Sezeryan Sonrasi Vajinal Doguma Hazirlaniyorum ..

01/12/2013 20:00:00

Bende 2010 agustos annesiyim
oglum 42.haftanin sonunda hala gelmedigi icin 43.haftada tam 14 saat sunni sanci alarak  normal doguma hazirlandim ..
hamileligimin 38. haftasinda basenlerimden detayli scanere girdim .. oglum o hafta veya 39. hafta dogsaydi normal olabilecegi soylendi .. cati kemigim bebegimin kilosuna gore darmis ..
yinede doktorum ve doguma hazirlik kursundaki ebeler normal denememi tavsiye ettiler..
Zaten fransada keyfi sezeryan olayi kesinlikle yok .. hic acilmam ve sancim olmadigi icin sunni sanci aldim, rahimim 10 cm acilmasina ragmen bebegim dogmadigi icin sezeryanla dogum yaptim .. benim icin tam bir hayal kirikligi ve husrandi cunku gitmis oldugum hamilelik kurslarinda evde dogurabilecek kadar normal doguma cesaret kazanmistim ..
sezeryan sonrasi cok zor bi surecti .. enfeksiyon kaptigim icin 1 aydan fazla antibiyotik aldim, nerdeyse 6 ayda kendime zor geldim ..
simdi 2. bebegime hamileyim suan 32. haftadayim
simdilik normal dogum gorunuyor insallah ..
dogum yaklastikca beni yeniden sezeryan korkusu sardi.. yeniden kesilip dikilmekten, aylarca o acilari yasamaktan cok korkuyorum ..
ceremde iki tane arkadasim ilkleri sezeryan olmasina ragmen biri ikinci, ucuncu ve dorduncu cocugunu normal dogurdu digeride ikinci cocugunu normal dogurdu ..
turkiyede hangi arkadasimla konussam ailemde dahil olmak uzere sacmalama cok buyuk risk aliyorsun diyorlar ..

ilk dogumumdada son 1 ay kilometrelerce yuruyusler yapmama ragmen, son gun  kolumda sunni sanci serumu takili olmasina ragmen dogum odasina pilates topu getirdiler, ayakta kalip hareket etmeme, comelmeme  izin verdiler daha dogrusu tesvik ettiler,ama yinede 14 saatte sunni sanciyla ancak rahimim acildi .. yani kendiliginden ne bir sancim nede acilmam olmadi ..

dogum yaklastikca korkular artiyor, cok tedirginim ..
yine acilmam olmazsa 42. haftalari bulursam diye cok korkuyorum
ssvd yapmis olan annelerden yardim istiyorum..
ozellikle son haftalarinizda neler yaptiniz ?
suan aklimda olan tek sey taze hurma yemek bol bol ve bol hareket ..

Ynt: Sezeryan Sonrasi Vajinal Doguma Hazirlaniyorum ..

01/12/2013 21:58:00

Facebook'taki SSVD grubuna üye misiniz? Orada birçok doğum hikayesi okuyabilir, size cesaret verebilecek insanlarla diyaloğa girebilirsiniz. 

Zaten doğuma hazırlık kursları almışsınız, siz de biliyor ama muhtemelen engel olamıyorsunuz ancak endişelerinizden sıyrılmak, güzel bir doğumun kapılarını aralamak için en elzem şeylerden biri..
Türkiye'de SSVD henüz yaygın değil, ancak sezaryen oranları öyle yüksek ki, doğuma dair sağlıklı bir algıya sahip olmadığı açık burada insanların genel olarak, o nedenle bu bakış açısıyla sizin için endişelenleri anlayın ama lütfen tedirgin olmayın.
Yurtdışında 2 hatta 3 sezaryenden sonra doğuranlar da var, bunlar ekstrem haller elbette ama bu, bedenin limitlerini hafife almamamız için bir sebep..
Orada güvenilir ellerde olmanız, istemeyeceğiniz bir şeye zorlanmayacak olmanız, kendinizi güvenle emanet edebilecek olmanız harika, Türkiye'de ne yazık ki SSVD isteyen kadınlar sadece onlar için endişelenen aileleriyle değil, doktorlarla hatta komşularıyla bile mücadele etmek zorundalar... Siz içinizdeki mücadele gücünü korkularınıza karşı kullanın. 
Gerçekten gerekmedikçe sezaryen olmayacağınız için de, ola ki yine bunu yaşamak durumunda kalırsanız, her zaman ilk deneyiminiz gibi olmak zorunda olmadığını da unutmayın lütfen... Bakın buradan : http://pozitifdogumhikayeleri.wordpress.com/ dilerseniz pozitif sezaryenleri de okuyabilirsiniz...
 Size güzel bir hamilelik ve evladınızla harika bir buluşma diliyorum. Annelik ne muhteşem bir şey zaten biliyorsunuz, bu güzel duyguları yaşarken tadacağınız coşkuyu, korkuyla gölgelemeyin bence :)
Her ne şekilde olursa olsun - dilerim ki SSVD ile olur- yavrunuza kavuşmanıza az kalmış, ne mutlu size ...  

