kavanoz mamaları

Ynt: kavanoz mamaları

02/24/2011 15:25:00

Almanya'da yaşıyorum. Burada sadece bebekler için değil yetişkinler için bile aldatıcı gıda satmak pek mümkün değil. Denetim çok sıkı. Organik üretim sertifikası almak, tr'de çok zor burada neredeyse imkansız.kaldı ki organik ürünlerle bir de bebek maması yapmak...

tr'de satılan hipp'lerin içi de burada doluyor.

yapılırken gördünüz mü derken özellikle katkı maddesi konusunu vurguluyorsanız çevrenizde gıda mühendisi varsa ona danışabilirsiniz. camda vakumla taze tutmak zor veya ileri bir teknoloji değil. hatta belki evinizde siz de yapıyorsunuzdur kışlık domates saklarken

Doktorlar bile söyler burada, kendinizi paralasanız kavanoz mamaları kadar taze ve vitaminli yemek hazırlayamazsınız diye.

02/24/2011 15:27:00

haklı olabilirsiniz ama içlerinde ki domates suyu konsantresi vs. şeyler var bunlar ne anlama geliyor gerçekten merak ettiğimden soruyorum amacım sizi yadırgamak değil asla.

02/24/2011 15:30:00

yo yo, medeni bir platformda bilgi paylaşıyoruz neden yanlış anlayayım.

ben hep hipp yedirdim ve onların içinde konsantre birşey yoktu hiç. o yüzden bu soruya vereceğim cevap sağlıklı olmayacaktır.

hipplerde direk sebzenin meyvenin kendisi var. mesela balkabağı +patates + et mamasıysa etiketi okuduğunuzda en fazla su ve pirinç görürsünüz extradan. o da %3 filandır.

02/24/2011 15:32:00

doğrudur ama yinede aynı tazeliği taşımayacağına inanıyorum 

teşekkürler.

02/25/2011 07:45:00

Bir kimyager olarak Filizzz'e katılıyorum. Aslında kavanoz mamalara karşı olmanın bir kültür meselesi olduğunu düşünüyorum. Bizler mutfaklarımızda meyve sebzeyi hep taze tüketmeye alıştığımız için kavanoz mamalara soğuk duruyoruz.
Daha önce de demiştim: Taze diye aldığımız meyve sebzenin içerisinde de envai çeşit zirai ilaç var. Zaten artık öyle bir çağda yaşıyoruz ki, kimyasallardan uzak durabilmek pek de mümkün değil. Bu açıdan organik kavanoz mamalar tazelik dışında bir dezavantaj içermiyor bence. 
Ben hepsini de kullanıyorum. Taze meyve ezmesi, karışık meyvelerden evde yapılmış haşlama püresi, kavanoz meyve vs. Ama Simay'ın açık ara tercihi sade muz :)

02/25/2011 08:10:00

Ben yaratılışın bir düzen içinde olduğuna inanıyorum yani kış mevsiminde metabolizmanın ihtiyacı olan meyve ve sebzeler yetişir diğer mevsimlerdede aynı şekilde...yani bence kışın çocuğa karpuz yedirmenin pek bi esprisi yok onda olan vitaminler mutlaka bir kış sebze meyvesinde vardır.bence kimse yanlış anlamasın ama anneler biraz kolaycılığa kaçıyor..ben sabahdan akşama kadar mutfaktayım ama aynı şekilde mama yedirmeyi tercih etsem benim için çok daha kolay olur...bir de zaten çocuğu korumak mümkün değil diye düşünmek de yanlış...elimizden gelen neyse o..herkese saygı duyuyorum herkesin kendi kuzusu...

02/25/2011 08:10:00

Ben yaratılışın bir düzen içinde olduğuna inanıyorum yani kış mevsiminde metabolizmanın ihtiyacı olan meyve ve sebzeler yetişir diğer mevsimlerdede aynı şekilde...yani bence kışın çocuğa karpuz yedirmenin pek bi esprisi yok onda olan vitaminler mutlaka bir kış sebze meyvesinde vardır.bence kimse yanlış anlamasın ama anneler biraz kolaycılığa kaçıyor..ben sabahdan akşama kadar mutfaktayım ama aynı şekilde mama yedirmeyi tercih etsem benim için çok daha kolay olur...bir de zaten çocuğu korumak mümkün değil diye düşünmek de yanlış...elimizden gelen neyse o..herkese saygı duyuyorum herkesin kendi kuzusu...

