mayıs 2010 anneleri

Ynt: mayıs 2010 anneleri

06/21/2011 20:55:00

Çiğdem sizin durumla birebir aynıyız. Hiiç yürümek için çaba harcamıyor, sadece al kucak al kucak. Bi de etrafın tepkileri beni deli edecek; aa tembel bu tembel.. aa babası 10 aylıkken yürümüştü.. sen fazla üstüne düşmüyorsun herhalde, bak yürüyecek de .. daha da uzar bu liste.. valla ben 14 aylık yürümüşüm. bebem de 13,5 aylık.. bir gün yürüyecek elbet :))

halıları kaldırdık, ilk arabamı rahat rahat sürsün diye, ııh ııh istemiyor. koltuğun kenarına bırakıyoruz ortada bekliyoruz gel gel diye, çöküyor emekliyor hemen..

bir de bunların dışında bir şey soracağım; çok iştahsız, yemek yemek istemiyor. Mama sandalyesine koymak istersem itiraz sesi yükseliyor. Yine de koyuyorum, başka yerde yemesin diye. Kaşığa kesinlikle ağzını açmak istemiyor. Kafasını sola sağa çeviriyor itiraz ediyor ses efektleri ile :( Anca bir şeyleri eline verirsem yiyor. ee herşeyi eline nasıl vereceğim?? Yoğurda bayılırdı, kaşığı almayacak ya onu bile yemiyor. Diştendir dedim ilk zamanlar ama yok yok yok kesinlikle yemek yediremiyorum. Yaklaşık 2-2,5 aydır böyle :((

Ne yapacağım ben fikri olan??

06/22/2011 05:29:00

Yürüme çalışmalarında 'oley,aferin ve alkış'tarzı hareketlerin işe yaramadığını  aksine çocuğu heyecanlandırıp yürümesine engel olduğunu, 1 aydır çocuğu yürüyen bir anne olarak tecrübelerime dayanarak söyleyebilirim.Elinde bir şey tuttuğunda (emzik,mendil,bir oyuncak) bu iş daha kolay oluyor.Yürümeye değil elinde nesneye odaklanıyor.Elindeki ordan oraya taşımaya başlıyor.18 aya kadar endişelenmeye gerek yok ama gel de çevre tepkilerine göre dur durabilirsen.'Babası 8 aylıkken yürüyordu'cümlesini defalarca işittim.Ya eskiden not tuttmak gibi bir durum olmadığı için eskiler tarihleri karıştırıyor yada şimdiki bebekler çok tembel:)Çevremde 12 aylık olup yürüyen yok.Yürüyünce o söylemler şekil değiştirdi:) 'Babası 13 aylıktan sonra bezlenmedi,tuvaletini söylüyordu'.Yemek yedirirken eline ekmek,salatalık vermek bizde çok işe yarıyor.O bir taraftan ekmeğini kemiririken ben bir taraftan yediriyorum.Belki işe yarar.

06/22/2011 07:20:00

Yurume-me konusunda Arhan da aynı :) Hiç niyeti yok, e istediği seye ulasıyor, tırmanıyor emekleyerek niye yurusun diyorum ben :P Cevre konusunda haklısınız, daha yurumuyor mu,hmmm falan diyenlere sinir olmakla birlikte, ne acelesi var yahu, zaten hep yuruyecek boyle surunurken cok tatlı dıyorum, o kadar!

cigdemtoprak, walker-talker guzelmiş :) bizimkisi talker o zaman, ters biraz ama, cenesi o kadar dusuk ki, surekli biseyler anlatmakta kendi kelime ve sesleriyle. Tam konusunca yandııımmm, simdiden yetişemiyorum ya...

benimrenklerim, istah konusunda aynıyız :( maalesef son 15 gundur hiçbir şey istemiyor. eskisi gibi hiç degil. bagırıp duruyor ama illa kendi elinde olacak, basını itiyor yoksa, ben de sasırdım ne yapacagimi son gunlerde :(((

