Beslenme-Tarifler

Ynt: Beslenme-Tarifler

03/06/2013 08:30:00

Nida hoşgeldin arkadaşım :) Hepimiz senin gibiydik ek gıda konusunda burada birbirimizden güç bulduk :) Bizde bu hafta başlıyoruz kıymaya tavuğa, balık ara ara tattırdım ben ama henüz yemek anlamında vermedim. Akşamları 8 gibi aptamil tahıllı mama veriyorum meyve püresiyle karıştırıp, gecede aptamil mama içiyor 2 kez gibi. Mamayı her akşam vermiyorum tokluk durumuna göre

03/06/2013 10:04:00

merhaba tekrardan benim kiz gece 10.30 gibi yattigi icin saat 9.30 gibi aptamil gece karisimini veriyorum sonrada uykuya dalarken meme emip yatiyor ama gece kalktigi oluyo o zaman dinlendigim icin sutum oluyo bende emziriyorum . e gida icin bize doktorumuz iki kez cekilmis yagsiz kuzu kiymasi katabilirsin corbasina dedi tavuk 7. ay basla dedi ben dun basladim balikta 8. ay dedi.

03/06/2013 12:41:00

Nida hoşgeldin. Biz de bu hafta kıymaya başlayacağız. Bize de Dr.umuz bir ay sonra tavuk öbür aya da balık dedi. Ben akşamları oğluma pirinç-yulaf unlu muhallebi yapıyorum ama her akşam yemiyor. Bazen iştahla alıyor bazen daha ilk kaşıkta püfttleyip kabul etmiyor. Ama ben muhallebileyip yatırmakla muhallebilemeyip yatırmak arasında fark göremedim oğlumda :P Uyanmalar aynen devam..

03/06/2013 13:13:00

Sevlal; Pati;

Bisküviyi yapabildiniz mi?

03/06/2013 13:52:00

Ben en erken pazar günü yapabilirim. Bu h.sonu arkadaşımın oğlunun d.günü var, ona sürpriz bir şeyler yapacağım ayrıca hipp bebe bisküvisi de var, ondan biraz ayak sürüdüm açıkçası.

03/06/2013 18:45:00

Bugünde misafirim vardı yine yapamadım ya :(( Resmen diyet işine döndü benim bisküviler :)) Bugünde yok inşallah yarın :P

03/07/2013 07:33:00

reklamda bi doktor verilen ek gıda günde 1çay bardağını geçmemeli diyordu, biz yoğurdu sebzeyi kase kase veriyoruz yavrularım zor çıkarıyo ben süte dönmek istiyorum :(( emzirebilseydim ek gıdayı öğün olarak vermezdim ama anne sütü yok, sizce devam sütü mü daha iyidir ek gıda mi ?

03/07/2013 08:39:00

Nymphicus, ben bu konuda az ek gıda, bol süt olması gerek diye düşünüyorum. Sütten kastım da anne sütü ya da muadili formül süt. Benim şuana kadar okuduğum yerli yabancı kaynaklara göre bebekler 1 yaşına kadar ihtiyaçlarının büyük kısmını anne sütü ile karşılıyorlar, ek gıdayla sadece takviye ve ilerki yaşamlarındaki yiyeceklere alıştırma-tanıştırma yapmak gerekiyor. 1 yaşına kadar sadece sütle beslenmek çiğneme ve sıvı olmayan gıdaları reddetme gibi problemler çıkartabiliyor, bu yüzden sindirim sistemleri nispeten ek gıdalara hazır hale gelince bunlarla onları tanıştırıyoruz. 1 yaşına kadar ek gıdadan hariç günde en az 500 cc anne sütü ya da formül süt alması lazım diye biliyorum. 

Ama benim anladığım kadarıyla çocuk doktorları arasında da bu konuda görüş ayrılığı var. Kimi 6 aydan sonra anne sütünün artık yetersiz kaldığı ve ek gıdaların artık öğün halini alması gerektiği, destek olarak süt verilmesi gerektiği görüşünde. Kimi formül süt verileceğine ek gıdaya ağırlık vermenin daha iyi olacağı görüşünde. 
Tek bir doğru ya da tek bir uygulama yok gibi. Senin içine ne siniyorsa onu yap derim ben...

Ben oğluma 5. ayını doldurunca Dr.umuzun yönlendirmesiyle tattırmaya başladım. Ne verdiysem sadece 1-2 tatlı kaşığı şeklinde verdim. 6,5 aylık gibi olunca tabi kaşık sayısı arttı ama hiç kase kase mertebesine geçmedik daha. Bir de bebeğim süte daha düşkün ek besine karşı çok istekli değil, öğürmüyor, pütürlü de versem ağzında çevirebiliyor, keyfine göre ağzını da açıyor, ama tercihi süt.

03/07/2013 08:40:00

Bir de bebeği izlemek lazım. Bazı bebek ek gıdaya karşı hevesli ve iştahlı, belki de hazır olduğu için. Belki benim bebeğim daha hazır değil, o yüzden o kadar fazla ilgi göstermiyor. Sonuçta bebekler bizden daha ilkeller ve onlar vücut seslerini bizden daha iyi dinleyerek yaşıyorlar, davranıyorlar diye düşünüyorum.

03/07/2013 09:03:00

Parça parça yazıyorum aklıma geldikçe.. Canım senin bebeklerindeki tek sıkıntı eğer dışkılama ise, yani bebeklerin verdiğin ek gıdalara karşı meraklı ve iştahlıysa, ek gıda içeriklerini değiştirerek belki bağırsaklarının daha rahat çalışmasına yardımcı olabilirsin. Bağırsakları tutan sebze ve meyveler yerine, yada onların yanında yumuşatıcı etkisi olanları koyarak menü hazırlayabilrsin. Bir de içine sinmiyorsa bu şekilde yemeleri, öğün porsiyonlarını yarı yarıya azaltıp arkasından 1 saat sonra falan bir miktar formül süt vererek ek gıdadan kesmeden hem de günlük süt miktarını arttırabilirsin.

Tabi bunlar sadece benim görüşlerim. Mutlaka iç sesini dinleyerek hareket et derim.

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
2012 Ağustos Anneleri

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...