mayıs 2010 anneleri

Ynt: mayıs 2010 anneleri

04/01/2011 13:10:00

kızım 8 mayıs doğumlu emekleyecerek ıstedığı yere gıdıyor tutunarak yuruyor dun ılk defa 10 sanıye tay tay durdu cok mutlu oldum. keyıflı ve neselı bır bebek tek sıkıntımız yemek puturtulu yıyemıyor halen heryı blandırdan gecırıyorum gecen hafta 8.600 kg 74cm ıdı 44 cm bas cevresı kılosu bıraz ama ne yapayım boyu onmelı olan dıyıp tesellı edıyorum kendımı :)) anne baba dede hayır hade kelımelerını kulanıyor opucuk atıp alkıs yapıyor sızce ıyımıdır kızlar.

04/01/2011 13:28:00

merhaba ipek_deniz,

masallah cok iyi bence. benimki de alkis ve öpücük isini kapti ama bye bye olayini cözemedi henüz:). seninkinin kelime haznesi de cok güzel. bizimki cok konusmasina ragmen anlamli birsey demiyor, ya da diyor ama biz anlamiyoruz yavrumu yazik, ama mamama, digildigil encok duydugumuz seyler:). istikrarli boy artisi kilonun seyrinden daha önemliymis. esimin dayisi cocuk doktoru, ben de bir dönem kiloya takinti yapip yakininca, kilo ortalama ve ya alti olsa dahi, boyu uzuyorsa endise etmeyeceksin, ve israr etmeyeceksin demisti. 

04/01/2011 14:52:00

ciğdemcım cok tsk ederım aslında cok takıntılı olmamak lazım asıl onmelı olan akıl ve beden sağlığı aslında ne kdar boyle desemde banyo ettırken kaburgalarını gorunce içim bır buruluyor :)) yemek yedırırken cok sıkıntı yasıyorum mama sandeleyesı aldım sayılıdır kullandıgı vıgnemesını bılmedığı ıcın agızna gelenı dıek yutmak ıstıyor sende boyel sıkıntılar yasıyormusun nasıl alıstırabılırım  su anda altta ıkı dısı var ustekı 3. dısde yenı patladı diş olmadığı ıcınmı beılmıyorum ılk cocugum ek besıne gecınce dırek hersyı blandır yaptımbelkı ılk baslarda yapmasaydım daham cabuk alısırdı bılemıyorum . cok hızlı emeklıyor kapıyı aralık gorunce hemen kapıyı aralayıp dığer odalara gıdıyor .

04/01/2011 14:52:00

ciğdemcım cok tsk ederım aslında cok takıntılı olmamak lazım asıl onmelı olan akıl ve beden sağlığı aslında ne kdar boyle desemde banyo ettırken kaburgalarını gorunce içim bır buruluyor :)) yemek yedırırken cok sıkıntı yasıyorum mama sandeleyesı aldım sayılıdır kullandıgı vıgnemesını bılmedığı ıcın agızna gelenı dıek yutmak ıstıyor sende boyel sıkıntılar yasıyormusun nasıl alıstırabılırım  su anda altta ıkı dısı var ustekı 3. dısde yenı patladı diş olmadığı ıcınmı beılmıyorum ılk cocugum ek besıne gecınce dırek hersyı blandır yaptımbelkı ılk baslarda yapmasaydım daham cabuk alısırdı bılemıyorum . cok hızlı emeklıyor kapıyı aralık gorunce hemen kapıyı aralayıp dığer odalara gıdıyor .

04/01/2011 17:11:00

Arkadaşlar merhaba oğlum 10,5 aylık ama hala emeklemedi arka arkaya gidior ve sürekli dönüyor? aynı durumda olan var mı?

04/01/2011 18:41:00

ipek_denizcim, ben de cok taneli vermiyorum aslinda, philips-aventin buharli pisiricisini cok kullaniyorum, yemek pisince, ayni aletin blender tarafina cevirip karistiriyorum. cok yumusak seyleri taneli birakiyorum, mesela pismis armut ve ya muz gibi. benim kiziminda dis durumu ayni, altan 2, üstten bir yeni patladi. gerekli besinleri yemesi benim icin daha önemli oldugundan, taneliye cok kafayi takmiyorum valla:). eline yemesi ve ya kemirmesi icin biseyler cok veriyorum, oyun gibi yemeye calistikca, sanirim cignemeyi de gelistiriyor. biz yerken mutlaka masaya oturtuyoruz bizimle, ve sofrada onun yiyebilecegi birseyi önüne koyuyoruz. o eliyle oynayarak yemeye calisiyor. mama sandalyesi yerine, masaya takilan chicconun birseysi var ondan aldik, o masaya monte oluyor, masada yeri belli, ve yemek yedirirken mutlaka oraya oturtuyoruz. yedirirken sandalyesinin önünde oyuncaklar vs. koyabilirsin. pislik olmasina filan kafayi takma, yiyecek birseyler de koy. ben bazen yedigi yemekten bir parca önüne koyuyorum, ve ya kasede su filan. cok hosuna gidiyor, onunla oynarken oynarken ben rahat rahat yediriyorum. cok uykusu varsa, o yemekli ellerle gözleri filan ogusturdugu oluyor, ama hic takmiyorum valla, yemekten sonra bir güzel elini yüzünü yikiyorum, bitiyor gidiyor:). sen birsey yerken, yanina gelirse eline yediginden ver biraz, paylasmak, senin yaptiginin aynisini yapiyor olmak cok hoslarina gidiyor, hem de cignemeye calisiyorlar.

