Bebeği İnek sütü alerjisi olan var mi?

08/01/2012 19:30:00

7 aylik kizimda inek sütü alerjisi çikti. Ayni şeyi yaşayan arkadaşlar varsa deneyimlerimizi paylasalim

Ynt: Bebeği İnek sütü alerjisi olan var mi?

08/02/2012 11:41:00

bades, geçenlerde oğluma milupanın organik sütlacını yedirdim sevecek mi diye. Yarım kavanoz kadar yedi. Ancak gece  feryat figan acıyla kıvardı durdu, belli ki acısı vardı. Zeytinyağıyla, elma yağıyla ovduk karnını ayaklarını, yok fayda etmedi. Anneyiz ya her ihtimali düşünüp acaba kakasını mı yapmakta zorlandı dedim (düşük ihtimaldi) dereceyi poposuna birkaç kez sokup çıkardım, boncuğum fos fos bir gaz çıkardı ki sorma. Sonra rahatladı tekrar uyuttuk. Ben sütlacın içindeki sütü hazmedemediğini düşündüm. Çünkü içinde tam yağlı süt yazıyordu.

Ben alerjik bünyeli bir anneyim, oğlumdan önce her gün bir tane alerji hapı kullanıyordum. Hamile kaldığımda perişan oldum sonra bünyem ilaçsızlığa alıştı Allahtan yavaş yavaş hala kullanmıyorum alerji hapı ama hapşırık aksırık çok bende. Besin alerjim yok. Oğlumda da alerji olmaması için dua ediyorum. Biliyorsundur, ailevi faktörler alerjide çok etkili. Senin besin alerjin varsa oğlun bunu almış olabilir.

Birşey soracağım kızın oğluma yaşıt. Test mi yaptırdınız? Nasıl şüphelendin?

08/02/2012 13:11:00

bizim gece uykularımız çok bozuk olunca ( geceleri feryat figan uyanıp kıvranıyor çocuğum) doktorumuz süt alerjisinden şüphelendi.. test yaptırdık ama çıkmadı,  yine doktorumuz 15 günlük süt diyeti verdi, süt ürünü vermiyorum, formül süt olarak da Aptamil HA (hypoallergen) veriyorum... gerçi olumlu etkisini göremedik ama en azından tadını sevdi sanırım ekisinden daha çok süt içiyor...

08/02/2012 16:25:00

Gecen ay yani ek gidaya basladigimiz ilk gunlerde kizimda kahvalti sonrasi kirmizi döküntüler olusmaya basladi. Yuzunden baslayarak 20 dakika icinde butun vucudunu sardi ve acil hastaneye kostuk. Bir gece hastanede yattik ( ben aglama krizleri gecirdim tabi) ve tetkikler sonunda Badede inek sütü alerjisi cikti. Su anda ikimizde diyet yapiyoruz ve sadece keci sutu ve urunlerini tuketiyoruz. Baya sinir bozucu bi durum yani...

08/02/2012 16:40:00

5. ayda ek gıdaya geçtiğimizde yoğurtla başladık, dudak çevresinden çeneye boyna ve  tüm vücuda yayılan kırmızı lekeler oluştu. 1 ay sonra tekrar denedim, yoğurt çorbası, aptamil sütlü tahıllı mamada da aynı sonuç. dr izinde olduğundan bu ayki kontrolümüzde test isteyeceğim.

08/02/2012 19:16:00

Genelde testte negatif sonuc verebiliyomus. Bizimki cok yogun gecirdigi ve hastanelik oldugu icin pozitif cikti sanirim. Umarim bebeginde alerji yoktur oykum. Aman dikkat et. Bizim de oyle ufak dokuntulerle baslamisti ve ben sicaktandir diye onemsememistim. Doktorun dedigine vucut bir sure tolere edermis , ufak belirtiler verirmis ve anne genelde fark etmezmis. Sonra bir anda bir miktar daha verince buyuk reaksiyon gosterebiliyomus. Ayni dolu bir bardagin bir damlada tasmasi gibi.

08/03/2012 07:33:00

oğluşumu dr. götürdüğümde özellikle eklem yerlerinde ve boğaz altında alerji kızarıklarından bahsettim. Özellikle inek sütü ve çilekte bulunan alerjenden dolayı atopik olmuştu. tabi dr. ilaç verdi ve 2 gün sonrasında bakım kremi uygulamaya başladık.şimdi hergün duştan sonra bakım kremine devam ediyorum cildinde böyle bir durum kalmadı.uzun süredir sadece günlük sütten yoğurt yapıyorum kendim tüketmiyorum ve keçi peyniri kullanmaya başladım.

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
6-12 AY BEBİŞ ANNELERİ...

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...