturdum bilmiyorum....sonra 3 gün kadra sonra ki o arada hiç paramız yookkkk !benim işsizlik sigortamdan aldığım para bize ışık oldu ...annemi aradım ilk kez 3 gün annemle kjonuşmadım bu şuan için normal bi durum belki ama işindne evbinden çevresinden memleketinden yeni ayrılan biri için hiçte öyle olmuyo maalesef! altınlarımızı bozdurup hemen araba almıştık ki mecburi gerekliydi bize yoksa yola 2-3 saat harcayacaktı kocam.sonra eşim terfi etti istanbula geldik ilk yılımızda ve ben o dönemde hala çalışlmıyordum o kadra bunalımdaydık ki eşim yüz felci geçirdi kalp sıkışması geçirdi yanımda cihazlara bağlandı vs vs...ama ben çok istememe rağmen iş bulamamamın vicdan azabıyla kıvrandım onun yanında ...sonra faturalarımız ödeyemez duruma geldik vs vs derken biranda bir olay yaşadık istanbulda kiralara ödenen paralarla ev kredisi ödenebiliyo bazen eşimin şirkete devredilen evleri likide çevirmek maksatlı değerinin çook altında satışa sundular ben o akşam eski patronumun refaransıyla iş görüşmesine çağrıldım işe başladım vee bende işe başlayına hemen  ev aldık :)sonra meslek içi kursum istanbulda açıldı süper oldu bu rurum benim için ve ben hamile ve zor bir hamilelik geçirmeme rağmen sabah 7de evden çıktık eşimle o beni işe bıraktı (otobüsle 2 saat olan yer özel araçla 15.dak.)akşam geldi aldı diğer semte kursa bıraktı.kendisi tekrar benim işyerimin olduğu yerdeki ing.kursuna geçti benim meslek içi kursum ilk aylarda 1 saatti bende o kurs bittikten sonra ing.kursuna eşimin yanına geçtim iş olayından önce kayıtlarımızı yaptırmıştık çünkii...kapıda çoğu zaman beni bekledi ve saat 23 de evimize gittik haftaiçi hergün sabah 7 gece 23!çok mu yoruldum evet ama beni yoran moral değildi çünki keyfim o kadra yerindeydi ki evim, işim ,kalıcı hale gelen mesleğim vee BEBEĞİM vardı hayatımda ve tüm bunlar yüüznen beden yorgunluğu bana hiç koymadı o zaman zarfında ...eşim saolsun çook destekçiydi  ama bana ev işlerinde olsun misafir ağırlamada olsun hep yanımdaydı ...sonra hamileliğim çok çekilmez hale gelince ben ing. kursunu bıraktım haliyle eşimde bırakmak zorunda kaldı çünki meslek kursuna devam zorunluluğum vardı ve hamileyim diye kapıda beni bekliyodu ..haa bu kadra bana destek olmasa , ve çalışmama hiç ihtiyacı olmasa belki bende şuan çalılmayı düşünmezdim en azındna kızım 3 yaşına gelene dek ki ben anneme bile emanet edemedim kızımı kendim yetiştirmek adına am aşimdi kreşini bile ayarladım ve iş arıyorumm neden mii ?biz 7 ay önce evimizi sattık çünki artık kredimizi ödeyemiyorduk  ucuza aldığımız evi çok pahalıya saatık elimize kalan parayla yeni bir ev aldık diğerine göre site içince güvenlikli havuzlu vs değil belki ama olsun 0 yeni model evlerden en azından kendi evim ama yinede maddi zorluklar yaşıyoruz ve ben aşime destek olmak istiyorum yeniden ve kızım da fazla sosya  ve ona da rehabilitasyoon uzmanımız gelişimi açısından ki ben yetemiyorum artık kreş önerdi ama ben evdeyken kızımı kreşe verme lüksüm yok maalesef ya da ona istediğim herşeyi almak gibi bir durumum da yok ama çalışırsam olacak ve ben çalışmayı çok seviyorum uygun bir iş bulunca hemen başlıcam ve kızımda başlıcak hayata artık...eşiminde biraz olsun omuzlarındaki yükü almış olucam haa şuan çokmu kötüyüz çok şükür kimseye muhtaç değiliz kimseden birşey beklemiyoruz ama ay sonudna parasızız en azındna bu durum son bulacak ...eşim ise hala olayı bana bırakmış durumda istersen diyo ama istememe gibi lüksüm yok demi bacılar haa  bu arada ben evdede çok bakımlıyım asla saçlrım boyasız fönsüz vs olmaz kii modern kapalılardanım dışardada çalışmadığım halde kendime ve çevreme saygımdan fazlasıyla dikkatli giyinmeye bakımlı olmaya özen gösteririm ama bu komşuma giderkende böyledir yani buda olayın başka bir boyutu ve benim bakış açımla alakalı ...kadın dediğin hatta insna dediğin tarzı hayat bakışı ne olursa olsun bakımlı olmalı yani ben istemem saçı sakalın akarışmış bir erkeği yanımda ya da yin eistemem kaşı gözü bıyığı birbirine karışmış bir kadını bana bile itici gelir bence bunun insanın kendine ve çevresine saygısıyla çook alakası var diye düşünenlerdenim ....
her görüşe de saygım var bu arada ama insanların kendi bakış açılarına sadece ve bu saygıyı görüdğüm müddetçe sorun yok bende... çok yazdım ama benimde yazmaya sanırım ihtiyacım varmış;)sabredip okuduysanız teşekkürler...