özetle mama sandelyesini ilk etapta biraz cazip yapabilirsin, oynayabilecegi seylerle. taneli isine de cok takma, bence simdilik yemesi daha önemli, o yavas yavas olur gibime geliyor.

04/01/2011 18:46:00

esmyrna, kuzenimizin oglu (subatta bir yasina basti), hic emeklemeden yürüdü. vardir oglunun bir bildigi:).

04/02/2011 13:26:00

cıgdemcım ayrıntılı bılgın ıcın cok tsk ederım. senın bebegın hangı gun doğumlu nasıl değısık neler yedrıyorsun ben corba olarak sadece karısık sebze purelerı yedırıyorum yoğurt ve anne sutu cok değısık seyler yedıremıyorum hele meyve hcı sevmıyor bır tek muz. bugun ıılk defa yayl corbası yaptım sevmedı bende zorlamadım bır kac gun sonra tekrar denıcem. kavaltıda neler yedırıyorum 

04/04/2011 10:45:00

ipek_deniz, benim minnos 29 mayis dogumlu. Karisik sebze pürelerini ben de veriyorum. icine her türlü eti karistiriyorum: tavuk, süt danasi ve balik. Balik haftada bir kez veriyoruz. Sabah kahvaltida iki günde bir yarim yumurta sarisi, hergün biraz tuzsuz peynir, cok iyi dövülmüs bir ceviz, bir tatli kasigi zeytinyag, bir tatli kasigi üzüm pekmezi, 2-3 kasik tahil (ben milupanin organik tam bugdayli tahili ve irmigini kullaniyorum) veriyoruz. Bu saydiklarimi haslanmis mevsim meyvesinde püre yapiyorum. Tabii simdiye kadar bunlar sadece elma, armut, muz, biraz portakal suyunu kapsiyor. Bazi günler devam sütünde yapiyorum püreyi. Anne sütünü gece yatarken, ve ilk kalkar kalkmaz emiyor. Ama bu aralar cok az emip, kafayi ceviriyor. Biraz zevk icin emiyor gibi. Aksam emdigi sütle doymadigini tespit ettigimizden, gece yogun bir devam sütü veriyoruz, icinde tahil olanlardan (Hipp'in 10. aydan sonrasi icin olan iyi geceler sütü). Bu arada ben Almanya'da yasiyorum, ama Istanbul'a geldigimizde gördügüm kadariyla, burdaki ürünler orda da var, ama belki isimlerini dogru cevirmiyorumdur bilmiyorum. Yogurdu sade denedim ama sevmedi, onun icin genelde meyveli yogurt yiyor, ara ögün olarak, ögleden sonralari.

Meyvelere gelince ben buharda haslanmis (yine Philips-Aventte yapiyorum) olarak veriyorum, ve dikkat ettim, biraz eksi aromasi olan elmalari cok sevmiyor. Burasi tam bir elma cenneti, milyon cesit elma var, ben de biraz denemeler sonucu, tatli bir cins buldum, onu yiyor. Ayni sekilde portakal suyu verince (kahvaltida püresinde), eksi olmamasina dikkat ediyorum, ve birkac damla veriyorum aslinda. Amac yumurtadaki ve pekmezdeki demirin emilimi artsin. Bizimkinde biraz reflu oldugundan süpheleniyorum (doktoru inandiramadim:)), narenciyeler biraz rahatsiz ediyor gibime geliyor.

Yani meyve denemleri asil yazin olacak gibi:). Bir tek cilege alerjisi oldugunu, Hipp'in cilekli yogurdunu denedigimde kesfettim, heryeri minik minik noktacik oldu. Cilekte dikkatli olmak lazim denerken.

04/04/2011 10:50:00

ipek_deniz, bu arada unuttum ben de yayla denemistim, oluyor bayagi, ama benimki de sevmemisti. Ama dedigim gibi Defne yogurdu sade sevmiyor gibi. Mercimek corbasini seviyor. Kuru fasulyeyi gecen hafta ilk defa denedim (bol kimyonlu) sevdi gibi.

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
2010 mayıs bebekleri

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...