Bakıcı ile Yaşamak

05/26/2010 08:33:00

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Ynt: Bakıcı ile Yaşamak

05/26/2010 08:48:00

kac yasında bu bakıcı?
eve yapılacaklar listesi bırakmak geldi aklıma, ne dersin ise yarar mı?
yapacagı isler, gunluk duzen, kurallar vs....

benim hic tecrubem yok bu konuda, ama kayıtsız kalamadım, ilk aklıma bunlar geldi...
ayrıca bende kızdım, hay allah ya.

05/26/2010 08:52:00

Cok zor bir durum ozgecim. Benzer seyleri ben de yasiyorum. Ozellikle yemek ve evdeki biten malzemeler konusunda. Gecen gun misafirim gelecek, kiz uyurken keke yapayim dedim baktim un-seker bitmis. Benim bittiginden haberim yok. Neyse ki yakin bakkalin  numarasi varmis evde, tum malzemeler soylendi. eksikler tamamlandi.

Benim gozlemledigim, ben bazen hızlı hızlı söyluyorum bazi seyleri. o tam kavramıyor, sormuyor da nasil diye, gururuna yediremiyor cunku anlamamıs olmayı. Sonra tekrar tekrar onu kirmadan anlatıyorum. 3.u de filan kavriyoruz olayı.

İclal ile bizim anlasmamiz bebeigin bakimi + mutfak idi. Yemek pişiricek yani. Evde her zaman ekin icin malzeme bulunduruyorum. patates, havuc, kabak , sogan. Evde dolu bakliyat da var. un, seker, yag da var. simdi bunlarla dolu yemek yapabilir dimi insan. Hayir uzun süre yapmadi. Daha dogrusu bir sure yapti, sonra birakti, simdi tekrar yapmaya  basladi ama ben soyluyorum sunu yap, bunu yap diye. Anneme "evde malzeme olunca yapiyorum" demis. Malzeme dah ne olacak ki? hic olmazsa bir makarna, pilav salata yap dimi?

Ben istiyorum ki o kendiliginden yapsin. Ekin'e iyi baktigi ve anlastiklari icin bircok seyi gormuyorum. Diyorum ki belki benim de yanlisim vardir, gicik bir tarafim vardir, meshur bakisimi firlatmisimdir farkinda olmadan fazla düsünmemeye calisiyorum.

Ama guvenlik konusu apayri, onda taviz olmaz haklisin. Ben "İclal, oturaginda yalniz birakma, tamam mi " diyorum. Cevap "AAA, zaten birakilmaz, guvenilir birsey degil o" diyor. Ama baska bir zaman da "Salona birakimistim, bir baktim emekleyerek buraya gelmis" ya da "Onun yaninda namaz kildirmiyor bana, baska odada kiliyorum" seklinde cumleler soyluyor. Namaz olayi hassas konu, kac defa oldu, kiliyor mu kilmiyor mu bilmiyorum. Ama rahatsiz oldum. güvenim biraz sarsildi. simdi beklemedeyim. Baska bir gun ana kucaginda sallayarak uyuttugunda -oyle uyuyor fistik- "Aman icla, hizli sallama" dedim. "Askolsun yasemin sallar miyim" deid. Ama bence daha yavas sallayabilir.

Keske cocuguma kendim bakabilsem ama hem maddi hem de manevi bu kaldiramiyorum. Manevi kismi su: ben calismayi seviyorum. Keske isyerim evimin dibinde olsa,  onlar balkona ciktiginda el saalayabilsem. Ama yok boyle bir sansimiz. İdare ediyorum. Dinliyorum, kirmadan soylemeye calisiyorum. Zor ama cok zor..... 

05/26/2010 09:29:00

Bakıcı mevzusunda yukarı tükürsen bıyık, aşağı tükürsen sakal...
Canını kanını emanet ettiğin için, çalşıan-işveren ilişkisi olamıyor malesef. Biraz huyuna suyuna gidiyorsun, biraz idare ediyorsun. O zaman da yüz bulup tepene çıkıyor....

Bize hemen hemen 1,5sene geldi bakıcı. Şundan yedir dersin, " aa ben onu geçen gün yedirdim, beğenmedi" der, "bak oyuncaklarını dağınık bırakıyorsunuz geldiğimde toplayın yerine koyun" dersin (altı üstü bir sepet, hepsini dolduracaksın içine) "valla yetişemedik, o kadar olsun" der... Yani herşeye bir cevap....

Ama onun yanında bakıcıdan sonra anane-babanne bakımına geçtikten sonra da başka türlü sıkıntılar oldu... (hamile olduğu için ayrıldı bakıcımız)

Sinirlerine hakim olmaya çalış Özgecim. İnsan idaresi zor biliyoruz, hele hele bebeğimizi emanet ettiğimiz kişi. Zaten onlar da biraz bunu bilerek farklı tavırlar sergiliyorlar, yani en azından ben öyle düşünüyorum. Tatlı-sert olmak lazım, sakinliğini kaybetmeden net cümlelerle konuşmak lazım, düşüncelerimizi ve uygulamalarımızı kesin bir dille ifade etmek ve analadıklarından emin olmak lazım..... Tabi biliyorum yazması kolayi uygulamaya gelince insan çok yıpranıyor. "eeee başlarım derdine, tamam gelme o zaman" deyip kestirip atamıyorsun.  Dediğim gibi sakin kolay ve basit cümlelerle istediklerini net ve kararlı bir biçimde ifade etmek gerek...

Hep isterdim ki biraz orta yaşlı bir bakıcımız olsun, halden anlasın, ben onu ailede biri gibi göreyim, kızım onu, o kızımı çok sevsin, evi çekip çevirsin, kendini aileden hissetsin, herşeyi söylememe gerek kalmasın, hatta bazen o bana fikir versin... Hani hep dizilerde falan vardır ya, hafif tonton tatlı bir abla-teyze.. Ama etrafımda hiç görmedim. Bu frekansı yakalayan biri varsa ne mutlu. Sanırım sadece filmlerde....

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Dert Ortağım Benim

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...