02/24/2012 06:05:00

gunaydın,
karmira seni eleştirenlerden biri de benim hatta çok öfkelendim. yazdığından seninde yaşlı kadın gibi düşüdüğünden anlaşılıyor du. bir kadının hele ki bu şartla da eğitili bir kadının böyle düşünmesine anlam veremedim. ben oğlumu 3,5 aylıkken anneme bırkıp çalışmaya başlamak zorundydım. şimdi 18 aylık. anneme anne demesini bile kıskanıyorum. ama çalışmak zorundayım. maddi bir sıkıntımız yok ççok şükür. eşimin kazancı ortalama bi hayat sürmemize imkan sağlar. eşim asla çalışmam için ısrarcı da değil. hatta zaman zaman artık bende koca parası yemek istiyorum dediğim de ye hayatım feda olsun diyecek biri. ama çalışmak zorundayım. çünkü evladıma daha fazlasını vermek istiyorum. onun için hayallaerim var. oyun gruplarına katılsın. yaz okullarına gitsin. mesela okula başlamadan ingilizce öğrenmeli. kesinlikle yurt dışında eğitim almalı. bunları bu artlarda tek maaşla ancak hayal edebilirim.
fakat erkeklerin gelenekçiliği konusunda sana katılıyorum. eskiden oda her yerde de geçerli değilde kadınlar ağır işlerde alıştırılmaz bütün geçim yükünü erkekler alırmış. gerçi öyle zamanlarda bile tarla çalışan hatta çifte sürülen kadınlar var. erkeklerde bütün gün çalışamanın yorgunluğu ??? ile evde yan gelip yatıyomuş. dışarda erkek evde kadın çalışıyomuş. şimdi kadınlar erkeklerden daha ağır işlerde çalışsada hatta aynı işlerde erkek yine eve gelip yatıyor. kadın iş de nasıl alışıyorsa evde de işini yapıyor çocuğa bakıyor. bu haksızlık. eşine yardım eden erkeklerde var elbetteki ama benim eşim anlayışlı bi adam olmasına rağmen bu konuda odun kafalı diyebilirim. haklı görmemekten ziyade işine gelmiyor. ya camı sil evi temizle diyen yok. masayı kur veya kaldır dimi yok. ama masadan kalkarken çay yapıcanmı diye sormayı ihmal etmez. ben çok sinirlendim sabah sabah bugün kavga var :)))

