Beslenme-Tarifler

Ynt: Beslenme-Tarifler

03/07/2013 09:15:00

Ben kuzuma balığı tattırdı m itiraz etmeden yedi. Biraz.daha beklemeli miyim doktorum verebileceğimi söyledi ama şüpheleyim.

03/07/2013 09:34:00

merhaba arkadaşlar,

biz de az önce aylık kontrolden geldik. dr.kahvaltıyı çeşitlendirmemi, haftada birer gün balık,  tavuk , kırmızı et, 2 gün kıyma, 2 gün de boş geçmemi; portakal, mandalina, çilek dışındaki tüm meyveleri verebileceğimi söyledi. Tabii bunlar pat diye olmuyor. benim oğlum beğendiği bir şeyi -yoğurtla karışık avokado gibi- ağzını açarak beklerken, meyve püresi ve sebze çorbasını önüne izleyecek bir şey bile açsam yemiyor beğenmezse. benim elimde olsa ve içimden gelen mamayı min.a indirip, ek gıdaya ağırlık vermek olurdu. günlük 500ml süt bence gün içinde aldığı toplam süt ve süt ürünü (yoğurt, peynir, kefir vs.) olsa gerek.
diş konusunda 7.aydan sonra her ay bir diş bekliyoruz, bizimki biraz erkenci dedi. 

burcuukarakus: dr.ver dediyse ve bebeğin de severek yiyorsa neden şüphelisin, alerjik olabilir diye mi?

03/07/2013 11:11:00

nagehan biri kaşığı çok seviyo ne verirsen kaşıkta olunca alcak gibi öbürü biberoncu. ben ikisine de aynı şeyleri eşit miktarda vermeye dikkat ediyorum, içimden geçen de ek gıdayı tadımlık yapıp bol bol süt vermek hem de eskiden yapıldığı gibi doğal temiz taze inek sütü vermek :) ama cesaret edemiyorum

benimki de emziremeyen annenin çilesi :p

03/07/2013 11:24:00

bugün bismillah deyip somon balıklı çorba yaptım, beğenirse tarifi ve ekleyebilirsem resmi burda paylaşırım :)

03/07/2013 11:50:00

Genel kanaat balık için 8. Ay diyor bebeğimi gözlemledim balık yedikten sonra hazmı vs. Hiç sorun yaşamadık. Ama ilk bebeğim ve.sanırım pinpiriklikliyim. Sizlerden cesaret almam.lazım. Çorbanın tarifini bekliyoruz.

03/07/2013 11:55:00

Birde günlük sütle rüzgara yoğurt mayalıyorum.... Ama eşim kooperatiften günlük açık süt almayı teklif etti. Temizliğinden sanırım şüpheye gerek yok. Ama bebişlere yoğurdu bu sütten yapmak uygun mu bilemedim. Ne dersiniz hanımlar.

03/07/2013 12:04:00

nymphicus, yalnız inek sütü bebeklere ağır geldiği için tavsiye edilmiyor. İçindeki bileşenler insan bebeği bünyesi için aslında ağırmış. Formül sütler de inek sütü bazlı ama en azından içindeki bieleşnler anne sütü oranlarına yaklaştırılıyor, eksik olanlar ekleniyor bildiğim kadarıyla. Demir meselesi var bir de. Ayrıca inek sütünün hazmı sebebiyle yine bir sindirim problemi yaşayabilirler. Zira genel olarak kabızlık yapıyor bebeklerde. İnek sütü zor sindirildiği için daha uzun süre tokluk hissi yaratıyor, bu sefer vereceğin ek gıdalara da isteksizlik başlayabilir. Ben erken dönemde bebek bünyesine uygun olmadığı için 1 yaşından önce vermem diye düşünüyorum. Bir de inek sütleri eskisi gibi doğal ve temiz değil diye düşünüyorum. Yani çiğ süt alıp kaynatmayı falan düşünüyorsan... İneklerin hastalıkları sırasında kullanılan ilaçlar ya da hastalanmasın diye verilenler aynı biz ne ilaç alırsak sütümüze geçtiği gibi onların da sütüne geçiyor. Ciddi ciddi bakımlarını takip edebileceğin bir mandıra olmadıktan sonra çiğ süt almak fikri bana pek iyi bir fikir gibi gelmiyor. Ama gerçekten güvendiğin bir yer vardır, ona birşey diyemem. Sen formül süte sıcak bakmıyorsun anlaşılan.

03/08/2013 06:20:00

Mission Completed :))

03/08/2013 11:06:00

Himmm süper gorunuyorlar. Hangi tariften yaptin Nagehan, yazabilir misin? Oglus sevdi mi?

03/08/2013 11:44:00

Şükran, Ayşe teşekkürler. Gecenin 11inde yaptım bunları. Baktım oğlum uyutmayacak, bari bisküviler aradan çıksın dedim. Sabah foto koydum ama tarifi yazacak vaktim olmadı. 

Oğluşum beğenmiş, bu sabah kahvaltıda yemiş, bir tane de eline vermiş annanesi kemirmelik, elinden düşürmemiş :)) Akşam eşimle tattık, içinde azıcık şeker olsa çayın yanına da gider :)

Bebek bisküvisinin orjinal tarifi burada: http://melegimyigidim.blogspot.com/2012/10/ev-yapm-bebe-biskuvisi.html

Ama ben tarifte değişiklikler yaptım. Benim tarifim de bu;

1 çay bardağı tam buğday unu,
1/2 çay bardağı arpa unu,
1/2 çay bardağı irmik,
1/2 çay bardağı pirinç unu
2 yemek kaşığı yoğurt,
4 yemek kaşığı zeytinyağı,

orjinal tarifteki gibi un hariç diğer malzemeleri karıştırıp üzerine aldığı kadar unu ilave ettim. Silme dolu 1 çay bardağı tam buğday ununu kaldırdı. Sonra hamuru yarım parmak kalınlığına ulaşacak şekilde merdaneyle açıp bıçakla keserek şekillendirdim. Önceden ısıtılmış 175 °C fırında 20 dk pişirdim. 5 dk da kapattıktan sonra beklettim, gevrek olsun diye... Hamurun kalınlığına göre daha uzun ya da daha kısa sürede pişirebilirsiniz.

Afiyet olsun :)

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
2012 Ağustos Anneleri

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...