06/22/2011 08:18:00

Benim oğlumda bugün 13. ayını bitirdi, ve yürümüyor:) Emeklemiyorda. hiç emeklemedi. Her yere yuvarlanarak gidiyor. Ben aslında hiç evhamlanmazdım bu olaya, elbet yürür diye. Ama 2 aylıktı,  aşı vurdurmaya götürürken ayağım kaldırıma takıldı. Düşürdüm yavrumu. Kafası taşa geldi. Bir hafta hastanede yattı. Kanama ve ezilme vardı. Sonra rabbime şükür düzeldi. Hiçbir sorun yaşamadık. Doktor hareketlerinde konuşmasında yürümesinde bir gariplik sezersen tekrar getir, dedi. Kutay geç oturdu mesela. 7.5 aylıktı tam oturduğu zaman. Götürdüm hayır hiçbirşeyi yok, zamanı şimdiymiş demekki dedi. Şimdide yürüme olayındayız. Bunun için 18. ayı bekleyelim dedi. Koltuklardan tutunarak yürüyor. 2 saniye falan tay tay duruyor. İşte böyle. Benim durumum sizden farklı ben acaba düşürdüğüm içinmi yürümüyor oturmuyor falan diye düşünüyorum. Çok konuşkan. Hep birşeyler anlatmaya çalışır. Yemesi, uyuması gayet güzel. Herkes imrenir bebeğime. Nazar değmesin yavruma. Allah hepimizinkine sağlık uzun ömür nasip etsin. Elbet yürürler, başka bi sorun olmasında.

06/22/2011 08:38:00

Gecmiş olsun kutay, insallah yasamazsınız boyle bir sey bir daha. Bence hiiç farkı yok benimkinden, aynı anlattıkların yani :)) Cook hareketli ama yurumek istemiyor. Dediğin gibi elbet yuruyecekler, yeter ki bir sorun olmasın. Benim kardeşim tam 17 aylıkken yurudu ve emeklemedi de, surunuyordu popo ustunde. Yazık anneme yani :))Simdi ne olduu, doktor! Onumde ornek olunca hep amaan oglan dayıya benzermis diyorum, amaan gec yurusunleer, tembel kuş bunlar :)

06/22/2011 13:39:00

kutay;öncelikle geçmiş olsun.Söyledikleriniz o kadar normal bebek zamanlamaları ki, endişelenmeyin bence de.Her bebek farklı.Sizin ki 7.5 aylık oturmuş. 9-10 aylık olup oturabilen çok bebek var.Tay taylara başladıysa hiç ummmadığınız bir gün kendi başına yürür emin olun.Bir gece bile çok farkediyor.Benim kızım 1 gün öncesinde 3-4 adımdan fazla gidemezken,ertesi gün evin içinde bir o koltuk bir bu koltuk yürüyordu.

06/22/2011 13:58:00

Bayanlar cok sagolasiniz, icim rahatladi benzer minnoslar oldugunu duyunca.

benimrenklerim, adasim, cok benziyor durumlar. Istah bizde bir var bir yok, elle yenebilen seyleri cok seviyoruz, özellikle ekmek acaip seviyor. Dedigin gibi kasigi bazen agzina almak istemiyor, ben de bir punduna getirip agzina verebilirsem ilk kasigi, saskin, aa güzelmis be bu diye düsünüp gerisini yiyebiliyor, ama bazen de nuh diyor peygamber demiyor. Acken cok iyi yiyor, onun icin ben ögleden önce ara ögün yapmiyorum mesela. septik gibi ben de önüne kendi eliyle alip yiyebilecegi lokmalar koyuyorum, o onlari agzina götürürken ben aradan yediriyorum. Yogurt gibi seylerde kasigi almak icin kasacagini bildigimden, onun melamin tabagina cok az koyup (mesela kendi kasigiyla iki kasik) eline kasik veriyorum. o kasarken gene aradan yediriyorum. cok pislik oluyor bazen, tabagi kaldirip yuzune gecirdi bir gün:)... yani pislik kacinilmaz oldugundan artik takmiyoruz, zevk almaya calisiyoruz:).