02/24/2012 07:06:00

kıslaaaaarrrr ayyyy azcık bunlamıstım yazım dedım...yorumların hepsını okumaya calıştım..hepınız haklısınz...çalışmak evet cok güzel üni.den berı calışıyorum maalesfkı calışmasam yoğun borclardan gecınecek durumda değilim.:((kim 40günlük bebegını bırakıpta calışmak ister..işe gıt öğle arasında gel emzir git...en azından cocgum bırazdaha buyutebılseydim..bunlar canımı cok sıkıyo aklıma geldıkce..eşime kzıyorum bizi böle sıkıntılara soktugundan,ben çalışmım demıyorum çok şükür güzel bi işim var özelsektr olmasına ragmen haftasonu evdeyim,mis gıbı ofis ama çalışıyorum neye calısıyorm bırıkımmı yapabılıyorum hayır...karsılıgı olmayan her ay 680tl borc ödüyorum 1sene daha ödiycem..aslında kızgınlığım eşime sanırım..bizi borc batagına soktugu için..şimdi cabla cabla calış elde avucta yok..eş secımı mger ne kadar önemlıymıs..eşim ıyıdır hoştur ama para konusnda yeteneksız:(((şimdiki aklım olsaydı cok farklı bi eş tercih ederdim..kırgınlığım aslında bunlar..

02/24/2012 07:06:00

Alınteriyle para kazanmak kadar güzel bir şey var mı? Annelik var o ayrı. :)

Ben de ilk çocuğumun doğum izninden sonra istifa ettim, hala evdeyim. O yüzden de dedim ki 2. çocuk için tekrar eve dönme durumları olmasın (çünkü ben çocuğumu kendim büyütmeyi tercih ettim, düşündük çalıssam zaten neredeyse hepsini bakıcıyq vereceğiz.) hemen 2. çocuk yaptık. Hem birlikte büyürler dedik. Çalışma hayatını ne kadar özlediğimi anlatamam. Ama bir yandan da çalışınca 2 çocuk kreş, evde işleri gören, çocukları okuldan gelince karşılayan bir kadın falan nasıl olacak bilmiyorum.

Türkiye'nin en iyi üniversitelerinden birinden mezunum, 3 ylı geçti evdeyim, üzülüyorum aslında. Eve destek de olmak istiyorum maddi anlamda. Çalışmanın da evde olmanın da herşeyde olduğu gibi kendine göre avantaj ve dezavantajlari var.

02/24/2012 10:38:00

burayı bu yüzden seviyorum, çok değişik insanlarla tanışabiliyoruz, onlarla empati kurabiliyoruz. Ama bazen de çok üzülüyorum, malesef belki istemeden de olsa bazı arkadaşları kırabiliyoruz kimi cümlelerinden dolayı...

Sırf bu konuyla ilgili değil, hiçbir konunun fanatiği olmamak lazım.  Hayat siyah veya beyaz, sıcak veya soğuk olmamalı. Ortasını bulmak en güzeli...

Evet bana da çok yanlış,saçma, kötü gelen cümleler oluyor ama diğer cümlelerine de bakarak empati kurmaya çalışıyorum. Onun ne yaşadığını, karakterini  bilemem diyorum. Kişinin yaradılışında yoktur belki çalışmak, belki meslek edinememiştir hayat şartlarından dolayı, belki iki üniversite bitirmiştir ama  bebesiyle evinde mutludur, azıcık aşım kaygısız başım diye düşünür, çalışma hayatındaki ruhhastasıdelimanyak :) patronlarla uğraşmak istemez, belki de çalışmayı beceremiyodur, stres oluyordur, ya da evde oturmak onun için dünyanın en kötü en rahatsız edice şeyidir ve bebeği 3 aylıkken koşa koşa mutlulukla işine döner...

Kimseyi yadırgamamak lazım, büyük konuşmamak lazım sanırım...Burda tek ortak noktamız anne olmak ve bu sayede güzel insanlar güzel düşünceler katıyoruz hayatımıza...

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Dert Ortağım Benim

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...