01/12/2013 23:54:00

Sevgili mimicha,

Ikinci bebegimde SSVD icin hazirlandik. 38. Haftada kendini gosteren plasenta anomalisi yuzunden 2. Sezaryenimi tecrube ettim. Son ana kadar aciklik kontrolu yapildi. Ikınci sezaryen sonrasinda; Ilk sezaryen sonrasi yasadigim sıkıntı ve depresyonun izi bile gorulmedi. Her seyden once anne ve bebegin sagligi geliyor. TR' de ne yazik ki SSVD bebeginin ve kendisinin hayatini riske atan anne adayi fantezisi olarak goruluyor. Gebeligim suresince cok kisiyle mucadele etmek durumunda kaldim. Bir cok anne bunu yasiyor. Facebook SSVD grubunda benzer duygulari yasamis/ yasiyor olan anneler var. Oldukca aktif bir grup. Manen cok buyuk destek goreceksinizdir.

Yukarida iki sezaryenimin kisaca karsilastirmasi var. Her dogum birbirinden farklidir. Kendinizi olasi her duruma hazirlamak ve sezaryenin hayat kurtaran bir operasyon oldugunu animsamak, dogum sonrasi kendinizi iyi hissetmenize yariyor. Yardim edebilecegim bir sorunuz olursa, ozelden sorabilirsiniz.

Son haftalariniz keyifle gecsin. Gonlunuzden gectigi gibi, kolay ve guzel bir dogum diliyorum.

01/13/2013 00:20:00

mimicha merhaba. tutaste'ye katılıyorum... son dönemde yapılacaklar arasında da tempolu yürüyüş, adaçayı içmek, beklenen tarihe 3 gün kala balla adaçayı sinameki defne tohumu ve kişnişi karıştırıp macun yapmak  ve günde birer ikişer tatlı kaşığı kullanmak, bir tam ananası yemek de öneriler arasında. kara dut da rahim güçlendiriyor. tabi bunlar aslında her bünyede farklı bir etki gösterebilir. ufaktan deneyin önce. bir de aslında bunların bir kısmı da müdahale sayılabilir. eğer doğum başlamışsa hızlandırma amaçlı kulalnılması daha faydalı belki de. ve hurma her daim elbette...

01/13/2013 09:21:00

cok cok tesekkur ederim arkadaslar
butun onerilerinizi dikkate alicam
dun aksam katildim facebook taki gruba, surekli aktif olmaya calisicam
suan yine hamilelik kursuna gidiyorum
kursun ve sizlerin sayesinde umarim harika bir dogum gecirecegim ..
aslinda cevredeki bazi insanlar sussa hayat ne kadar kolaylasicak
turkiyede kiminle konussam sezeryan olacaksin demi ? diye basliyor..
kayinvalidem surekli doktor ne dedi sezeryanmi normalmi diye baslayip aman sezeryan olma ilkinde cok cektin bak bu normal olsun diyor .. zaten cok tedirginim .. en iyi niyetle soylenen seyler bile bende ters tepiyor ..

bu bebisde sansliyim sanirim
bebisim tam dogum pozisyonundaymis doktora gore beklenen tarihten cok erken bile gelebilir diyor ..  buda benim icmi rahatlatiyor .. hayirlisiyla bi atlatsaydim su dogumu ..

01/13/2013 09:31:00

elfana sanirim sezeryanda olsa, normal dogumda olsa tamamen insanin o anki psikolojisiyle ilgili dogum olayi ..
sezeryanda bende cok cabuk ayaklanmistim
yapi itibari ile cok hareketli bir insanim .. herkes hayret etmisti ilk gun ayaklanmama .. ama sonrasi tam bi fiyaskoydu .. nerdeyse 1 ay 39,40 derece atesle yattim birde kolikti oglum tam bi kabustu o gunler ..
bunda korkularim cok daha farkli
suan oglum 30 aylik cok hareketli ve aktif bi cocuk .. buna birde bebek eklenicek, dusunmek bile istemiyorum ama bebis birde kolik olursa, birde sezeryan olursam ikisine yetememekten cok korkuyorum ..
sanki normal dogurusam 2 gunde ayaklanip herseyin ustesinden gelebilirim diye dusunuyorum.. insallah tum korkularim yersizdir ..

