Oyuncak

<12>

Ynt: Oyuncak

03/03/2010 12:18:00

benimde 13 aylık oğlum kesinlikle oyuncaklarıyla ilgilenmiyor.
evi keşfetmek daha çok hoşuna gidiyor. açıkçası zarar görmediği sürece müdahale etmiyorum.
ama bazen çok ısrarcı olabiliyor ağlamaya kadar götürüyor.
tavandaki avizeye, tenceredeki yemeği ellemek istiyor. eline alabileceği şeyleri veriyorum. alıp anında yere atıyor. bazen izin vermioyrum ağlamaya başlıyor.
acaba yanlış mı yapıyorum? inatlaşmış mı oluyorum?
ağlayınca yaptırdığını öğrenmiş mi oluyor bu şekilde?

her istediğine dokunmasına izin vermek gerekir mi bu dönemde???

bizde de oyuncaklar sabit: laptop, kumanda, cep telefonu :((
oyuncak lap topu var ama hiç ilgisini çekmedi :(

03/03/2010 14:34:00

Bizde de benzer durum var. Hayırları minimumda tutmak için kesinkes zararlı şeylere hayır diyip tutarlı olmaya çalışıyorum. Tv, dvd player bölgesi (önünde sehpa duruyor), bilgisayar bölgesi (önünde sandalye var), fırın civarı kesin yasaklardan. Ağlarsa alıp başka bir yere gidiyoruz, ilgiyi dağıtmaya çalışıyoruz. Bi de kızınca yere oturup dövünme hareketi var. Nerden öğrendi, nasıl çıktı bilmiyorum. Tam bunu bana nasıll yaparsın neriman hali. 

Sonra normalde dokunmasını istemediğim bazı eşyaları sürpriz kutusuna koyup gözetim altında elletiyorum. Kolye gibi, saat gibi. Kumanda ile oynamasına ses çıkarmıyorum, fiş çekili oldukça etkisi olmadığından zaten sıkılıyor. Cep telefonu en favorilerden. İlla vericeksem uçuş moduna getiriyorum. (arabada giderken cepten müzik açtığımız oluyor. hiç hoşuma gitmese de yapıyorum bazen) 

Deterjan bıçak gibi şeyleri de hep üst raflara kaldırdım, artık çekmecelere dadanıyor. Ama tencereyle oynamak isterse veriyorum oynasın. Ya da tahta kaşıklarla. Özgür bırakmakla korumak arasındaki ince çizgi çok ince geliyor bazen...  

03/04/2010 02:37:00

Bizde de durum ayni. Bu aralar halkalari dizmeyi seviyor. Ikea katalogu favorisi. Kitaplarindaki hayvanlarin anlatilmasini ve seslendirilmesini istiyor. Hatta hov hov diye taklit etmeye basladi bile :) Tahta kupleri ust uste dizmeyi basardi ama koseleri ile etrafa zarar verince, kendisine de inciteceginden korkup kaldirdik. Tam onun yasina gore oyuncak bulmakta zorlanmakla beraber, buldugu herseyi karistirdigindan eglenmesini saglamak pek zor olmuyor :P Onemli olan zarar gormemesini saglamak.

<12>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
1 yaş civarı bebeği olanlar

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...