kavanoz mamaları

<1234>

Ynt: kavanoz mamaları

03/01/2011 15:14:00

aslında bu sayfada karşıt görüş yoktu.sadece bazı arkadaşlar konuyla ilgilenmedikleri için üşengeç anne işi sanıyorlardı, onları aydınlatmış olduk,mutabakata vardık.

sonuçta herkes çocuğuna en tazesini en sağlıklısını yedirmek istiyor. kimse "amaan ya boşver cips yese de olur" demiyor.

tek fark, biz kavanozcular, koyunun olmadığı yerde keçiye abdurrahman çelebi diyoruz. (aynı benzetmeyi anne sütünün olmadığı yerde devam sütü için de diyorum)

kızıma iki gündür kavanoz maması yediriyorum. çünkü büyük markete gidemedim ve yakınımdaki markette istediklerimi bulamadım. sebzeler hormon duşu almış gibiydi. açtım kavanozumu içim rahat verdim.

03/09/2011 13:50:00

ayrıca, okumak isteyenler için:
Beslenme Uzmanı Işıl Telkes'in yazısı:
tıklayın

03/10/2011 09:06:00

3 gün girmedim nete, "bugün ne yedirdik başlığı altında" tartışma ilerlemiş :) Konu tatlıya bağlanmış gerçi ama eklemek istediğim bir kaç şey var.
Benim bildiğim tek bir doğru var: Anne mutluysa bebek de mutludur.
Eğer içinize sinmiyorsa, huzursuzsanız kavanoz mama yedirmezsiniz. Kimseye bu konuda ısrarımız, zorlamamız elbette ki olamaz. 

Annelik müthiş bir hissiyat. Ben hergece kızımı bakıp, şükredip ağlıyorum. Annemin beni bu kadar sevmiş olabileceğine bir türlü inanamıyorum. Ve her anne gibi ben de kızım için en iyisini istiyorum. Pazarda satılan meyve sebzelerdeki kimyasallar ile ilgili daha önce de yazdım ve havadan uydurmuyorum bunları. Adana'da tarım arazilerinin ortasında çalışıyorum. Her sene deniz suyunda analiz yaptırıyoruz, çıkan pestisit (zirai ilaç) miktarlarına inanamazsınız.
Çok yakın arkadaşım meyve ihracatı yapan bir firmada satış sorumlusu. Civar tarlalarda yapılan meyve analizlerinde çıkan sonuçlar gerçekten ürkütücü, pek çoğu AB limitlerinin kat kat üstünde. Kullanımı yasak olan ilaç kalıntılarına dahi rastlanıyor. Limitlerin altında çıkan ürünler yurtdışına ihraç edilirken, limitin üstünde olan ürünler de üretici tarafından iç piyasaya sürülüyor. Tarım Bakanlığı'nın denetimleri var tabi ama yeterli değil malesef.

Bebeğini seven, anne olabilmek için 2 yıl uğraşan, yiyecek, içecek, su vs konularında bir sürü şey okumuş ve işim gereği (kimyagerim ve su laboratuvarı kalite sorumlusuyum -lütfen bunu ukalalık olarak algılamayın, sadece bilgi amaçlı yazdım),  kalite standartları, belgelendirme süreçleri vs konularında epey bilgi sahibi olan bir kadın olarak içim rahat bir şekilde bebeğime kavanoz mama yediriyorum. Ama hergün, her öğünde değil. Hafta da en fazla 2 tane. Az yedirmemin bir kaç sebebi var:

- Kavanoz mamaların tamamiyle pütürsüz ve hafif tatlı lezzetine alışıp diğerlerine itiraz etmesin diye,
- Ev kavanoz çöplüğüne dönüşmesin diye,
- Kızıma meyve hazırlarken kalan meyveyi mecburen yiyeyim diye (normalde pek meyve yemem)
- Sermaye yurtdışına gitmesin diye (piyasadaki kavanoz mamaların hepsi ithal)

Aşağı türüksen sakal, yukarı tükürsen bıyık durumu söz konusu. Ben mümkün mertebe organik taze ürün elde etmeye çalışsam da her an mümkün olmuyor. Pazardan da alışveriş tabi ki yapıyorum. Ama sonuç itibariyle eldeki imkanlarla bir denge sağlamak gerektiğini düşünüyorum.

Not: Türkiye de ziraatin durumu ile ilgili şurada yazılanları okumanız faydalı olabilir: İpek Hanım'ın Çİftliği. İpek Hanım'dan organik ürün de elde edebilirsiniz.

03/12/2011 14:34:00

chroma paylaştığın bilgiler için teşekkürler.
tr'de kavanoz mamaları halen tamamen pütürsüz satılıyor değil mi? umarım bir an önce ilerler. burada seçenekler 4.ay 8.ay 1 yaş ve 1-3 yaş şeklinde. 1-3 yaş olanlar bildiğimiz bizim yediğimiz yemek , kocaman makarnalı filan. etli sebzeli makarna mesela. onları da ben oğluma kullanıyorum bazen ama içine biraz tuz ve karabiber ekliyorum.
umarım tr'ye pütürlüler de gelir bir an evvel.

03/14/2011 06:50:00

Ben 4 ve 6 ay için olanları alıyorum, onlar pütürsüz. Büyükleri bilmiyorum, belki tanelidirler.

<1234>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
2010 AĞUSTOS ANNELERİ VE BEBEKLERİ

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...