montessoriye göre özeleştirilerim

<123456>

Ynt: montessoriye göre özeleştirilerim

04/07/2010 09:50:00

ben bu yöntemi ilk duyduğumda okuduğumda araştırdığımda farkettim ki aslında yarım yamalak ve bilinçsiz de olsa çok da farklı şekilde davranmıyormuşum oğluma.
kereme doğduğundan beri herşeyi açıklıyorum anlatıyorum önce madde olarak kendini ve sonra da çevresini keşfetmesi konusunda onu destekliyorum. özgür bırkakıyorum. kural ve yasak koymak yerine kural  ve yasak koymam gereken durumları öngörüp azaltmaya çalışıyorum. ama tabiki kurallar ve yasaklarımız da var. olmak zorunda. az olsa iyi olur :) mümkün olduğunca az hayır demeye çabalıyorum. hayır diyorsam da sebebini mutlaka anlayacağı şekilde açıklıyorum. ve hayır dediğim şeye takla da atsa evet demiyorum. asla taleplerini ertelemiyorum. ama önce kendi yapabileceği bir şeyse onu yüreklendiriyorum denemesi için.
aramızda bir anlaşmazlık yaşanmışsa ve ben haksızsam özür diliyorum. ne hissettiğimi açıklıyorum.
herhangi bir durum karşısında hissetiklerini anlatması konusunda onu yüreklendiriyorum.
evde mümükn olduğunca çok bizimle 'yaşamasını' istiyorum. Bazı görevleri ve sorumlulukları var onları yerine getirmesi konusunda onu hep motive ediyorum.
boş su damacanasını sucuya vermek mesela keremin görevidir. sadece keremin.
bardağını tezgaha koymak, tabağını kaldırmak, elindeki bir çöpü çöp kutusuna atmak ise bazen yaptığı bazen yapmadığı şeyler. çöpü kendim atıcam diye kovayı devirse de tepki gösteermiyorum.
oda ve oyuncak toplanması konusunda hala başarılı oolamadık :)hatırlatıyorum ısrar etmiyorum. ama ortadaki bir oyuncağı toplamadan bir sonraki aktiviteye geçemeyeceğimizin altını çiziyorum.
2 yaşından beri öğrendiğim inatlaşmamak...
ona zorla birşey yaptırmıyorum.
o da ben ve eşim gibi o evde yaşayan söz hakkı olan bir insan.
tabiki bu sonsuz özgürlük anlamına gelmiyor ama yine de 'çocuk' olarak görmüyorum onu.
keşke hep evde onunla olabilseydim o zaman eminim çok daha etkili olurdu bu yaklaşımım.
ama evde keremle ilgilenen kimse onunla da bu yaklaşımımı paylaşıyorum. mümükn mertebe aynı yolu izlemelerini istiyorum.

Ynt: montessoriye göre özeleştirilerim

04/07/2010 16:14:00

Ben şuan 20 aylık olan  kızım için Avrupa yakasında Montesorri eğitimi veren bir anaokul araştırması içindeyim fakat henüz bir yer bulamadım bu konuda bilgisi olan var mı?
Bir de bizim yumurcağın herhangi bir aktivete ile veya oyuncakla ilgilenme süresi çok kısa ,çok çabuk sıkılıyor,  bu metoda uygun evde yapabileceğimiz aktiviteler konusunda önerileriniz olursa bizim için her yönden faydalı olacağına inanıyorum.

sevgiler,
hena

<123456>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
montessori eğitimi

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...