yurtdisinda kres sorunu..

11/28/2011 12:34:00

merhaba, ben yaklasik 2 yildir almanyada yasiyorum, kizim cok kucuklugunden beri okul okul diye sayikliyordu, o kadar istiyordu ki okula gitmeyi.. ama ne zaman ki burda krese basladi, daha almanca bilmediginden, onun icin kabus oldu krese gitmek.. daha cok yeni basladi ama her sabah aglayarak gidiyor.. biliyorum kolayca ogrenicek almancayi ama bu surec cok sancili geciyor, arkadaslarini sevmiyor.. hic mi hic gitmek istemiyor , her sabah icimden bir parca kopuyor onu gonderirken.. aslinda ogrenmeye de basladi tabiki almancayi.. 

ne yapabilirim ki? var mi benim durumumda olan..?

Ynt: yurtdisinda kres sorunu..

11/28/2011 13:12:00

Merhaba 

Biz Frankfurt´ta  yasiyoruz.Oglumla ayni sorunu bizde yasadik.Okula gittigi ilk günlerde bir cocuk tarafindan sürekli dövülüyordu,ögretmenlerin dilini anlamiyordu,benimde kreste kalmami istiyordu.Bir ara kreste oturdum,bazen grup saatlerinde bende sinifa girdim.Sonra okulda beklemyide sinifa girmeyide biraktim.Onlari anlamaya basladikca arkadas edindikce aglamayi kesti.Biraz zor bir dönem oluyor ama inan bana sizde de bu sorun bitecek .Bu sorunu bir cok cocuk yasiyor.Hindistanli bir cocuk annesinin pesinden tam bir sene boyunca agladi.Ama o da alisti......

11/28/2011 17:06:00

alisiyor degil mi? o gunler bir gelse... aslinda az cok anlamaya basladi tabi, evde de bazen caillou cizgifilminin almancasini izletiyorum, artik onu bile turkce istiyor.. artik beklicez, gide gide alisicak.. 

11/29/2011 08:27:00

Sanirim ben bu konuda sansli olanlardanim.. En azindan kizim konusunda. Oglum nasil olacak henuz kestremiyorum.. Biz 6 senedir Moskovada yasiyoruz. Kizim 4 yasini Agustosda doldurdu. Tam 3 yasinda burada Rus kresine basladi. Daha evvelden Ruscasi cok olmamakla beraber vardi. Fakat gercekten girisken bir kiz sanirim o yuzden, ilk gunden itibaren sabah 9 aksam 17 gitmeye basladi. (zaten Ruslar sertler. Sabah en gec 9da kahvalti saatinde cocuk kresde olmali) Ben calismadigim icin diger cocuklara gore daha gec goturup erken aliyordum. Zamanla bu saat 18.30a cekildi. Kresde goruyorum aglayan cocuklari ama Ruslar epeyce disiplinliler. Hani anne kalsin yaninda cocuk alissin vs hic yapmiyorlar. Yani belki iyi ama aglayan cocuklari gorunce icim aciyor. Kizim hadi hic agalmadan, huysuzluk etmeden atlatti ama oglum sanirim ablasi kadar bu konuda rahat olmayacak gibi geliyor.
Ama emin olun alisacaklar. Cocuk, cocuk istiyor aslinda. Oyun istiyor. Dediginiz gibi arkadasi oldukca aglamayi birakmis. Zamanla olacak ama bence krse gondermemzlik yapmayin, yani evde kalmayi tercih etmesin.

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Yurtdışında yaşayan Nurturia anneleri...

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...