kavanoz mamaları

Ynt: kavanoz mamaları

02/26/2011 14:15:00

Ben veriyorum bebeğime kavanoz maması, içim gayet de rahat veriyorum. Evde her türlü çorbasını muhallebisini, sebze meyve püresini kendim de yapıyorum, yoğurdunu kendim mayalıyorum, ama arada sırada kavanoz maması da veriyorum, babymix hazır yoğurt ta veriyorum, danino da veriyorum, hiç de tembel değilim, elim kendime çok üşenir bazen peynir ekmekle öğle yemeğini geçiştiririm ama kızıma hiç üşenmem, bebeğini düşünmeyen korumayan bir anne de değilim. Çünkü biliyorum ki her yediği sebze meyve, sabah yediği peynir, yumurta, ekmek vs. tamamen %100 doğal asla olamaz. Her hafta gidip semt pazarından sebze meyve alıyorum, ama bunlar da organik değil, mümkün değil olamaz. Yazın kendi bahçemde yetiştirdiğim ve şimdi kızıma çorba yaptığım domatesler ve diğer sebze meyveler de değil. Dikkat edin kendi bahçem diyorum, hiç ilaçsız gübresiz sadece sulayarak doğal yetişti sebze ve meyvelerim ama ya aldığım fideler? Tohumlar? Onlar hormonsuz muydu, ilaçsız mıydı? Nerden ne şartlardan geldiler bana bilmiyorum. Hamileyken de %100 doğal beslenemedim, emzirirken de beslenemedim, kızım doğduktan sonra onu da besleyemem. 
Bes-le-ye-mem biliyorum imkansız birşey bu!

Giydiği kıyafetler de organik değil, tekstil kimyasalları satan bir firmada çalışıyorum ve tekstil ürünlerinin nasıl kimyasallara maruz kaldığını çok iyi biliyorum, oturduğu mama sandalyesinin kılıfı naylon, park yatağının kumaşı sentetik, oyuncakları boyalı plastik, evde wireless var, cep telefonu var, radyo var tv var, yakınlarda baz istasyonu var, dışarı çıkınca egzost dumanı var, bizim burası sanayi bölgesi ve dolayısıyla toprakta suda heryerde sanayi atıkları ve soluduğu havada fabrika dumanları var. 
Haydi buyrun bakalım, ben bebeğimi bunca şeye maruz bıraktığım için tembel, düşüncesiz ve bebeğini korumayan bir anne mi oluyorum? Hayır olmuyorum çünkü bunlar benim elimde olan birşey değil. Ha evet diyeceksiniz ki kavanoz maması vermemek elinde, evet elimde ama ben kavanoz mamalarının en az pazardan aldığım kabak kadar masum olduğuna inanıyorum. Evde herşeyini yaparım, artık hormonlu mu yoksa ilaçlı mı bilmem ama, taze taze yer, ama arada kavanoz maması da yer, yediririm ben, bazen çeşit olsun diye, bazen dışarı çıktığımda kolaylık olsun diye, bazen de canım öyle istedi diye.

02/26/2011 21:33:00

@cevriye
doğru söze ne denir.
soluduğumuz hava bile toksik.
elimizden geleni yapmaktan başka çaremiz yok. katılıyorum.

@zehram,
önyargınızı kırabildiysem ne mutlu bana.
türkiyede neredeyse tüm annelerin önyargısı var biliyorum. on yıl sonra böyle olmayacak, zamana ihtiyaç var. inanın daha 2 sene önce raflarda kavanozlara bakınca ben de şok olmuştum. yahu bu kadınların eli ayağı yok mu da bunları alıyorlar demiştim. oğlum ek gıdaya geçince bilgilendim ve kullanmaya başladım. elbette ki alın günde onar kavanoz yedirin demiyorum. ama inanın bazen kullanmakta fayda var.

03/01/2011 00:25:00

Ben yoğurdu kendim mayalayıp meyve sebzemi organik pazardan da alsam , evde mutlaka kavanoz mama ve hazır bebek yoğurtlarından bulunduruyorum. Birkaç kez kullandım ve içim gayet rahat. Kahvaltıda verdiğim peynirin doğallığından bile emin değilken kavanoz mamalara ters bakmıyorum açıkçası. Anne sütünü tüm gücüyle savunup  beni toz mamalardan uzak tutan sevgili doktorumuzun da kavanoz mama ve hazır yoğurtlara itirazı olmayınca daha da rahatladım .

03/01/2011 08:07:00

yoğurt yapmak da uzmanlık işi. evde yoğurt yapmaya bir ara feci kafaya takmış ve gıda mühendisi arkadaşımdan öğrenmiştim. isterseniz anlatırım.

