Beslenme-Tarifler

03/04/2013 07:58:00

Bebeklerimizin besinleri gittikçe daha da çeşitleniyor. Uyguladıklarımızı, denediğimiz ve bebeklerimizin sevdiği mamaların tariflerini bu başlık altında paylaşalım derim. Hepimizin eline sağlık :)

Ynt: Beslenme-Tarifler

03/04/2013 08:10:00

Bende bugün yapmak için bebe bisküvisi tarifi bakıyordum tamda :)) Hazır bebe bisküvilerinden vermiyorum kendim yapayım diye niyetlendim, henüz denemedim ama bugün yapayım diyorum Beraa sultan müsade ederse :) Sonucu paylaşırım http://www.gurmebebek.com/ev-yapimi-bebe-biskuvisi-37581">

http://www.gurmebebek.com/ev-yapimi-bebe-biskuvisi-37581

03/04/2013 08:11:00

Tarifte 1 yaş üzeri diyor ama süt dışında bizim veremeyeceğimiz birşey yok gibi, süt yerine devam sütü ekleyeceğim.

03/04/2013 09:05:00

sevlalcim,

o tarifte 12ay ve üstü diyor, şunu bir denesene, benim ne zamandır aklımda da elim değmedi :)

belki yumurtanın beyazı konmayabilir, alerjik olduğundan. ben yapınca öyle deneyeceğim. afiyet olsun.

03/04/2013 16:32:00

Cse; eline sağlık canım :)

Sevlalcim ben de bugün bisküvi tarifi baktım hep. Bu sabah kahvaltıya başladık. Bisküvi yapamadığım için şöyle birşey yaptık;

1 yemekkaşığı tam yulaf unundan suyla koyu bir muhallebi yapıp içine tuzsuz kaşar loru ezdik. Muhallebi iyice ılınınca içine anne sütü koyduk ve son olarak çeyrek yumurta sarısını ekledik. ( ilk yumurta günümüzdü aynı zamanda).

Pati; yüksek ısıda pekmezi pişirmek kanserojen maddelerin açığa çıkmasına neden oluyormuş, o yüzden tavsiye edilmiyor (Bal inde aynısı geçerli) Hamuruna pekmez katma, bisküviyi tatsız pişir, sonradan kahvaltısına pekmez eklersin.

03/04/2013 19:18:00

nahegananne tarifin çok ilgimi çekti yedi mi bebişin :)Bir de ben yulaf ezmesinin çok faydalı olduğunu duydum yulaf unu bulamadım yulaf ezmesini blendırdan geçirerek kullansam acaba olur mu vitaminleri gider mi?

03/05/2013 05:00:00

Zeynepçim merhaba,
Bebeğim ek gıda konusunda çook istekli bir bebek değil, o yüzden onun bu mamadan 3 tatlı kaşığı yemiş olması bizim için yedi anlamına geliyor :)) Tadı gayet güzel ama onu söyleyeyim. Ben mamalarının içine tatlandırmak maksadıyla birşey koymuyorum, sadece şekerli tatlardan hoşlansın istemiyorum. Yulaf ezmesine gelince, o bildiğim kadarıyla yulafın posadan ayrılmış kısmı, yani yulafın yararlı bazı kısımlarını taşımıyor. Mümkünse tam yulaf unu almaya çalış. Ama yulaf ezmesini de çorbalarına pirinç ya da irmik yerine kullanabilirsin. Bir de aklında bulunsun, sürekli aynı tahılı kullanmamalıymışız. Birgün tam buğday, birgün pirinç unu, birgün yulaf şeklinde olabilir. Ya da Zerrinkuzey'in uyguladığı bir yöntem var, o bütün bu un cinslerini karıştırıp saklıyormuş, mamalar için o karışımı kullanıyormuş. Kolay gelsin.

03/05/2013 05:10:00

Cse çok teşekkürler canım, bende bal kabağı almıştım Beraa için, daha önce ilk sebzeye geçtiğimiz dönemlerde devam sütü ve bal kabağıyla yapmıştım bugünde bunu bir deneyeyim güzel gibi görünüyor, ellerine sağlık ;)

Ben dün pazara gittim, gidiş o gidiş deneyemedim bisküviyi :)) Bugün deneyebilirim inşallah :))

Nagehan dediğin gibi pekmez koymayayım kuru kayısı koyayaım öyle tatlansın dedim çünkü eline de vereceğim tatlı olsun bari biraz :)

Pati hangimiz önce deneyebilirsek paylaşalım :))

03/05/2013 05:25:00

Şevvalcim, bisküvi denemenin sonucunu mutlaka bekliyorum :)

03/05/2013 05:30:00

günaydın :)
biz de ilk defa dün kahvaltıya başladık.
anne sütünün içine peynir,pekmez ve yumurta sarısı koyduk.
ama kıvamı biraz cıvık oldu yoğunaştırmak için ben de ev yapımı bebek biskuvisi kullanacağım sanırım.
 onun dışında da ilk sebze çorbasını patates havuç ve brokoli karışımından yaptık ..

03/05/2013 09:08:00

merhaba bende bugun kizima(kibristan annemin besledigi koy tavuklarindan) tavuklu,kerevizli havuclu ve pirincli bi corba yaptim minik bi kase icti ve su an uyuyor :) sanirim begendi tadini ;) ve bisey farkettim Naz kokusu guzel olan seyleri daha cok seviyor asil mesele bu sanirim cozdum olayi :)

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
2012 Ağustos Anneleri

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...