mayıs 2010 anneleri

Ynt: mayıs 2010 anneleri

01/03/2011 19:50:00

Dennis ve nihanbil, cok tesekkürler, cok yardimci oldu cevaplariniz,  kendi listemi yavas yavas büyütmeye karar verdim sizlerden esinlenerek. ben emdigi icin suya baslamadim, birde yemeklerdeki sulara güvenerek biraz, ama hep aklimda bir soruydu. Sanirim ben de baslayacagim. Burada demir takviyesi vermedi doktorumuz, bir soracagim bakalim.

01/03/2011 20:38:00

Merhaba

İstanbul anadolu yakasında oyun arkadaşı aratan var mı? Zeynep 20 mayıs doğumlu.Kış geldi ve biz çok sıkılıyoruz evde.Benim gibi sıkılan ve hem kendıne hemde bebişine arkadaş arayan ya da arayanlar varsa tanışmayı çok isterim.

01/03/2011 21:11:00

Merhaba Çiğdem Toprak ( adaşım :)),

Katı gıdaya başlayınca mutlaka su verilmeli demişti doktorumuz. İstediği kadar içecek demişti. Son günlerde oğlum grip oldu ve mutlaka mutlaka diye altını çizdiği şey yine su ve ıhlamur.

Gündüz uykuları bizde de bazen yarım ssat bezen 20dk civarında. Ve uyanması da pür neşe sanarsın 3 saat deliksiz uyudu :) Artık uykuya olan iht.ları azalıyor sanırsam. Oğlumu ilk aylarda E.A.S.Y metodu ile yedirdim, uyuttum. Kitap bebek kategorisinde olduğu için HERŞEY MÜKEMMELDİ. Ancak diş sancısı ile işler biraz bozuldu ve artık sadece koynumda uyumak istiyor. İlla bir yerlerimi tutmak, koklamak belkide..  Uyuduktan sonra yatağına bırakıyorum. Yani kendi kendine uyuma defterini kapadım. Ve şu an zorlanmadığım için tekrar açmak, bebeğimi zorlamak istemiyorum. Çünkü öyle hızlı büyüyorki :( Kısa bir süre sonra koynumda uyutmak istesem de uyumayacak ! İlk aylar disiplinli yetiştireceğim diye doğru düzgün koklayıp, koynuma alamadığıma yanıyorum şimdi :( ( kucağa alışmasın, kendi kendine uyusun gibi saplantılarım vardı )

İlk aylarda uyguladığım disiplinin bana şu an en büyük getirisi gece kesintisiz  6-7 saat uyuyor olması. ( her an değişirse şaşırmam ) Bebekler 2,5 aylıktan itibaren 4-5 saat açlığa dayanabilirmiş.Ben de 2,5 aylık olunca oğlum artık 2 saatte bir emzirmeyi kestim. Kendi uyandıkça emzirmeye başladım. İlk başlarda 2 saatte bir uyanıyordu. peyderpey bu süre 6-7 saate çıktı. Gece 21:30 banyo sonrası uyku. Gece ben yatmadan ( 12:00 - 1 gibi ) uykuda emzirme.. sonra tekrar sabah.. Ancak bu eğitim şimdi nasıl verilir bilmiyorum. Tracy Hogg'da mutlaka vardır bizim bebelerin aylarına göre ama OKUMADIM .. Tavsiye ederim, belki gece uykusunu düzenlersniz..

Katı gıda hallerimiz için de

http://benimrenklerim.blogspot.com/2010/12/ilk-hastalk.html
http://benimrenklerim.blogspot.com/2010/12/kat-gda-hallerimiz.html
http://benimrenklerim.blogspot.com/2010/11/kat-gdaya-gecis-hallerimiz.html

D vitamini için multi tabs kullanıyoruz. Demir ilk başta başaldık 1 ay kadar ama kan tahlili sonucu kan değerleri iyi çıkınca kestik. Doktorumuz gıdalardan almasını istiyor.

peyyy ne uzun olmuş :/ Uzun lafın kısası ben artık hislerime güveniyorum :)) Çok da sorgulamıyorum. Çokkkkk hızlı büyüyor :/

umarım yardımcı olur :))

01/03/2011 21:13:00

Nihanbil teşekkürler sana ve sayfamızdaki herkese benden de İYİ YILLAR :))

01/04/2011 19:37:00

Merhabalar Cigdem adasim (benimrenklerim),

cok tesekkurler, blogunu hemen takip listeme ekledim. Öncelikle cok gecmis olsun, insallah Yankicik iyilesmistir ve mikroplara karsi kazasiz belasiz ilk zaferini kazanmistir. Bu ilk hastalik isi benim de endiseyle bekledigim bir durum. Defne bu hafta krese basladi ilk defa. Alistirma asamasinda ben de hergün onunla gidiyorum, gördügüm kadariyla tüm bebeklerin burunlari saril saril akiyor. Bizimki önüne gelen ilk oyuncagi aldi agzina, ilk yaklasan bebegin agzina da elini soktu bir güzel, yani kacinilmaz son yakindir. Ama doktorunuzun da dedigi gibi, bagisiklik icin bunlari yasamak durumundalar.

