Kahvaltı için pankek

03/16/2012 15:11:00

Normalde çok sık kendimiz için yaptığım bir tarif, çok güzel pufur pufur olur. Kendimiz için yaptığım tarifin linki http://www.evcini.com/2008/06/pankek.html

Bebecik için İçerisine şeker koymadan, kabartma tozu koymadan nasıl yaparım diye düşünüyordum epeydir.

Şeker yerine meyve püresi koydum.Evde arkadaşın getirdiği milupa karışık püre vardı, zabah zabah elma armut rendelemeye üşendiğim için onu koydum. Fakat daha sonrakilere elma veya armut rendesi koymayı düşünüyorum, bir de tavaya döktüğümüzde alt tarafı pişerken üst kısmına ince muz dilimleri de yerleştirebiliriz sonra o tarafı çevirip pişmesini sağlayabiliriz, kendimize yaparken öyle yapıyordum...

İlk deneme için gayet iyiydi, ama daha geliştirmem lazım, malzemeler gözkararı oldu biraz...

1 yumurta sarısı
3/4 bardak kefir
Çok az zeytinyağı
Un ( tam buğday unu tercih sebebidir)
KArbonat
Meyve püresi

Önce sıvı malzemeleri çırpalım meyve de dahil, sonra  yavaş yavaş unu ekleyelim. Kıvamı bildiğimiz ince dökülen krepten daha kalın olmalı, çok sıvı olmamalı. Kek kıvamı gibi.Bir kepçe alıp tavaya koyalım, üzeri göz göz olunca çevirelim. Hemen yanmaya pek müsaitler başlarından ayrılmayalım:) Afiyet olsun...

Gelmesi muhtemel soru: Kefir yerine süt koyabilir miyiz? Evet koyabiliriz, ama kefirle gerçekten çok daha pufidik oluyorlar. Süt almaya giderkene bir küçük şişe de kefir alın, başka keklere de koyabilirsiniz süper oluyor:)

Ynt: Kahvaltı için pankek

03/16/2012 15:23:00

Yarın sabah kahvaltıda deneyeceğim
Sevgiler...

03/16/2012 20:23:00

BEN BİDE HERBİRİNDEN AZAR AZAR BAL SUSAM VE CEVİZ EKLEDİM.BEGÜM SEVEREK YEDİ.TESEKKÜR EDERİM:))

03/16/2012 21:20:00

denemek şart oldu :)))sağol canım...
bıcırıklara da afiyet olsun :)

03/16/2012 21:46:00

Afiyet ossunnn.. Evet allerji problemi yoksa kuruyemis cok guzel oluyor.. Zaten benim kendi favorim muzlu balli:)

03/17/2012 09:03:00

Ohh nefis ldu, yulaf da ekledim icine, kahvaltimizda yedik.

03/17/2012 14:48:00

Mmmm nutellalı:D 

03/19/2012 13:31:00

elosko slm ben bişiyi yanlış yaptım herhalde çok kötü olduu benimkii dışı yandı işi pişmedi tavayı yağlıor musun?direk mi dökcez birde az az dökülcek sanırım ben kepçe ile döktümm ayyyyyyyy ben beceremedim demekkii

03/19/2012 15:11:00

estafurullah:) ben seramik yapışmaz tavada yaptığım için yağlamadım ama çelikte yaparsan bir damla yağ dökmen gerekir...Bir de kısık ateşte olursa içi de pişiyor, dışı da yanmıyor. Ben her seferinde bir kepçeye yakın bir miktar döküyorum yeterli geliyor. Ama yanmış olmaası çok normal ateş birazcık fazla gelirse hemencik yanıyor...

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
 BICIRIKLARA YEMEK TARİFLERİ

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...