gece yatağınıza gelmek isteyince?

<12>

Ynt: gece yatağınıza gelmek isteyince?

06/28/2010 14:52:00

Biz birlikte yatıyoruz ve bu durumdan çok hoşnutuz :)

06/28/2010 19:32:00

Bızde aynı MıneADA gıbıyız sabaha karsı uyanınca gelıyo yanımıza sımsıkı sarılıyo uyuyozruz,ama ılk uyurken bırlıkte uyuyoruz,ögle saatındede bızım yatakda yatıyoruz..Yalnız uytmaya alıstırayım dıyodum ama,zaten ıkı gun sonra kendısı ıstemeyecek tadını cıkarayım dıye vazgectım dogrumu yapıyorum bılmıyorum ama devam edıyoruz bu sekılde ıste..

06/29/2010 12:57:00

ozgeyle konusurken buraya da yazmak istedim.

benim icin onemli olan cocugun aglamamasi. her yontemi her oneriyi bu kritere gore degerlendiriyorum artik. gece yatagima mi gelmek istedi, hayir desem ne olacak, uzulecek tekrar uyumak istemeyecek aglayacak. aglatmam...

sonra.. bu cocuk ozellikle bebekken geceleri uyanacak, aglayacak, ben baska odadaysam onun yanina gidene kadar mutlaka uyanacak, huzursuz olacak, aglayacak. ama eger ayni odadaysam o uyanmak uzereyken, mizirdanirken uyaniyorum, ihtiyacini karsiliyorum, ya da pispisliyorum, vs. o uyanmadan aglamadan tekrar derin uykuya dalmasini sagliyorum. o mutlu ben mutlu.

yakin tarihte gazetelerde gecmis bir haber (zaten kimse o kadar aglatmiyordur ama bebegin aglamasinin sakincasini anlatmasi bakimindan bulunsun istedim burda):

Bebeğinizi 20 dakikadan fazla ağlatmayın!

İngiliz çocuk bakım uzmanı Penelope Leach’in son kitabı, “Ağlayan bebekleri bir süre haline mi bırakmalı” şeklindeki klasik tartışmaya nokta koydu. Leach’e göre, yapılan son araştırmalar, sürekli ağlayan bebeklerin yeni gelişen beyninde hasar oluşturuyor.

İngiliz uzman, bu durumun bebeğe, daha sonraki yaşlarda öğrenme güçlüğü yaşatacağını savundu.

Uzmanlar, bir bebeğin en fazla 20 dakika kadar ağlamasını normal buluyor. Normalden uzun süre ağlayan bebeğin vücudu daha fazla miktarda stres hormonu kortizol üretmeye başlıyor. Leach, fazla miktarda kortizol, bebeğin beynine zarar verdiğini belirtiyor.

Kortizol nedir?
Kortizol, böbrek üstü bezinin kabuk bölgesinde üretilen, vücudun strese gösterdiği tepkiyle ilişkili bir kortikosteroid hormondur. Kortizol hormonu vücuda gelen herhangi bir zararlı etken karşısında vücudun kendi kendini savunma mekanizmalarını harekete geçirir. Fakat vücutta yüksek miktarda kortizol bulunduğunda, bu etki tamamen tersine döner ve organizma kendi savunma önlemlerini geri çeker.

06/29/2010 13:28:00

Gece uyanıp da gelmek istediği zaman severek alıyorum aramıza.... Ama çoğu zaman kendi yatağında uyumak istiyor. Ona da saygı duymak lazım tabi :)

Özellikle hasta olduğunda ben alıyorum mızıldanmasını beklemeden.

Yatabildiği kadar yatsın, büyüyünce zaten istemeyecek....

06/29/2010 13:48:00

Rüya 7 aylık olana kadar bizim odada sallanır beşikte yattı, sonra ayakta dikilmeye başlayınca mecburen odasına aldık. Odasına geçmekte hiç zorluk çekmedi ve şimdiye kadar hep odasında uyudu. Gece uyandığında da hemen odasına geçip, pışpışladık, suyunu verdik hemen geri uyudu. Diş vs gibi çok sıkıntılı birkaç durum dışında hiç sorun yaşamadık. Odasında tek kişilik bir yatak var, gerektiğinde biz onun odasında uyuduk..
3 gün öncesine kadar yatağı eski bebek yatağı olduğu için zaten kalkıp yanımıza gelmesi mümkün değildi, ama haftasonu taşındık ve yatağını "abla yatağı"na :)) çevirdik. hiç düşmeden uyuyor, uyandığı zaman mızırdanıyor yanına gidiyoruz hemen geri uyuyor. Henüz yanımıza gelebileceğinin pek farkında değil...Ama gelirse de sorun etmem, gelsin sokulsun koynumuza, sarılır uyuruz. Her gece birlikte yatmak değil belki ama, çok istediğinde, huzursuz olduğunda, gelip yatmasında hiç sakınca yok bence de.

<12>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
24-36 ay arası çoçuğu olanlar

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...