Çocuk Ve Genç Danışmanlığı nedir?

07/14/2011 13:37:00

Okul öncesi dönemde ve okul dönemindeki çocuklara yönelik olarak, yaş dönemine ait gelişimsel özelliklerinden kaynaklanan veya sosyal çevreleri ile etkileşim sürecinde ortaya çıkabilecek; duygusal, sosyal, gelişimsel ve davranışsal sorunlarının belirlenmesi ve çözüme yönelik müdahaleler yapılması, bireysel gelişimlerinin desteklenmesi ve güçlendirilmesine yönelik hizmetlerdir.

Özellikle genç danışmanlığı nedir?

07/14/2011 13:49:00

Ergenlerin bireysel gelişimlerini, öz güvenlerini, arkadaş ilişkilerini, okulda performanslarını ve anne babaları ile iletişimlerini güçlendiren, aile üyeleri arasındaki ilişkileri olumlu yönde destekleyen hizmetler verilmektedir. İleride ortaya çıkabilecek sorunların önlenmesine yönelik olarak, ergen ve anne baba ile çalışılarak, gerektiğinde okul ile de işbirliği sağlanarak yürütülmektedir.

Çocuk danışmanlığı hangi konuları içermektedir?

07/14/2011 13:50:00

• Gelişimsel problemler,
  • Duygusal – davranışsal problemler,
  • Uyku problemleri,
  • Tuvalet eğitimi / Alt ıslatma,
  • Kardeş kıskançlığı,
  • Korkular,
  • Okul korkusu,
  • Yalan söyleme,
  • Beslenme ve yeme problemleri,
  • Akademik problemler,
  • Boşanma ve çocuk konularında danışmanlık hizmeti verilmektedir.
  • Genç Danışmanlığı hangi konuları içermektedir?

07/14/2011 13:54:00

• Ergenlik döneminin gelişimsel özellikleri,
  • Aileden ayrışma-bireyselleşme,
  • Kimlik karmaşası,
  • Ergenler ve arkadaş ilişkileri,
  • Özgüven sorunları,
  • Bağımlılık sorunları,
  • Duygusal sorunlar,
  • Davranış bozuklukları,
  • Cinsel kimlik oluşumu,
  • Ergen ile ebeveynler arasındaki iletişim
  • Meslek seçimi
  • Ders çalışma,
  • Sınav kaygısı,
  • Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu
  • Genç Danışmanlığı hangi konuları içermektedir?

07/14/2011 13:54:00

• Ergenlik döneminin gelişimsel özellikleri,
  • Aileden ayrışma-bireyselleşme,
  • Kimlik karmaşası,
  • Ergenler ve arkadaş ilişkileri,
  • Özgüven sorunları,
  • Bağımlılık sorunları,
  • Duygusal sorunlar,
  • Davranış bozuklukları,
  • Cinsel kimlik oluşumu,
  • Ergen ile ebeveynler arasındaki iletişim
  • Meslek seçimi
  • Ders çalışma,
  • Sınav kaygısı,
  • Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu
  • Okul Öncesi eğitim veren kurum seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

07/15/2011 14:14:00

Okul öncesi kurumun seçimi çocugumuzun geleceği ve  gelişimsel yapısı açısından çok önemlidir. bizim  en değerli varlığımız  çocuğumuzdur, onun en iyi koşullarda en iyi seviyelere gelebilmesi için ömrümüzü veririz.Bu nedenle eğitimin ilk basamağı olan ve çocuğumuzun kişilik gelişimini de etkileyen, okul öncesi kurumlarından birini seçerken titizlenmemiz, çok doğaldır.Pekii bizim nelere dikkat etmemiz geklidir , isterseniz bu konuyu üç katagoride inceleyelim.1- kurumun fiziki koşulları 2-kurumun öğretmen kadrosu 3- kurumun eğitim proğramı. Bu yazımda yanlızca kurumun fiziki koşullarını incelerken neye dikkat etmemiz gerektiğine bir bakalım. İdeal olan bina tek katlı bahce içinde, bahçede çocugun oyun alanının dışında ekilebilecek bitki ve hayvan yetiştirilebilecek bölümününde olması,kum ve su havuzunun da bulunmasıdır. Binanın deprem yönetmeliğine uygunluğu  ve ruhsatı araştırılmalıdır.Sınıfların aydınlatılması ,ısısı,öğrenci başına düşen kullanılabilir alan genişliği,hesaplanmalı,tuvalet,mutfak, dinlenme odası ve yemekhane gibi bölümlerin yeterliliğine bakılmalıdır. Hijyen sağlanmışmı? Yer döşemeleri kolay temizlenir özellikte mi? İncelenmelidir.Meral Hanım binayı satın alacağımızı düşünüyor herhalde demeyin sakın,ayrıntılar kaliteyi oluşturur.Tam donanımlı ve bilinçli seçilmiş eğitim metaryalleri çocuğumuzun hizmetine sunulmuş olmalı ki çağın gerektirdiği eğitim anlayışından yararlanabilelim.Fiziksel koşulların idelliği çocuğumuzun gelişim alanlarını olumlu etkiler,ancak tek başına yeterli değildir.Araştırmanızda başarılar dilerim.Meral hdy.

Okul Öncesi eğitim veren kurum seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

07/15/2011 14:14:00

Okul öncesi kurumun seçimi çocugumuzun geleceği ve  gelişimsel yapısı açısından çok önemlidir. bizim  en değerli varlığımız  çocuğumuzdur, onun en iyi koşullarda en iyi seviyelere gelebilmesi için ömrümüzü veririz.Bu nedenle eğitimin ilk basamağı olan ve çocuğumuzun kişilik gelişimini de etkileyen, okul öncesi kurumlarından birini seçerken titizlenmemiz, çok doğaldır.Pekii bizim nelere dikkat etmemiz geklidir , isterseniz bu konuyu üç katagoride inceleyelim.1- kurumun fiziki koşulları 2-kurumun öğretmen kadrosu 3- kurumun eğitim proğramı. Bu yazımda yanlızca kurumun fiziki koşullarını incelerken neye dikkat etmemiz gerektiğine bir bakalım. İdeal olan bina tek katlı bahce içinde, bahçede çocugun oyun alanının dışında ekilebilecek bitki ve hayvan yetiştirilebilecek bölümününde olması,kum ve su havuzunun da bulunmasıdır. Binanın deprem yönetmeliğine uygunluğu  ve ruhsatı araştırılmalıdır.Sınıfların aydınlatılması ,ısısı,öğrenci başına düşen kullanılabilir alan genişliği,hesaplanmalı,tuvalet,mutfak, dinlenme odası ve yemekhane gibi bölümlerin yeterliliğine bakılmalıdır. Hijyen sağlanmışmı? Yer döşemeleri kolay temizlenir özellikte mi? İncelenmelidir.Meral Hanım binayı satın alacağımızı düşünüyor herhalde demeyin sakın,ayrıntılar kaliteyi oluşturur.Tam donanımlı ve bilinçli seçilmiş eğitim metaryalleri çocuğumuzun hizmetine sunulmuş olmalı ki çağın gerektirdiği eğitim anlayışından yararlanabilelim.Fiziksel koşulların idelliği çocuğumuzun gelişim alanlarını olumlu etkiler,ancak tek başına yeterli değildir.Araştırmanızda başarılar dilerim.Meral hdy.

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
    Alsancak Aile Danışma Merkezi

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...