Baba lohusa sendromu yaşarsa?????

<12>
03/26/2010 09:58:00

Merhaba,
kendimi geçtim, şimdi kardeşimle uğraşıyorum. Yeni doğum yaptı. 3-4 günlük. Klasik doğum sonrası yaşanan gerginlikler kardeşimde de yaşanmış ama baba biraz durumu abartıyor galiba. Sanki lohusa kendisi. Kendini odaya kapatmalar, bebeği kapalı kapılar arkasında sevmeler, insan içine çıkmamalar, annemle konuşmamalar. Bütün gün uyumalar. Evdeki yemekleri yemeyip, dısarı gidip yemeler, vs. vs.

Bir de doğum için izin almış ama uyuduğu için pek bir işe yaramıyor kendisi. Lohusa evinde kimsenin uyuma lüksü yoktur bence anne dışında.
Annem diyor ki "babanın ne işi var evde. gitsin çalışsın."

Gıcık oldum damada.....

Kimse ak sütten çıkmış ak kaşık değil , belki annemin de vardır bir kusuru ama insanlar yeni bir bebek dünyaya geldiğinde niye her şeyi unutup onu sevmek yerine, kendi iç çatışmalarını yüzüstüne çıkarıyorlar hiç anlamıyorum......

Var mı bir tavsiye?

Anneme "anne, sen kızını düşün. Boş ver onu. Sezaryen de oldu kızcağız, senin yardımına ihtiyacı var. Damat, 2-3 gün sonra işe başlayacak. Dayan" diyorum.

Ynt: Baba lohusa sendromu yaşarsa?????

03/26/2010 10:07:00

Başka da diyecek birşey yok bence... Hepimiz geçtik o dönemlerden, sen de biliyorsun, en önemli olan anne bu dönemde (yani kardeşin)
Onun morali iyi olacak, keyfi yerinde olacak, güzel beslenecek ki bebişe de yarasın.
Kardeşine yansıtmamaya çalışmaktan ve annene boşver idare et demekten başka yapacak birşey yok sanırım.
Ya da senin eşinle onun arası nasıl? Yani erkek erkeğe biraz tavsiye, sohbet şeklinde.
Konuşabilirler mi?

03/26/2010 10:21:00

Evde bir lohusa varsa herkes lohusa olur demişti bir arkadaşım. Bana çok mantıklı geliyor. Duygular uçuşuyor. Duygular uçuşurken ne olacağı belli olmuyor. Benim annemle eşim arasında gerginlik olmuştu o dönemde. Bir anda herşey değişiyor. Siz evde iki kişiyken bir anda bebekle dörde çıkıyor. Anne müdehale etmek istiyor, baba belki o görevi kendine istiyor... Baba daralmış olabilir.

Eğer yapılabiliyorsa anneyi azıcık uzaklaştırmaya çalışın evden. Bir de fazla eleştirel olmamaya çalışsın. Yani belki adama yapacak iş kalmıyor sıkıntıdan uyuyor. Belki nefes almak için dışarı çıkıyor ve yemek yiyor.  Belki de başka bir şey ama bırakın onu kardeşinizle kocası kendi aralarında halletmeye çalışsınlar? Normal zamanlarında iyilerse, iyi olurlar anlaşırlar. 

O dönem her kim kendine gelirse sabır taşı olmalı, çok anlayışlı olmalı, eleştirmemeli veeee geniş olmalı. Ay ne zordu ya. Oh çok şükür... 

03/26/2010 11:04:00

Şimdi ters gelecek belki ama, hazır baba evdeyken, yemekleri yapıp, 1-2 gün yalnız bırakmaya çalışsalar, nasıl olsa işe dönecek. Anneanne de biraz dinlensin, sonra ona çok iş çıkacak. Şöyle karı-koca birlikte bebeklerinin altını değiştirseler. Hani her zaman iişin içine dahil etmek iyi gelir derler ya, gelir mi acaba? Babalarda da hormonların karıştığını biliyorum, onlarda da oksitosin salgılanıyor ama emziremiyorlar, emzirme anne ile bebek arasında bir ilişki, baba bundan yoksun, birlikte sarılıp, yatıp uyusalar bebek-anne-baba.

Bebeği alıp dışarı çıkmaları da iyi gelir, 15 dakika yürüyüş olsa, güneşli bir saatte, bebeğe de çok iyi gelir.

03/26/2010 12:19:00

Cok sagolun onerileriniz icin.

Anneanneyi uzaklaştırmak aklıma gelmemişti. İyi fikir olabilir.  1-2 gün pek mümkün değil. Anneanne şehir dışından geldi, bir de büyükanneannemiz var. Belki bende kalmaya ikna edebilirim.

Ama olmadı diyelim, en azından, benim ufaklığı görme bahanesi ile gelirler, aksama kadar takılırlar. Onlara da hava değişikliği olur. O sirada onlar da bebekleri ile vakit geçirirler.

Dışarı çıkarmayı da tavsiye edeyim. Havalar ısındı nasılsa.

ozguranne, son cümlendeki tavsiyende ne kadar haklısın.

tekrar teşekkurler.....