01/13/2013 10:02:00

Mimicha, kesinlikle oyle. 2. Bebegimde sezaryen oldum ve bebegim kolikti. Insan daha sabirli ve tEcrubeli oluyor. Daha rahat.. Ilk dogum tecrubenizi aklinizdan silin lutfen. O gecmiste kaldi. Vucudunuz, bebeginiz, deneyimleriniz, her sey daha farkli artik. Enfeksiyon buyuk talihsizlik olmus. Bir daha aynindeyleri yasama olasiligini dusunmemeye calisin. Dogumunuz yurtdisinda olacak sanirim. Ne guzel yazmissiniz; hic olmazsa gerekmedikce sezaryen olacagim endisesi tasimayacaksiniz. Ben de kolikmbebekten cok korkardim. Ikı cocuklu olmanin bellimzorluklari var evet; bnunla birlikte her zaman facia anlamina gelmiyor. Buradan bir arkadasim kolik konusunda daha da rahat davranmama yardimci olmustu:) ne yasayacaginizi bebeginizi kollariniza almadan bilemezsiniz. Bu yuzden bubendiseleri kafaizdan uzaklastirmaya bakin.

03/01/2013 09:36:00

40. haftadayim dun hastanede kontrolum vardi, hala acilmam yokmus ama rahim agzi iki parmak kisalmis .. bebegin kilosu, pozisyonu, suyu yani her biseysi normal dogmaya musaitmis..
haftaya cumaya kadar bekliycez kendi sancilarimin gelmesini ..
dunku randevum doktorumla degil ebeyleydi .. gecen haftanin aksine ebe icimi o kadar rahatlattiki doktoruma kizmadim desem yalan olur .. doktorlar nedense cok riske girmek istemiyorlar illa insanin kafasinda bi soru isareti birakiyorlar :( .. 
yuruyuslere, merdiven tirmanmalara, bitki caylarina, hurmalara devam ..

03/22/2013 08:18:00

ssvd diye ciktigim bu yola sssd la bebisimi kucagima aldim malesef .. 42 hafta dolmasina ragmen kuzum hala gelmeyince hastaneye yatirildim .. bir kac gunde oyle bekledik .. rahim agzi hic kisalmadigi icin ve hic acilma olmadigi icin vede fransada  sezeryanli anneye sunni sanci  vermek yasak oldugu icin dogum bi turlu baslamadi .. kizimi gecen hafta sali gunu sezeryanla kucagima aldim .. dunya tatlisi bi kizim var .. 3200 dogdu ..
ilk sezeryana gore cok zor oldu :(
sanirim cok stres yaptim belimden epidural tutmadi 5 kez denediler :( 5. denemede ancak uyusabildim .. 7 gun hastanede kaldik 4 gundur evdeyiz ..
suanda idrar yolu enfeksiyonuyla ugrasiyorum :( 8 gun antibiyotik almam gerekiyormus ..
kendi istegiyle sezeryan olan arkadaslarima allah akil fikir versin diyorum .. ne zor allahim kesilip bicilmek ve iyilesmeye ugrasmak :( ..
doktorum bu kadar isteklisin artik 3. ye denersin normal dogumu dedi ..
3. cocuktan degilde 3. bi sezeryani kaldirabilirmi  bu bunye onu hic bilmiyorum :(

03/23/2013 05:50:00

Mimicha, öncellikle her ikinizi de kutlarım, yeni hayatınıza sağlıkla kavuşmuşsunuz. Sezaryan bir kurtarma ameliyatı diyoruz ya, işte senin bu durumunda da aslında amacına ulaşmış oluyor. O yüzden normal doğum yapamadım diye bebekte be kendinde boşuna stres yapma. Sezaryan bir ameliyat tabi ve türlü negatiflikleri ile de uğraşıyorsun. Umarım en kısa zamanda antibiyotiğini bitirirsin. Bu arada 5 kez epidural dememesi mi.. Aman allahım diyorum sana. Ve ne güzel 7 gün kslmışsınız hastanede, burada biliyorsun 1veya 2 gecede postalıyorlar adamı.

03/23/2013 13:36:00

cok tesekkur ederim misscapt .. Allaha sukurler olsunki hic bir saglik problemi yok bebisimde, dusununce bundan daha buyuk bi nimet olamaz diyorum .. evde oglusum olmasaydi heralde bi 10 gun daha kalirdim hastanede .. en az 5 gun kaliyorsun burda ve kendini iyi hissetmedigin surecede cikmak istemiyorsan cikmiyorsun ... bebegin ve senin kontrollerin ve  tum kisisel bakiminda dahil istedigin surece yani gunlerce ebeler tarafindan yapiliyor ..
yinede ne olursa olsun zor bi durum bu sezeryan 12. gunumuz hala bebegi emzirmekten ve yikamaktan baska hic birseye gucum yetmiyor ..

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
ssvd

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...