Bebeğinde Omfalosel Tespit Edilen Anne Adayı Var Mı?

<12>
09/25/2010 10:46:00

Merhaba,

Hamileliğimin 4. ayında bebeğimde omfalosel tespit edildi, yani bağırsakları bir kese içerisinde vücudunun dışına bulunuyor. Omfaloselle beraber genetik bozukluklar da görülebildiğinden amniyosentez, detaylı ultrasound ve fetal eko vb. tüm tetkikler yapıldı ve başka bir soruna rastlanmadı. Bebeğimiz doğar doğmaz bir ameliyat geçirecek. Doktorlarımız bunun sık rastlanan bir durum olduğunu ve yapılan ameliyatın %98 başarılı olacağını söyleyerek bizi rahatlattılar. Bu konuda tecrübe yaşamış olan ya da şu anki hamileliğinde başına gelen var mı acaba? Teşekkürler...

Ynt: Bebeğinde Omfalosel Tespit Edilen Anne Adayı Var Mı?

10/09/2010 06:07:00

Benim değil ama arkadaşımın bebeğinde de aynı hastalık vardı ve doğumdan sonra bebeğimiz ameliyat oldu 15-20 gün arası yoğun bir tedavi gördü sonrasında da sık sık kontrollerle atlattık şimdi 2,5 yaşında ve maşallah hiç bir sorunu yok tedavisi kolay olan bir durum olduğunu söylüyor. sadece senin buna hazır olman ve hamilelik sırasında sitres yapmaman gerekiyor. şimdiden geçmiş olsun.

10/09/2010 11:42:00

Böyle iyi şeyler duymak insanın içine su serpiyor. İnşallah biz de arkadaşınızın bebeği gibi rahatlıkla atlatırız. Çok teşekkür ederim, sevgiler...

10/09/2010 15:58:00

ben arkadaşımla bu akşam görüşüp üye olmasını istiycem bu konu hakkında ondan daha detaylı bilgi alabilirsin birebir yaşayan olduğu için onun anlatması daha iyi olur.  bende sana ufak bir hikaye anlatayım  hamile olduğumu bilmiyordum çok rahatsızlandım ciğerlerimde sorun vardı yedikulede tedavi görmeye başladım bir hafta boyunca hergün gidip sabah tan akşam 5 e kadar serum yiyor bir sürü tahlil yaptırıyordum bir hafta sonunda ciğerlerimin iyicene sönmüş olduğunu ve ağır tedaviye başlamam gerektiğini söylediler bende 2 aydır hastalanmadığımı ve bir iğne vurmalarını söyledim test yaptılar ve 8 haftalık hamile olduğum ortaya çıktı doktor kolumdan serumu cözdü ve bizim yapabileceğimiz hiç birşey yok kadın doğuma git ve o ne derse o doğrultuda devam et dedi anlıycağın 8 hafta ağır bir tedaviyle ölü gibi yataklarda yattım ve hamileymişim kadın doğum doktorum çokkkk iyiydi allah razı olsun bana çok morel verdi ve taha nafız şu an 2,5 yaşında ve çok sağlıklı hiç bir sorun olmadı ve onun varlığından sonra bende kendime geldim doğum yaptım yapalı 2,5 yıldır hiç doktor yüzü de görmedim bence her şey iyi olacaktır.

10/12/2010 14:58:00

Çok geçmiş olsun, maaşallah diyelim, güzel bir şekilde atlatmışsın. İyi dileklerin için de çok teşekkür ederim. Arkadaşının vakti olup da üye olursa fikirlerini duymaktan çok memnun olurum. Tekrar tekrar teşekkürler :)

01/07/2011 20:35:00

merhabalar benim bebeğimdede omfalosel tespit edildi amniyo sentez fetal eko derken bütün tahlillerimiz temiz çıktı omfaloselimizinde çapı 5 cm den küçüktü vede kızım 13 aralıkta dünyaya geldi 25 gündür hastanede yatıyor kesenin içinde bağırsaklarının bir kısmı ve karaciğeri vardı 1 haftalıkken ameliyat oldu o günden beri tek sorunumuz bağırsakta yapışıklık kaldı ve beslenmeye geçemedik dünden beridirde gıda alımı başladı eğer safralı kusmassa 10 güne kadar çıkacak hastaneden minik kızım çok şükür hayati tehlikesi yok sanırım sizde gebeliğe devam kararı aldınız rabbim çok sabırlar versin size çok güçlü olun pozitif düşünün ve umudunuzu hiç kaybetmeyin

02/18/2011 17:42:00

merhabalar, benim bebeğimde omfaloselli dünyaya geldi. şuan gayet sağlıklı. bilgi almak isterseniz mailleşebiliriz. esma0382@gmail.com. 

