Atık yağlarımızı biriktirilelim çevreye zarar vermeyelim

<12>
06/11/2010 11:35:00

Türkiye'nin sularının, akarsularının, göllerinin ve denizlerinin kurtarılması sizlerin elinde. Hem de çok basit bir yöntemle...

Hepimiz yemek yapmak ve kızartma yapmak için evmizde çeşit çeşit yağ kullanıyoruz. Ayçiçek yağı, zeytinyağı, mısırözü yağı, margarin vs... Peki bu yağları kullandıktan sonra ne yapıyoruz? Lavaboya döküyoruz değil mi...

TAM BİR KATLİAM

Lavabodan döktüğümüz bir litre yağ tam 1 milyon litre suyu mahvediyor. Evet evet, 1 litreye 1 milyon litre... Fritözlerde kirlenen yağlar, kızartma yapıldıktan sonra tavalardan dökülen yağlar denizlerimizde, göllerimizde, akarsularımızda ve içme suyu kaynaklarımızda geri dönülmesi imkansız hasarlar yaratıyor.

Bu yağlar suların üzerinde birikerek güneş ışıklarının aşağıya geçmesini önlüyor ve oksijeni keserek sudaki tüm dengeyi bozuyor. Hem sudaki canlı yaşamı bitiyor hem de sular hızla kirlenerek tüm işlevini yitimeye başlıyor. Uzmanların söylediğine göre bu kirlenme böyle devam ederse 30-40 yıl sonra Türkiye büyük bir su sorunu ile karşı karşıya kalacak.

BU NUMARAYI BUZDOLABINIZIN ÜZERİNE YAPIŞTIRIN: 444 28 45

Mevcut durum bu kadar kötü maalesef. Peki değiştirmek için bişeyler yapabilir miyiz? Evet yapabiliriz. Her bir hane halkı, her bir küçük dükkan, her bir işletme bu gidişatı değiştirebilir. Yağları lavabodan dökmek yerine ufak bidonlarda biriktirebilirsek bütün işi çözebiliriz. Çünkü bu bidonları sizden ücretsiz olarak alacak kurumlar var Türkiye'de. Evinizde 5 litre biriktirin, açın bir telefon, gelip alsınlar. Bu kadar basit.

İşyerleri için de ufak bir hatirlatma yapalım. Atık yağını vermek için sözleşme yapmamanın, yağları lavabodan dökmenin aslında büyük bir cezası var. Tam 73 bin lira. Bu ceza şimdiye kadar kesilmemiş ama sorunun ne kadar ciddi olduğunun farkına varan belediyeler yakında cezayı kesmeye başlayacaklar. Bizden uyarması, sürpriz bir ceza ile karşılaşmamak için elinizi çabuk tutun.

Yağ meselesi memleket meselesi. Buradan biz de çağrıda bulunuyoruz:

"Başta gıda işletmeleri, sonra kurumlar, okullar, oteller, dernekler ve haneler... Gelin bu yağları biriktirin ve yetkili şirketlere verin. Yapacağınız iş basit, evlerde 5 litre atık yağ biriktiren herkes atık yağ hattı olan 444 28 45'i arasın ve şirket gelip kapınızdan alsın. Gıda işletmeleri de sözleşmelerini yapıp bidonlarda biriktirmeye başlasın. Sularımızı zehirlemeyelim, geleceği kurtaralım..."

Ynt: Atık yağlarımızı biriktirilelim çevreye zarar vermeyelim

06/11/2010 11:42:00

19 lt'lik damacananın içinde ne çabalarla (Kışın o soğuklarda balkona çıkıp evin ısısının bile düşmesini göze alarak damacanın içine dökerdim kullandığım atık yağı) biriktirdiğim yaklaşık 4-5 kg'luk atık yağım en son balkonda  kirlilik oluşturduğu gerekçesiyle ben işteyken kayınvalidem tarafından lavaboya dökülmüş olsa da yine  biriktirmeye devam. Çok sinir oldum içim gitti ama ne yapabilirdim ki:(((

06/11/2010 11:51:00

Dilek eline sağlık. Çocuklarımız için bizim bu konudaki adımlarımız önemli süreçler.
Ağaç yaş iken...olayı sanki önem kazanıyor. Komik olacak belki ama atık pil gibi atık yağları (tavadaki vs) da babam bir özenle peçeteye  emdirir  öyle bertaraf ettirirdi. Tabi o da çok doğru değil ama en azından su kirliliğine neden olmuyor bir bakıma kendince:))

06/11/2010 12:02:00

Kesinlikle bende kızımı çevreye fazlasıyla duyarlı bir birey olarak yetiştirmeyi planlıyorum. İnşallah gerçekleştirebilirim ama eşim bu konuda çok duyarsızdır ve bazen beni sinir eder. Umarım kızım bana benzer.  Bence babanın yaptığı çok mantıklı eskiden bu tarz hizmetler yokmuş ki kendince bir yol bulmuş işte tebrik etmek lazım:)

06/11/2010 12:11:00

06/11/2010 12:15:00

Ne kadar şanslısın Öznur sana bu konuda ışık tutan bir baban var... Dediğin gibi inşallah birgün bizim çocuklarımıza da bu konuda ne kadar şanslıymışsın diyen birileri olur. 

06/11/2010 12:26:00

Yazdıklarım neden görünmüyor yahuuu.Birdaha yazıyorum.

Başak ve Dilek, teşekkür ediyorum Babam adına.
Genç yaşta Almanya'da yaşamaya başlamış olmasının da katkısı vardır herhalde diye düşünüyorum. Babam 1940 doğumludur, tam disiplin hakim, titiz , çevre duyarlı yaşam tarzı haline getirmiştir ki halen öyledir. Etrafta yere çöp atanlara hiç dayanamaz, hafiften sinirlidirde:)hemen sesi yükselir ikaz eder.
Umarım bizde çocuklarımızda böyle izler bırakır, çevre dostu çocuklar yetiştirebiliriz, dediğim gibi küçük görünen ama büyük adımlar bunlar.

06/11/2010 12:29:00

Aslında görünüyordu ama şimdi nedense görünmüyor üst mesajında hatta ben cevap bile vermiştim.

06/11/2010 12:30:00

Birde şu almanlar biraz yemek adabı öğrense hiç fena olmaz.

06/11/2010 12:36:00

EE hiç kimse mükemmel değil canım.Onların ,disiplin ve dakiklik konusundaki titizliklerine bayılıyorum napiiim:)
Oralarda sende manyak dakik oluyorsun.
Kendime çok güldüm yaaa.Konuyla ilgisi yok ama.Dakikalıktır otobüs vs geliş gidiş saatleri. O dakika da da gelir nasıl oluyorsa. Bir ara otobüs 2-3 dk geç kaldı, gayrı ihtiyari, of dedim ne gecikti bu otobüs ya, çok bekletti falan deyip Türkiye'de ki toplu taşıma geliş sürelerini düşünerek (yarım, bir saat beklediğimi bilirim öğrenciliğimda Ankara'da)güldüm kendime:))) 

06/11/2010 12:38:00

İş disiplini konusunda kusursuzlar ona diyecek sözüm yok elbet.

<12>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Cevreci anneler

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...