montessoriye göre özeleştirilerim

Ynt: montessoriye göre özeleştirilerim

02/12/2010 06:36:00

Damla, mesela seden de elisi'den cok zevk almıyor. bu da belki cocuga göre degisiyordur. isi gucu pratik hayat faaliyetleri! yemek yapsın, süpürsün, tornavidaya dokunsun...
halbuki ben faaliyet icin neler yapıyorum, 2. dk dan sonra sıkılıyor. koridorda sergi de acmıstım ona halbuki...belki 3'ten sonra degisir bu ama su anda gözlemledigim, müzikten, danstan, yemek yapmaktan cok cok zevk aldıgı...

02/12/2010 09:15:00

gazi üniversitesinin anaokulunda bu seneye kadar monteserio eğiitmi veriliyormuş. Kaldırılmasının sebebi veliler tepki göstermiş. (veliler gazi ü. nin akademik personeli) çocuklarda oyun eksik kalıyormuş.  Bana kalırsa oyun da gerçekten önemli. yiğit in bir ara kreşe gitme nededi oradaki arabaya binmekti. hergün hevesle ben bugün arabaya bineceğim diye gidiyordu. hem oyun hem montesseri ikisi bir arada olmaz mı?
gazi ü. şimdi materyalleri de kullanıyorlarmış, ve diğer okullar gibi yaş grupları varmış.

02/12/2010 09:32:00

ya buna cok guluyorum ben niye olmasın? cocugu oyundan ayıramazsın ki zaten...
ama sunu soyleyeyim ki, montessori tarzı egitim kurumlarında gorulen en buyuk tepki:
siz benim cocugumla ilgilenmiyor musunuz, niye yanına gidip biseyler yapmayıp uzaktan izliyorsunuz...
yasak diye bir sey cocuk gibi hur yapıda bir varlıga nasıl uygulanır, uygulanırsa bir felsefe cocugu özgürlüğüne kavusturmak icin olusturulmussa bu temele aykırı olmaz mı?

uygulayıcılar coook önemli...

02/12/2010 18:37:00

Merhabalar
Bende Emel hnm. kitabını yeni edindim. Hadi bakalım hayırlısı diyorum kendime:) Arkadaşlar malum benim kız 13 aylık deneyimlerinizden nasıl başlamam konusunda bi fikir verebilir misiniz? Birde ben bu eşleşme kartlarına baktım fakat bulamadım. Nerede bulabilirim ki? Onun yerine yine kartlar aldım bunlar bir resmi ikiye bölmüş biz birleştiricez. Şimdiden teşekkürler...

02/12/2010 18:37:00

Merhabalar
Bende Emel hnm. kitabını yeni edindim. Hadi bakalım hayırlısı diyorum kendime:) Arkadaşlar malum benim kız 13 aylık deneyimlerinizden nasıl başlamam konusunda bi fikir verebilir misiniz? Birde ben bu eşleşme kartlarına baktım fakat bulamadım. Nerede bulabilirim ki? Onun yerine yine kartlar aldım bunlar bir resmi ikiye bölmüş biz birleştiricez. Şimdiden teşekkürler...

02/12/2010 19:25:00

Seda,
Adaptasyonda farklililar olabilir herhalde. Dedigim gibi okuldan okulda bile farkliliklar oluyor. Burada iki organizasyon var. American Mont Society (AMS) ve American mont Internationale (AMI). Bunlar okulari ve ogretmenleri akredite eden organizasyonlar, bir de egitim veren ogrenmek organizasyonlari var.

Yine de ben Montessori'nin veya Montessori ile ilgili bilgi veya aktivite kitaplarinda hic sanata agirlik verildigini gormedim acikcasi. Oyle el isi, resim, yatarici kesme yapistirma katlama falan tarzi seyler. kesme varsa duz bir dikdortgene enine kesilmis cizgileri kesersin falan.

Sunu unutmamak lazim. Montessori sihirli degnek degildir. Ayrica Montessori her ebeveynin kafasina ve cocuga uymak zorunda da degildir ve de uymayabilir. Her cocuk Montesori ortaminda dahi olacak diye bir kural yok.