02/19/2011 08:46:00

sevgili etutun turkunage ve ben görüşüyoruz sürekli seninlede örüşmek isterim bizim bebeklerimizde şimdilik çok şükür sağlıklı şimdilik diyorum çünkü benim bebeğimin omfaloseli büyükmüş o yüzden bağırsaklarda yapışıklık sorunu yaşadık atlattık çok şükür ama tekrarlama riski varmış rabbim hepsine sağlık versin

02/19/2011 09:28:00

Merhaba Esma Hanım,

Duygu Hanım'ın da söylediği gibi, çok şükür bebeklerimiz iyi. Benim kızım Pelin'in kesesi oldukça küçüktü ve ameliyatı da rahat geçti. Hem amniyosentez hem de doğumdan sonra yapılan genetik incelemede herhangi bir kromozomsal bozukluk da tespit edilmedi. Kızım Ekim'de doğdu ve 5 günlükken ameliyatını oldu. Ocak ayında ameliyata bağlı olarak ortaya çıkan fıtık oluştu. O nedenle de Mart ayında ufak bir operasyon daha bizi bekliyor. Bunun dışında maşaallah gayet iyiyiz. Sizin bebeğiniz ne kadarlık? Kız mı oğlan mı? Neler yaşadınız?

Sevgilerimle,

Türkün

02/21/2011 06:53:00

Herkese merhaba, 

Geciktiğim için kusura bakmayın. Oğlum 8 aralıkta dünyaya geldi ve o gün ameliyat oldu. Anne karnında 5.5 cm olarak tespit edilen omfaloselin bebek doğunca 3 cm olduğu anlaşıldı. Kese içinde yanlızca bağırsaklar vardı fakat bağırsağın bir kısmı keseye yapışıktı. Dolayısıyla önce bağırsak sonra omfalosel ameliyatını geçirdi. Bu arada doğuştan kasık fıtığı vardı ve sol testisi kanaldan hazneye inmemişti. 1 şubatta da ikinci ameliyatını oldu (fıtık+testis). Çok şükür iyiyiz. Doğum öncesi tüm genetik ve vücut taraması yapılmıştı. Doktorum ve hastane bebekteki bu durum ortaya çıkınca değişti. Fakat doğum gerçekleşene kadar eski ve yeni doktorum sürekli takip etti. Doğumu cerrahpaşa tıp fakültesinde yaptım. Doktorum Rıza Madazlı'ydı. Çok ama çok iyi bi doktor. Kayınvalidem doktor olduğu için çok detaylı araştırma yaptı. Kiminle konuştuysa en iyi hocayı bulmuşsunuz dediler. Benimde gönlümün birincisi :) Ben yanlızca İstanbul'la yetinmedim hamileyken. Ankara da da doktora gittim. Değişik göz, değişik yorum olsun diye. İstanbul da girdiğim tüm detaylı ultrasonlarda kese içinde karaciğer var denildi. Ankara da Eyüp Ekici hocam (amniyosentez ve kordosentez) genetik araştırma sonucu henüz çıkmamışken bize kese içince ince bağırsağı var ve genetik sorunu yok emin ol demişti. Her hafta doktora gittim, detaylı ultrasona girdim. Çünkü bize gebelik sonuna kadar başka şeylerde olabilir denildi. Kontrol, kontrol, kontrol. Yani sizinle aynı şeyleri bende yaşadım.  Hepimize geçmiş olsun. Umuyorum bebeklerimiz hep sağlıklı, mutlu ve huzurlu olurlar. 

Esma 

02/24/2011 22:25:00

Esma Hanım,
Maşaallah oğlunuza, ne güzel atlatmış. Güle güle büyütün. Bundan sonra hep iyilikler, sağlıklar olsun bebeklerimiz için. Sevgilerimle,
Türkün

<12>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
0-40 hafta arasındaki hamileler

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...