2-4 YAŞ SORUNLARI

<12>

Ynt: 2-4 YAŞ SORUNLARI

01/13/2012 07:42:00

Benim ençok kafamı kurcalayan kısmı oğlumun, aşırı duygusal olması. Aşırı derecede empati yapıyor olması. Okulda herhangi bir arkadaşı ceza aldığında bile kendisini çok kötü hissetmesi. Mesela öğretmeni bir gün bana sınıfta bir oyuncağın kırıldığını ve bunu Can'ın yapmadığını bildiği halde ısrarla arkadaşı ceza almasın diye suçu üstüne aldığından ve çocukların anlamsız olarak itmesi ve vurmasından çok rahatsız olup sürekli öğretmenine "neden böyle yaptı şimdi?" diye sorular sorup çok üzülmesi ni anlatmıştı.Bu beni üzüyor. Onu iyi bir insan olarak yetiştirmek istiyoruz ama acaba bu hayatta çok mu üzülecek?

bir gün ben "bazen beni çok sinirlendiriyorsun ve sana kızıyorum, sonrada çok üzülüyorum" diynce Can da bana "sen bana kızınca ben de yaptıklarımdan çok utanıyorum annecim, beni affedebilecekmisin" demişti mesela.

Bir diğer sorunumuzda uykuyu oldu olası hiç sevmiyor olması. 2,5 yaşında öğle uykusunu bıraktı şu anda da en uzun 10 saat uyuyor ama uyumamak için çok direniyor. Neden olarak ta "oyun oynamak daha eğlenceli uyumak yerine oyun oynamak istiyorum" diye karşılık veriyor. doğduğundan beri kendi yatağında kendi kendine uyudu ama herzaman uykuya geçiş öncesinde bir ağlama krizi yaşıyoruz.

büyümen için uyuman gerekir cümlesi bizde hiç işe yaramıyor çünkü karşılığı "ben büyümek istemiyorum ki, ben böyle çok mutluyum, hem biraz büyüyüm hemde biraz küçük. Çok büyürsem böyle oyunlar oynıyamamki! Uyumasam ve yemek yemesem hep böyle çocuk kalabilirmiyim?" veya "ben hep seninle kalmak istiyorum ama ben büyürsem seni şimdiki kadar sevemem diye korkuyorum, sen annanemle yaşamiyorsun çünkü büyümüşsün hem ben büyürsem sen yaşlanacaksın lütfen anne yaşlanma" oluyor. Bilmiyorum bu yaşta gereğinden fazla endişeleri olan ve ayrıntı düşünen bir çocuk bu hayat ona çok yorucu gelecek, ben onu hayata nasıl hazırlayacağım???:(((

01/13/2012 07:42:00

Benim ençok kafamı kurcalayan kısmı oğlumun, aşırı duygusal olması. Aşırı derecede empati yapıyor olması. Okulda herhangi bir arkadaşı ceza aldığında bile kendisini çok kötü hissetmesi. Mesela öğretmeni bir gün bana sınıfta bir oyuncağın kırıldığını ve bunu Can'ın yapmadığını bildiği halde ısrarla arkadaşı ceza almasın diye suçu üstüne aldığından ve çocukların anlamsız olarak itmesi ve vurmasından çok rahatsız olup sürekli öğretmenine "neden böyle yaptı şimdi?" diye sorular sorup çok üzülmesi ni anlatmıştı.Bu beni üzüyor. Onu iyi bir insan olarak yetiştirmek istiyoruz ama acaba bu hayatta çok mu üzülecek?

bir gün ben "bazen beni çok sinirlendiriyorsun ve sana kızıyorum, sonrada çok üzülüyorum" diynce Can da bana "sen bana kızınca ben de yaptıklarımdan çok utanıyorum annecim, beni affedebilecekmisin" demişti mesela.

Bir diğer sorunumuzda uykuyu oldu olası hiç sevmiyor olması. 2,5 yaşında öğle uykusunu bıraktı şu anda da en uzun 10 saat uyuyor ama uyumamak için çok direniyor. Neden olarak ta "oyun oynamak daha eğlenceli uyumak yerine oyun oynamak istiyorum" diye karşılık veriyor. doğduğundan beri kendi yatağında kendi kendine uyudu ama herzaman uykuya geçiş öncesinde bir ağlama krizi yaşıyoruz.

büyümen için uyuman gerekir cümlesi bizde hiç işe yaramıyor çünkü karşılığı "ben büyümek istemiyorum ki, ben böyle çok mutluyum, hem biraz büyüyüm hemde biraz küçük. Çok büyürsem böyle oyunlar oynıyamamki! Uyumasam ve yemek yemesem hep böyle çocuk kalabilirmiyim?" veya "ben hep seninle kalmak istiyorum ama ben büyürsem seni şimdiki kadar sevemem diye korkuyorum, sen annanemle yaşamiyorsun çünkü büyümüşsün hem ben büyürsem sen yaşlanacaksın lütfen anne yaşlanma" oluyor. Bilmiyorum bu yaşta gereğinden fazla endişeleri olan ve ayrıntı düşünen bir çocuk bu hayat ona çok yorucu gelecek, ben onu hayata nasıl hazırlayacağım???:(((