03/01/2011 12:42:00

Kendimize yoğurt yaparken (2-2,5 L ile) hiç zorlanmazdım, süper de kıvamı olurdu ama küçük bardaklarda yapmayı beceremedim bir türlü. Tutmadı, cıvık oldu ya da kesildi. Sırf Simay için Arzum bebbe yoğurt makinası aldım. 2 haftadır çok rahatım. Hem 1,5 L için büyük bir kap hem de 150 mL'lik 6 küçük kap var. Kendimize de, kıza da artık onunla yapıyorum yoğurdu. Kızın yoğurdunu yapmak için 0,5 L sütü kaynatıp mayaladıktan sonra küçük kaplara boşaltıyorum. Şahane oluyor.

03/01/2011 12:43:00

ksütü kaynatmaman gerekiyor yalnız, 85-92 derece arasına kadar ısıtıp geri soğutmak lazım. faydalı ne varsa ölüyor aksi takdirde.

03/01/2011 12:49:00

Kaynatmaktan kastım oydu aslında. Zaten pastorize sütle (Pınar İlk adım, 6 ay ve sonrası için) yaptığım için gerek yok tabi fokur fokur kaynatmaya :) Hatta bazen sadece mayalama sıcaklığına gelecek kadar ısıtıyorum.

03/01/2011 14:45:00

Daha öncede dediğim gb  bu tercih meselesi ama zaten herşey hormonlu doğal değil deyip kavanoz maması yedirmek bence tabiri caizse'gavura kızıp oruç bozmak' gb yani herşey doğl değil diye bide üstüne siz veriyorsunuz.herkes çocuğu için en iyisini düşünür.filizz demişsinki insanlar alışacak yıllar geçtikce kullanım artacak bana göre bu kötüye gidiş:(nasıl biz dedelerimiz kadar sağlıklıı değilsek gelecek nesil de bizim kadar sağlıklı olmayacak.evet tv bilgisayar radyasyon manyetik alan bunlar kaçınılmaz ama bi zarardan kurtarsak kar değil mi?yani ben mevsim meyve sebzelerinin o kadar hormonlu olduğuna inanmıyorum bu mevsimde gidip domates salatalık alırsanız tabiki hormonlu olur.ama mevsiminde herşey bol..bu açıdan çok zengin bi ülkede yaşıyoruz topraklarımız bereketli...bence toprakları bereketsiz ülkelerin üretimlerini yiyor çocuklar onların karına kar katılıyor arkadaşlar bizim ihtiyacımız yok bu mevsimde çocuğun metabolik iht,yacını giderecek herşeyi pazarda bulursunuz yaratılış bi düzen içinde işler kış aylarında yakalanılacak hastalıklara karşı kış sebzeleri koruyucudur örneğin neyse bu konuda uzlaşma sağlamak zor herkesin bebişine Allah sağlık versin ne diyim..

03/01/2011 14:56:00

barbarosum söylediklerinde genel olarak haklısın.
fakat,
zaten bu duruma gelmemizin de sebebi ticaretteki kar zarar ilişkisi.
100 sene önceki gibi beslenemiyor olmamızın nedeni üreticilerin daha yüksek kar amacıyla hormon-koruyucu-katkı maddesi kullanması.

şimdi bilinçli tüketiciler olarak kılıç kalkan kuşanıp tersine hareket başlatmamız gerekiyor.
üreticileri hormonsuz ilaçsız tüketime zorlamamız gerekiyor.
bunu yapmanın tek yolu da organik ürünler almak. böylelikle diğerlerinin satışı düşecek, karları azalacak. bizim istediğimizi yapmaya mecbur kalacaklar.

şu anda benim yaşadığım ülkede bio ürünler diğerlerinin yaklaşık %50'si pahalıya satılıyor mesela. biz bunları satın aldıkça satıcı firmaarz-talep ilişkisi nedeniyle fiyatları düşürüyor, diğer üreticiler de "bu işte kar var" diyip gözlerini bu piyasaya dikiyorlar. (maksatları para kazanmak tabi, gelecek nesilin sağlıklı olup olmaması onların umrunda değil)

başlık kavanoz maması olduğu için konuşma bu eksende gelişti tabi ama aslında bio olan ve olmayan gıdalar üzerinde konuşmak gerekir aslında.
kavanoz mamaları bunların bir parçası sadece.
masaya yatırılması gereken, elinde dehşet bir gücü bulunan (para) tüketicinin, bu güçten istifade ederek gözünü para bürümüş üreticiyi adam etmesi.

sebze meyve diye bize kimyasal yediriyorlar. çocukluğumdn aklımda kalan hiçbir tadı alamıyorum. kanser vakaları aldı başını gitti. gencecik insanlar hatta çocuklar abuk subuk hastalıklara yakalanıyorlar. hormonlu yemekten kız çocukları 10 yaşında adet görür, erkek çocuklarının sakalı bıyığı çıkar oldu.

not: daha önceki yorumlarımda da söyledim, "nispeten" sağlıklı sebze meyve bulabilen birinin gidip de kavanoz kullanması çok saçma.

03/01/2011 15:02:00

demek uzlaşılabiliyomuş kesinlikle katılıyorum...

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
2010 AĞUSTOS ANNELERİ VE BEBEKLERİ

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...