Ferber'den kacinirken ben de Tracy Hogg'u okumustum, fakat bizim minnos hareketli (Türkcesini dogru cevirmemis olabilirim "spritted") sinifinda gibi. Tantrum aglamalari yaparken direnci cok yüksek oldugundan, ben de o zamanlar fiziksel olarak cok yorgun oldugumdan (simdi de az yorgun degilim) sonunu getirmemistim. O zaman yatir/kaldir 2 saat ugrasmistik esimle, banamisin dememisti. Tracy Hogg bile en cok 1.5 saat yaptim diyordu kitabinda, bir de olmamissa siz dogru yapamiyorsunuzdur demesine biraz gicik olmustuk:)... Sonra biraz Tracy hareketleri, biraz kendi hissiyatima göre davranak, bir rutin oturtarak gece ilk yatista kendi kendine uyutmayi basardigim oldu. Ama iste sonradan gece uyanmalari icin enerjimi toplayip yatir/kaldir yapmam gerek, henüz onu basaramadim:)... Garip bir döngüye giriyor insan, uyumayi ögretmek icin güc gerek, ama güc icin de uyumak gerek, hemen uyutmak icin de yatir/kaldir degil, emzirmek gerek:)...

E.A.S.Y ritmi bizde biraz degisik oldu, A.E.S.Y seklinde. Su akar yolunu bulur dedim, kasmadim EASY olsun diye:), sonucta en azindan bir ritm oldu. Dedigin gibi bu zamanlarin tadini cikarmak lazim, yani her anin öyle ama, simdi özellikle emerlerkenki o yakinlik, o duygu bambaska. Kusura bakma, benim de dil sismis biraz.

Herkese bebisleriyle her anin tadini cikardiginiz mutlu günler diliyorum. 

01/05/2011 09:33:00

Merhaba herkese...
Defne kızın bugün burnu çok akıyor :((( Peditus kullanan varmı? bende versemmi bilemedim...

01/05/2011 13:04:00

coconi geçmiş olsun :( Biz de fana şifayı kaptık ! hatta oğlumdan bana ve bütün ev halkına geçti :/ Bizim doktor ilk hastalığı kendi atlatsın dedi ve sadece fena öksürüğü var diye balgamı atsın diye sekrol şurup verdi başkada bir şey vermesdi. ( dedi diye diye garip bir yazı oldu kusura bakma ) Antibiyotiksiz atlatmasını istedi. Tabi bunda en büyük faktör ateşinin olmamasıydı. Bir de genel hali ve neşesi değişmemişti. Şimdi ben antibiyotiğe başladım artık sütümden biras geçer.

Bol bol bol su ve ıhlamur takviseyi istedi. Kaloriferlere ıslak havlu ve her akşam banyoya mutlaka dvm dedi.

ama ben bir şey tavsiye edemem, çünkü ilk hastalığımız pek tecrübem yok, her bebek ve her doktor farklı...

şşimdi sadece sümük kaldı yankı'da, öksürük vs bitti çok şükür :)) Size de ACİLLLLL ŞİFALAR :))

atladığım bir şey varsa diye ilk hastalık linkimizi vereyim, detaylar var burada :))

http://benimrenklerim.blogspot.com/2010/12/ilk-hastalk.html

01/06/2011 08:53:00

teşekkürler size de geçmiş olsun...
Yankı paşanın resimlerine bayıldım :) maşallah süper küçük adam :))
Defnede hala akan sümüğümüz var ama neyseki içe değil dışarı akıyor :)) haftaya zaten 8 ay doktor kontrolümüz var tekrar tekrar kadıncağızı bayıltana kadar sorular sorarım :)))
ayakkabı alan varmı aranızda ? ortopedik yada özel bir marka aldınızmı?

Sevgiler...

ismim Betül  bu arada :)

01/13/2011 20:35:00

arkadaşlar benimkızımın dişleri henüz çıkmadı nekadar sürede çıkar çok merakediyorum bilginize ihtiyacımvar. heyecanla bekliyoruuuum

01/13/2011 21:47:00

melekcoşkun, bizim ilk dişimiz dün akşam çıktı :) ancak çok sancılı bir süreçmiş yahu.. benim oğlum sakin yapıya sahiptir, güleçtir, uyumludur.. ŞİMDİ TAM TERSİ... çok huzursuz ve hep ağlıyor... bir de ateş yapıyor fena...

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
2010 mayıs bebekleri

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...