01/13/2012 10:36:00

Slm Hande,

şu aşırı duygusallık olayı bizde de var, ve ben bu konuda destek bile almayı düşündüm, kreşin müdüresi psikolog onunla irtibata geçtik, ama yapacak bişiy yok diyor, aslında siz çok doğru bi çocuk yetiştirmişsiniz, ve öyle olması da gerekiyor, diğer çocukların düzelmesi gerek, ha yapacak birşey var mı yok dedi, yani duvara çarpa çarpa çarpmamayı öğrenecek, bizde de sizinkine benzer sorunlar var, kaşımızı bile çatamıyoruz ela'ya çünkü hemen özür dilerim, çok üzgünüm diye daha da bi duygusallığa bürünüyor, insanın içi gidiyor, arkadaşları kavga ediyor, oturup bizim ki ağlıyor, nerede bi ağlayan çocuk görse neden öyle oldu diye tam bir hafta onun mevzusunu yapıyor ,ki şimdi bebiş geldi, onun her ağlamasında anne ağlamasın, yeter artık, çok üzülüyorum kardeşime diyor, bizim içimizin yağı eriyor, bizde Ela'yı büyütürken hep vicdanlı olsun,iyi insan olsun diye herşeyi anlatarak duygularını ifade etmesini öğreterek büyütmüştük ama karşı taraf faktörünü düşünemedik, özellikle benim çok samimi olduğum bi arkadaşım var, kızı ela ile yaşıt, onun kızı o kadar fena ki, vurdulu kırgılı, duygusal değil, mecbur arkadaşımla görüşüyoruz ve kızlar bir araya geldiğinde o kadar içim burkuluyor ki, Ela direkt travma geçiriyor ,anne niye bana öyle dedi İrem, niye bana vurdu, diyor, şimdi okulda da acaba kendisini ezdiriyor mu diye içim içimi yiyor, ve bu nedenle zaten ela kasım 24 doğumlu, bir sene geç okula göndericem gibi, seneye duruma bakıcaz, eğer ki ezilcekse bir sene geç gitmesine razı olucaz artık, ben bazen Ela'ya sana kötü davranan olursa kötü davran bile diyorum biliyor musun?

01/13/2012 19:27:00

ayy canım bebeiş gelmiş ben işlerden daha bugün nurtiye girebildim. Tebrik ederim hepinizi:)))

Bilmiyorum Tuğçe öğretmeni bana bunları anlatınca içim burkuldu uzun süre aklıma gelip gelip ağladım. öğretmeni bana "Can'a bazen baktığımda acaba dünyada böyle bir insan kalmışmı diyorum, ama inanın bana pek fazla yok, diğer çocuklar çok acımasız, hayata onu hazırlamalısınız" dedi ama ben bunu nasıl yapacağımı bilmiyorum. aşama aşama öğreniyor sanırım. Son zamanlarda çok daha iyi okulda. yeni okulumuz ve sınıfı çok iyi. arkadaşlarıylada çok iyi anlaşıyor en azından içim daha rahat burada. Bizler de hayatı tosluya tosluya ve üzüle yıprana öğrendik aslında. Anne olduğumuz için kıyamıyoruz onlara sadece sanırım. Medona bir yazı yazmıştı pedagog arada sesinizi yükseltmelisiniz çocuğa diye ama kırkyılın başı yükselen sesimin sonunda günlerce ağlama ve "sen ama bana kızmıştın" cümleleri... yoksa bunlar bizim zayıf noktamızı buldularda bizimi oynatiyorlar acep:)))

Öte yandan çok sosyal ve mutlu bir çocuk herkesle çabucak arkadaşlık kurabiliyor, girişken vs. bu özellikler diğerini biraz hafifletiyor belkide. Balık burcu ne olacak bu çocuktan sonra burçlara hepten inandım:)

01/14/2012 08:03:00

bize de aile arasında biraz mizansel olarak karşıt fikirler üretin, karı koca sert çıkın birbirinize ki böyle şeylerin olağan olduğunu anlasın demişti psikolog, ki bizim evde hiç alışık olunmadık bi durum, ben sakin yapılıyım, eşim benden de sakin, sabırlıdır, bazen takılmak mahiyetli birkaç sorun uydurduğumuzda ela bize müdahale ediyor, hadi barışın bakıyım, kavga etmeyin falan diyor, nasıl olur ki böyle bi durum, olmuyor işte, bencede anne olunca biraz daha duygusal oluyoruz, halbu ki ben kendi hayatımdan biliyorum benim kendimi bulmam üniversite yıllarım falandı, o güne kadar hep siliktim, çok fazla girişken değildim, ezilir bükülürdüm, benim yaşadıklarımı kızım yaşamasın istiyorum ama ne kadar müdahale edilir bu duruma çözemiyorum, bekleyip görelim, biraz girişimci olsun diye oraya buraya, kurslara götürüyorum, biraz biraz faydası oldu, belki birkaç yıla kadar toparlar diye düşünüyorum,

<12>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
antalya nurturia anneleri

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...