Oğlum asabileşti

11/11/2009 11:20:00

Merhaba,
Eren son günlerde istediği neye 'hayır' desek sinirlenip ya elini ısırıyor, ya bizi ısırıyor ya da yere yatıp ellerini vuruyor. Bu hareketlerine tepki vermiyoruz şimdilik. Doktora mı danışsam veya kitaplardan mı bilgi alsam?
Gece uykusuna da bir iki mızmızlanma yapmadan yatmazdı ama şimdi yaklaşık 1-2 saat bağıra bağıra ağlamadan yatmıyor. Bu asabiyet bu aylarda olabilir mi, ne yapabilirim, nasıl davranmalıyım?

Ynt: Oğlum asabileşti

11/12/2009 15:51:00

Dün daha iyiydi Eren, sağı solu ısırmadı. Evde sıkılıyor sanırım, dün biraz gezdi dışarıda

01/18/2010 09:16:00

Doruk'ta artık istemediği bişey olunca çevresinde ne varsa tek tek atmaya başladı. Bi de eğer o an kucağıma alırsam (dışarıdaysak ve gitmemiz gerekiyorsa gibi) bana vuruyo. Hayır dediğimizde ise işler daha kötü olmaya başlıyo. Hayır kelimesine alerjisi var. İnadına devam ettiriyo yapmaması gereken şeyi.
Kararlı olmak çok önemli biliyorum ama dediğim gibi hayır kelimesi hiçbir işe yaramıyor. Sadece siniri geçtiğinde açıklamayı deneyebiliyorum yaptığının yanlış olduğunu ama o zamanda tekrar edebiliyo davranışını.
Sonuçta çocuk tepkisini gösteriyo bir şekilde. Bizim davranışlarımız çok önemli ama her zaman nasıl davranmamız gerektiğini bilemiyoruz malesef.

03/19/2010 15:30:00

Benim oğlumda son bir-iki aydır çok asabi, bundan 4-5 ay önce vurmaya başlamıştı, ozamanlar sebepsiz vuruyordu. Fazla sevinince kendini kontrol edemiyordu. Ama şimdilerde gayet bilinçli olarak sinirlendiğinde vuruyor. Bu konuyu çok kafama takıp pedagoga bile danışmıştım.
http://egemenesas.blogspot.com/2010/01/pedagog.html
Ama o zamandan bu zamana değişen birşey olmadı, her gün sanki daha da asabi oluyor. Elimden geldiğince sakin davranmaya çalışıyorum, ağlayıp sızlıyorsa "seni anlamıyorum ağlarken, sakinleş konuşalım" diyorum. Dikkatini dağıtmaya çalışıyorum, özellikle sevdiği şeylere yönlendiriyorum.
Allah bizlere sabır versin, biz sakinken herşeyi kontrol altına almak daha kolay oluyor da, biz de yorgunsak maalesef sabır kalmıyor.

03/19/2010 15:32:00

Eren eskisi gibi asabi değil. Saçımızı çekiyordu arada bir, şimdi o da azaldı. (Çekince de canımıza okuyor yani...)

04/22/2010 13:45:00

ünalda da birisine kızdığında anne döv onu var...
bunu nasıl aşmalıyım bilmiyorum
bu bence şundan kaynaklandı bakıcızı düştüğünde hep canını acıtan cazsız varlığa kızdı vurdu seni seni sen naptın oğluma dedi
şimdide aynısını arkadaşlarında olunca istiyo döz anne kız anne
ben bakıcısı gibi davranmadım hatta uyardım ama bu onda artık öyle olması gereken bi durum gibi.
ve sonuç ta bu işte şu anda sırf ağlamayı çok uzatmasın die bende aynısını yapıyorum
napmalıyım?
hiç arkadaş dövülür mü

04/22/2010 16:31:00

unal_birsen,

Biz de kizim dusunce yeri dovuyorduk, dolaba vuruyorduk, kendisi de tekrarliyordu, sirin geliyordu gozumuze ama bunun yanlis oldugunu okudum ve biraktik yapmayi. tabii kizim bir anda unutmadi ama

Bugunlerde dustugu zaman yerleri dovmek yerine "acidi mi, tamam opelim gecsin, birsey olmaz" diyerek daha sakin tepkiler veriyoruz, yavas yavas ise yariyor gibi, aklinda bulunsun...

04/23/2010 13:53:00

sanırım 1.5yaşından sonra başlayan ve belki 1-2sene sürecek olan bir sürece girdiğimizi gösteriyo bu tepkiler arkadaşlar hemen hemen hepimiz aynı şeyleri yaşıyoruz bu süreç ilk zorlu sürecimiz olan 2yaş sendromu diyede bilinen ilk adım ergenliği oluyomuş

daha sonra ortaokul başlarında sonrada lisede yine yaşıycağımız başka çatışlamalarımız olucak bu afacanlarla napalım zorda olsa katlanıcaz.ben hamilelik hormonlarınında etkisiyle acayip sinirli biri oldum 2aydır ,yiğitte tamda 2aydır daha hırçın daha sinirli

daha inatçı bence çocuklar bizim aynamız bizden ne görürlerse bize onu geri veriyolar.kendim bizzat bunu yaşıyorum ama aşabildimmi hayır sadece bildiğim geçicek bu günler geçicek...herkese kolay gelsin bol sabırlar....

09/25/2010 15:10:00

benimde oğlum 22 aylık ve aynı durumlar bizdede mevcut.Her şey kendi istediği gibi olsun istiyor.Yapmaayıncada bağrıyor ağlıyo yırtınıyo resmen.Genelde sakin olup başka şeylere yönlendirmeye çalışıyorum.İkna olabilen bir çocuk anlatınca anlıyo ama bazende ağlama krizi sürüp gidiyor.Bende kendimi tutamayıp azarlıyabiliyorum.Sonradan pişman oluyorum niye kızdım diye ama o an gerçekten benimde tahammül sınırlarım aşılmış oluıyor.ERkek çocuklarının bütün kahırları annelerine zaten.Yapışık ikiz gibi geziyoruz.Bana çooook düşkün.

09/26/2010 11:12:00

alisim, kız çocukları da aynı. pek bir fark yok :) asabiyiz birkaç aydır. son bir iki haftadır da elini ısırma huyu başladı. sinirlenince, istediği olmayınca elini ısırıyor. daha da olmazsa kendini yere atıyor, yüzü koyun yatıp tepinerek ağlıyor :S bazen "ağlamadan söylersen anlarım, bu şekilde anlamıyorum" dediğimde beni dinleyip sakince anlatıyor. sonra istediği neyse, makul birşeyse yapıyoruz :) önemli olan isteklerini anlayabilmek... bazen de hiçbirşey kar etmiyor. o zaman genelde uykusu gelmiş oluyor, yatınca sakinleşiyor :)

09/27/2010 13:32:00

şöyle bir grup var, belki dikkatinizi çekmiştir:
güzel taktik önerileri çıkmıştı tartışmalardan.

https://www.nurturia.com.tr/groups/5b96f712-235f-4f77-99f3-9dc300893e57/1/cocuklar-krizde

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
18-24 ay arası bebeği olanlar

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...