Küpecik:))

08/02/2011 13:10:00

Belki çoğu kişi bilmez ama yeşil annem sen bilirsin küpeciği:) Beraber yıllarca küpecik yapmışlığımız vardır..
Bilmeyenlere Küpecik:
Çocuklar için olan eski bir gelenektir. İftardan sonra mahalledeki çocuklar toplanıp komşuların ve diğer mahallelinin kapılarına giderler veee şöyle bir şarkı söylerler:
Ey küpecik küpecik
Yağdan baldan küpecik
Yağ olmazsa bal olsun
Ev sahibi sağ olsun
Ev sahibi evde misin? ev de değil dağda mısın ?.......gibi gibi

Ev sahibi de gönlünden ne koparsa, durumu neye müsaitse çocuklara birşeyler dağıtır şekerleme vs. En makbulü paradır :=) Toplanan paralar gece sonunda paylaşılır herkes bakkaldan istediği şeyi alır:) Kızlar genelde çıtır pıtır alır, erkekler de kız kaçıran torpil alır...İşte böyle bir şehirde, böyle geleneklerle ramazan ayını iple çekerek büyüdüm ben....

Ynt: Küpecik:))

08/02/2011 13:13:00

ne güzelmiş

08/03/2011 09:40:00

bende antalya manavgat beşkonak köyünde AMİNE ÇIKAN ÇOCUKLAR görmüştüm

bayrama 3 gün varken ikindi vakti çocuklar köy meydanında toplanırlar ve bütün köyü amin amin diye gezerler(3 gün aynı şey yapılır)ve  önceden tedarik edilen şeker çikilota ne alındıysa çocuklara verilirdi çok eğlenceliydi

ilk gördüğüm zaman çok değişik gelmişti

hatta çocuğu henüz küçük olup yürüyemeyen anneler de gelirdi biraz değişikti ama geleneği yaşatmak güzel bir şey:)

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
İftar ve Sahur Menüleri - Ramazan Sohbetleri

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...