septik haklisin, gecen gün banyoya girmis kasla göz arasinda,bir dolabimiz var acmasina izin vermedigimiz, onu acmis icinden birsey almis. oynarken ben girdim iceri, 1-2 saniye ayakta durdu elindekiyle oynarken, ben sevinc cigligi atinca, hemen birakip tutundu:), tezahurata son vermek lazim sanirim dedigin gibi. cevre baskisi oldu bende de sanirim:), yigenim ve kuzenimizin oglu, ikisi de dogum günlerinde yürüyorlardi, tabii herkesin ilk sorusu yürüdü mü olunca, ben de acaba ben üstüme düseni yapmiyor muyum dedim:)...

kutay cok gecmis olsun, ama anlattiklarina göre bence herseyi cok normal hatta cok iyi masallah, nazar degmesin, bizimki tay tay durmuyor bile. benim buyuk ablam 3 kere filan kafasinin ustune düsmus bebekliginde ve cocuklugunda, ve birinde agzindan köpükler bile gelmis, hastanelerde sabahlamislar. Ama inanilmaz zeki ve basarili bir muhendis su anda, kücükken rejenerasyon cok iyi oluyor, allah daha kötülerinden korusun...

aslihank, bizimkinde de motivasyon yok, herseye ulasabiliyor, ekonomik acidan bakarsan yürümenin bir getirisi yok onun icin:). dedigin gibi boyle bidi bidi emeklerlerken cok tatlilar ama benim bel de koptu anacim, yürürse en azindan yürümekle büyülenir, kucak olayini unutur diye umuyorum birazda aslinda:).

06/23/2011 13:13:00

çiğdemtoprak, kötü haber vermiş gibi olmak istemem ama yürüyünce kucak olayını unutmadı bizimki, hatta daha önce kucak aramazken şimdi istediği yere daha çabuk gidebilmek için ve yürümek de zor geldiği için kucak istiyor ya da ille sen de gel der gibi elini tutup çekiştiriyor mecbur sen de onunla birlikte evi tavaf ediyorsun :)
ayrıca bence de her çocuk neyi ne zaman yapacağına tamamen kendisi karar veriyor, endişelenmeye hiç gerek yok :))

06/23/2011 15:34:00

morkedi, yurdum insani kendinde her konuya yorum yapma hakki gorur, ama nedense bebek olunca teyzeler bu iste sampiyon oluyor:). bizde mi boyle olucaz diyorum bazen, ben kendi annemle artik papaz oldum, her dedigine bir bilimsel bir aciklama yaptigimdan:)...

dennis, beni can evimden vurdun, evi seve seve tavaf ederim de, kucak isi artik azalmali. Bugun ciddi ciddi bir uzmana gitsem mi diye dusundum sirt, bel ve boyun agrilarim icin. Cunku haftaici evde tek basimayim, esim sehir disinda, tum indir kaldir, banyo vs. benim uzerimde, belki yanlis emzirme pozisyonlari filan derken ben biryerlerimi sakatladim. Hepimize kuzularla agrisiz sizisiz keyifler diliyorum

07/03/2011 17:18:00

Hepinize teşekkür ederim. Rabbim bebeklerize sağlık versin inşallah.. Benim merak ettiğim diğer bir konu beslenme. Herşeyin doğal olmasına çok dikkat ediyorum. Mesela bal veriyorum günde 1 çay kaşığı. Aktarlardan sabahları kahvaltısına koymak için yemişler. Yani mesela blueberyy, cranyberry, incir,hurma,kuru kayısı..vs.. buları hergün kahvaltısına az az koyuyorum viatemin olsun diye. pınarın organik sütü var mesela ondan alıyorum. (artık nekadar organik bilmiyorum ama) Bunu sabahları kahvaltısına koyuyorum ve yoğurt yapıyorum. Siz mesela neler yapıyorsunuz çocuklarınıza? Neler yediriyorsunuz. Hangi besinler daha organik? Bizim doktor şu 3 şeyi atlama çok önemli dedi. Haftada 4gün et hergün süt veya süt ürünleri ve meyve. Bunlar beyin gelişimi için çok önemliymiş..

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
2010 mayıs bebekleri

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...