03/26/2010 15:55:00

Yasemincim;

o kadar abartili olmasa biz de benzer seyleri yasadik. benim esim tek cocuk ve evleri hicbrizaman kalabalik olmamis. benim ailem de sehir disinda oldugundan bizimkilere de pek alisik degil haliyle. ondan esim bir turlu adapte olamamisti annemin evde olmasina. Hatta annem kadin ise gidecek damadim diye kahvalti hazirladiginda bile garip geliyordu bizimkine. gerci surekli annen ne kadar isterse kalsin, senin ihtiyacin varsa hep kalabilir filan diyordu ama farkinda olmadan evde bes karis suratla dolasiyordu. o yaptiginin farkinda bile diildi.
bu durum en cok kardesini yipratiyordur emin ol. benim annem hicbir zaman sikayette bulunmadi ama ben annem bozulacak, esim daralacak diye dusunmekten sismistim. 
benim de aklima erkek erkege konusma, tavsiye gelmisti ama sizinkiler yakin degilmis. yakin oldugu birileri tavsiye verirse cok iyi olur. Nedense kocalar eslerinin lohusa oldugunu bir turlu anlayamiyorlar.
disari cikmak kesinlikle iyi fikir. biz doktor kontrollerine bile gittigimizde degisiklik gibi gelirdi. 
bir de son soz: kiz anneleri anlayisli olur, kayinvalidelere benzemez (erkek anneleri alinmasin simdi, bizim jenerasyondan bahsetmiyorum, hani su erkek dogurdum dunyanin sahibiyim jenerasyonundan bahsediyorum.) Alttan almayi bilir. Annen de sabredecektir kizinin iyiligi icin....

03/26/2010 19:56:00

aslinda damada da hak vermek lazim, evde yeni doğmuş kızı dahil 4 hatun. kendisi bir böcek. Hükümdarlık elden gitmiş. Garibim ne yapsın odasına kapanmış:))) Biz de çok kötüyüz değil mi???

Aldığım son habere göre, sizin tavsiyelerinizi duymuş olacak herhalde:  dışarı çıkmış. Ama nereye? İstanbul'un diğer ucunda olan annesine, "doğum videolarını göstermeye" :))))

maalesef, tüm bu olanlara "höt" diyecek bir dedemiz yok, her iki tarafta da. Benim lohusalığımda da yaşandı benzer şeyler. Ben bazen, damatların/erkek çocukların bu otorite eksikliğinden faydalandığını da düşünmüyor değilim.

Alttan almaktan başka seçenek yok gibi görünüyor şimdilik.... Sütler eksilmesin, bebekler doysun, moraller yüksek olsun.

03/26/2010 20:14:00

Anne 9 aydır bir değişim yaşıyor, baba için her şey yeni başlıyor. Bence biraz daha anlayışlı olmak lazım. Belki doğum öncesi çok stres oldu ama size belli etmedi, şu anda da o stres boşalıyor, bilemezsiniz ki.

Ben doğumdan hemen önce değildi ama bir dönem Ilgaz'ın bir sağlık problemiyle doğabileceği fikrine çok takılmıştım mesela.

Maddi kaygıları olabilir, sorumluluk kaygıları olabilir, evinde çok gelip giden olmasından sıkılmış olabilir, eşinin ilgisinin zınk diye kesilmesinden dolayı problemleri olabilir vs. vs.

03/27/2010 05:50:00

Bir baba da cevap yazsa keske diyordum, cok tesekkurler.

Zamanla düzelecektir eminim. Benim biraz da bozulduğum nokta, hem anneme hem yeni babamiza kiziyorum, bozuluyorum ayrı ayrı, ne yasaniyorsa, ne soylendiyse, kim ne dediyse bosvermeyip, kendi ic catismalarina odaklaniyorlar.

Annem ters birşey mi söyledi, duyma; yeni baba suratınımı astı, görme; tepkimi vereceksin -bu her ikisi içinde geçerki- verme ki ortam gerilmesin. Üç maymunu oynayın be evdekiler. Ben niye bunu yapmıyorlar ona sinirleniyorum.

03/27/2010 11:11:00

Eger baba evdeyse ve cocukla ilgilenmek istiyorsa, yardima gelen aile buyukleri ev isleri, yemek gibi yardimlarda bulunmakla yetinmeliler bence. Kizimin dogumundan once de anneannesi gelmisti ve biz acikca soylemistik. Senden sadece ev islerinde destek istiyoruz, bebekle sadece ikimiz ilgilenecegiz diye. Ben de uzun sure evden calismis, ise gitmemistim. Bir-iki ay boyle goturmustuk.

Birisinin babayla konusup ne hissettigini sormasi kesinlikle gerekiyor. Bazi erkeklerin hislerini soylemekte ozellikle sorulmadan soylemekte yardima ihtiyaclari var. Baba bebekle ilgilenmek istiyorsa, buyukler biraz geri cekilebilir. Baska bir derdi varsa da surat asmasina biraz hosgorulu olmak lazim.

03/29/2010 12:27:00

Hepinize çok çok teşekkür ederim. Şimdilik sorun halledildi. Bir aile büyüğümüz yeni babamızla dertleşti. Bir pazar gününü de üçü beraber geçirdi. Dün akşam yemeğinde yeni babamız anneanne ve büyükanneanneden özür dilemiş, doğum sendormu geçirdiğini söylemiş.

<12>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Dert Ortağım Benim

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...