02/25/2011 11:26:00

barbarosum katılıyorum sana

02/25/2011 22:55:00

"kim uğraşacak yaa, işte burda hazırı var,ısıt,yedir,kavanozu at çöpe" diyen, sırf bu sebepten kavanoz maması alan anne var mıdır? eminim vardır. hele burada (almanya) mutlaka vardır.
ama bu kişiler sizin kavanozlara ve kullananlara önyargılı bakmanıza neden olmasın.

örneğin ben, iki bebeği ailemden uzak ve yardımsız büyütmeme rağmen oğlumun büsküvilerini bile kendim yapıyorum desem inanır mısınız? ya da kendimize tabiri caizse allah ne verdiyse hergün ama hergün taze ve çeşit çeşit yemek yaptığımı söylesem? arası 18 ay olan bebeklerimin ne hamileliğimde ne lohusalıklarımda bunların değişmediğini?
ve bunlarla birlikte kavanoz maması da kullandığımı söylesem? benim gibi de çok arkadaşım var emin olun.

belki geçmiş sözlerimde iyi ifade edemedim. kavanoz maması ideal yemek değil çocuklar için.
ideal olanı sizin de dediğiniz gibi mevsiminde,ilaçsız,hormonsuz olan, dalından koparılıp yenilen.
ama bildiğiniz gibi bunu her zaman bulmak pek mümkün olmuyor.
bu noktada, eğer yedirmeyi planladığınız şey, organik olup olmaması gerçekten çok önemli bir gıda ise kavanoz mamaları hızır gibi yetişiyor.

başka bir neden, o an yemek hazırlayacak ortamda olmamak. bahsettiğiniz gibi dışarda isek, çocuğuma abur cubur veya hazır gıda vermeyi sizler gibi ben de tercih etmem. ama evde nişastalı mama da hazırlamam. nişastasızını da hazırlamam. çünkü meyveyi kabuğundan soyduğunuz an bakteri üremeye, vitaminleri de kaybolmaya başlar, faydası olmaz.
ne yaparım? gideceğim yerde yanımda getirdiğim meyvemi çıkarır soyar yediririm ki en iyisi de budur. yemek saatiyse kavanozumu açar yemeğini yediririm.

şunu da atlamayım, bazı yiyecekler var ki biz yemiyoruz ama çocuklarımızın yemelerini, o gıdaların içerdikleri önemli vitaminlerden faydalanmalarını istiyoruz. (brokoli gibi) sebzenin kendisini alsam 100 gramını oğlum yiyecek, geri kalan çöpe gidecek.israfa çok karşıyım. pişirirken de ben eziyet çekeceğim. (koku) böyle gıdalarda da kavanoz kullanıyorum.

ilave etmem gereken önemli birşey var, elimden geleni yapsam da arada sırada bilinçli olarak, hormonlu-ilaçlı-katkı maddeli yemesine izin veriyorum. sadece organik beslenen çocuklarda ileride sosyal hayata karışıp mecburen diğerlerini yediklerinde hem psikolojik hem de alerjik sorunlar olabiliyor. bu tür şeyler yediğinde çikolata vs veriyorum. hatta ben de yiyorum, gözlerimizi mutluluktan pörtlete pörtlete yenilen birşeyin zararından ne olacak di mi ;)

karşıt olsanız da şu tavsiyemi gözönünde bulundurun derim:
evinizde hipp'in mürdüm eriği püresi ve havuç+patates püresi birer kavanoz bulunsun. ilki kabızlığa, ikincisi ishale iyi gelir. inanmasanız da organik, doğal, katkısız,işe yarar.

ayrıca doğal beslenmeye "kavanoz malarından hoşlanmayacak kadar" önem vermenizi takdir ediyorum. hep beraber yeni nesili bizim nesilden daha sağlıklı yapacağız. ilerleyen yıllarda da çocuklarınızın tüketimlerine aynı hassasiyetle yaklaşmanızı diliyorum.

herkesin kuzusu kendi kuzusu olabilir, ama ben sizin kuzularınızın da poposunu ıssırabilirim müsadenizle di mi?

sevgiler....

not: bebefondan kızımın tehditkar sesleri geliyor, ha uyandım ha uyanıcam sesleri altında yazdım. umarım karışık olmamıştır.

02/26/2011 11:37:00

sevgili filizzz 

çok güzel yazmışsın çokta açıklayıcı nerdeyse kızıma kavanoz mamalarından yediricem :))))) şaka tabi siz bilinçli bir annesiniz bu her halinizden belli en azından bu kavanoz mamalarını sırf tembellikten yedirmediğiniz belli tavsiyeleriniz için teşekkürler.

sevgiler

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
2010 AĞUSTOS ANNELERİ VE BEBEKLERİ

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...