Belli olumlu yonleri var,

• her cocugun hizini gozlemleyip programini ona adapte etmek,
  • cocuga kendi basina is yapabilme ve bagimsizlik vermek ki 3 yaslarinda bu istek artarak kendini gosteriyor,
  • motor becerilerini kullanip gelistirmeleri icin guzel bir ortam
  • akademik ilgi ve kapasitesini ortaya cikarip verimli hale getirmek,
  • fiziken daha serbest bir ortam, otur oglum, kalk kizim yok
  • Cocuga secim hakki tanimak,
  • Cocuklarin kendi iliskilerini kendi baslarina kurmalarini tesvik etmek
Ama bunun yaninda hep "is", hep mekanik isler, beni de bayar, cocugu da bayar. Mesela okudugum kitapalrda hep ortamda az kitap bulundurulmasi onerilir. Bizim icin imkani yok boyle birseyin. Evin her deligindne kitap akar ve cocuklar bunlari istedikleri zaman alir, acar okurlar. Benim oglum sanata merakli degildir pek, hic sunmasan, hic sormaz. Montessori ortaminda bence bu onda bir eksiklik yaratir. Resim, parmak boyasi, oyun hamuru, elisi, bunlar cocuga cokk aliba girmeden lazim. Birak cocuk istedigi yapsin.

Ben montessori yi sevmeme, aktivitelerini yapmama, cocugumu yarim gun monessori okuluna gondermem ragmen hard core montessori hayrani degilim acikcasi.

Hem ogretiyi, hem cocugu, kem kendini iyi bilmek ve tanimak lazim.

02/12/2010 22:25:00

Bisey soyleyeyim mi; ben hic birseyin fanatigi olmayı dogru bulmuyorum. temelinde bana cok yakın olsa bile, cıktıgı tarih, kültür ve kisisel özelliklerinden kaynaklanan farklılıklar uyarlama gerektirebilir.
benim Nurturia'daki bu gruba uye olma amacım da sadece montessori egitimi degil alternatif egitimi sorusturma...daha once de yazmıstım, cocugumu memnun olmadıgım bu sisteme kuzular gibi vermek istememe....
cevrende halihazırda boyle kurumlar yoksa, oturup kendin arastırman hatta belki de kendin olusturulmasına destek olman gerekiyor.

03/18/2010 20:00:00

Nerden başlamalıyım? Biliyorum çok geç keşfettim ama internet denizinde boğulmadan bana kaynak önerebilirmisiniz?

Teşekkürler,

Dilek

03/23/2010 16:38:00

montessori ile ilgili 20aylık çocugun videosunu bende izlemiştim fakat bana okadarı fazla geldi benmi yanlıs düsünüyorum bilmiyorum ama ben çocuguma o kadarını yaptıramam evet bencede çocuk gülmüyo eglenmiyor gibiydi ben montessori eğitimini hayata sokmayada çalışıyorum bazende kızımın önüne seçenekler koyuyorum o günkü aktiviteyi o belirliyo biz aslında aydında yasıyoruz ama eşimin işi dolayısıyla bu kışı istanbulda annemlerin yanında geçirmek zorunda kaldık bu yüzden evimiz montessori sistemine uygun degil hatta kızımın odası bile yok ve 8 kişi aynı evdeyiz  ve işler üstümde bu nedenle bazen aktivite konusunda sıkıntı yasıyorum bu konuda bir konu başlıgı açtım ilgilenenler lütfen yazsın

04/03/2010 04:58:00

Seda,

Benimde ulkemizdeki egitim sistemiyle ilgili cok derin endiselerim var. Sistemle ilgili deneyimlerim sadece kendi okul hayatim, duyduklarim ve okuduklarimdan ibaret, ama bu bile ulkemizdeki sistemin, makinadan cikmis, modern hayatin, kapitalist duzenin esiri haline gelmis, sanattan, elestiriden, sorgulamadan bihaber cocuklar yetistirdigi gercegini anlamama yetiyor da artiyor. Dedigin gibi Montessori sadece bir alternatif, bunun disinda da bir cok alternatifler var, demokratik okullar, evde egitim, ozgur okullar, vs. Sadece montessori yi degil diger alternatifleri de konusmak gerekiyor. Ulkemizde moda olan hersey cok ragbet goruyor, kisa zamanda da anlamadan tuketiliyor. Umarim bu montessori egitimi icin gecerli olmaz, komsumun cocugu montessori okuluna gidiyor, ee pek iyiymis o zaman  bende gondereyim seviyesine getirilmez. Montessori tartisilmali, insanlar okumali ve anlamali ama bunun bir alternatif oldugu unutulmamali.

Diger alternatifler nedir, bunlarin ulkemizde uygulanabilirligi nedir ? Maalesef bu konuda yapilan calismalar, arastirmalar yok denecek kadar az. Cocuklarimizi gunde 5-6 ve belki de daha uzun sure teslim ettigimiz, onlari birer test makinasina ceviren, cocukluklarini yasamadan olduren sistemi de elestirmeli ve buna alternatifleri mutlaka tartismaliyiz.

Kusura bakmayin yazdiklarim belki biraz konu disi oldu ama burayi yeni kesfedince hemen yazma ihtiyaci hissettim.

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
montessori eğitimi

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...