soru

01/28/2013 09:45:00

daha önce bir yerlerde konuşuldu mu bilmiyorum (öyle ise lütfen link verin yorulmayın) aklıma takılan şu: kaçınılmaz olarak milli eğitime bağlı bir okul olacak ve meb'in işlenmesini ve bitirilmesini zorunlu tuttuğu bir müfredat var, bu şartlar altında nasıl olacak? konuları farklı yönden işlemek suretiyle mi? bildiğim kadarıyla ders dağıtım planlarıyla işleyiş de meb'e onaylatılmak durumunda, hayal ettiğiniz ve benim de çocuğum için dilediğim "başka okul" meb engelini nasıl aşar?

Ynt: soru

01/28/2013 10:50:00

Merhaba, cok kesin su sudur gibi bir bilgi vermek BBOM Ankara icin cok dogru olmaz, cünkü daha cok yeni bir araya geliyoruz. Bugüne kadar destekci ve izleyici olarak olusumun icinde yer almistik. Dolayisiyla ilk örnek olmalari ve eneyimleri acisindan hayata gecirme asamasinda olan Istanbul BBOM cok daha kesin bilgileri aktaracakatir. Ancak yine de bazi noktalara dikkat cekerek yanitlamak mümkün. Sizinde belirttiginiz gibi MEB´in dayattigi bir müfredat mevcut. Yani ne ögretilecegini belirliyor ama yönteme karışmıyorlar. Örneğin konu sonbahar,istersen kitaptan anlat, istersen doğaya çıkar anlat, istersen yapraklari karsilastir. Yöntemi sen belirliyorsun. Ayrıca verilen müfredatı bitirmek zorundasın evet ama üzerine ekleme yapabilirsin. Örneğin sen 1 haftada 1 aylık bir müfredatı bitirdin,3 hafta boyunca kendi programını izliyebiliyorsun. BBOM'un hedefi zaten ezberci eğitim sisteminden çıkmak, deneyerek,gözlemleyerek, cocuklarin kendi kararlarini verebilecegi, sadece ebeveynlere degil tüm katili öğrenme sağlamak. Ayrıca BBOM her açıtığı okul için koşullar dahilinde birde tarla yapıyor,orası aktif tarım arazisi şeklinde kullanılıyor,sebze meyve üretiliyor,her ögrencinin belirli tarim arazisi oluyor, öğrenci ve öğretmenler tarafından yapılıyor. Bu da müfredata uygun ama kendi yöntemimizle öğretmek açısından bir örnek. Ayrica kooparatif seklinde örgütlendigi ve velilerinin tamaminin katilimiyla belirledikleri bir egitim ve ögretim süreci söz konusu. Bir de gecen programda da alti cizilen bir nokta vardi. Her ögrencinin kendi yolunu bulurken ön acici olmak, yani tip okumak isteyeni de (mevcut sistemdeki sinav vb engelleri asmasini saglayacak) sanata yönelmek isteyenleri de kapsayacak bir sistem öngörülüyor. 

Sonucta esas nokta alternatif egitim bicimi ile ilgili. Coktan bakmissinizdir ama gözden kaciranlar icin, temel hareket noktalari ve ilkelerinde de bunlar ayrintili sekilde ele aliniyor. Umarim bir nebze de olsa cevap olabilmistir.

01/28/2013 10:57:00

Öncelikle teşekkürler, Ankara'da sordum çünkü diğer gruba üye değildim ve sorduğum soru şehre özel bir soru değil, sisteme dair bir soru.İlkeler ve temel hareket noktalarını tekrar okurum ancak oralarda bu konuda bilgi gördüğümü sanmıyorum.

Müfredatın işlenişi, Talim Terbiye'ye sunulur ve ancak onay alınırsa uygulanabilir, bu makam ne kadar farklı işleyişe izin verir o kısmını bilmediğim için soruyorum. 1 aylık müfredatı 1 aydan kısa sürede bitirme olasılığınız ise oldukça zayıftır, gerçi gitgide içi boşaltılan müfredat bu anlamda BBOM için bir avantaj olabilir (hatta dilerim olur).

01/28/2013 10:59:00

http://www.baskabirokulmumkun.net/sss/

burada bir çok cevap var 

01/28/2013 12:08:00

herkese sevgiler

Sitede çok detaylı metinler var, incelemenizi öneririm.

Daha uzun anlatmak isterim ama şu an gerçekten bakamıyorum.

Merdane, SSS içerisinde de görebilirsin, BBOM okulları kooperatiflere bağlı olacak. Bunun amacı, kooperatif yapısının demokratik yönetim, eşitlik, paylaşım gibi değerlere uygun olması ve de vergi muafiyeti gibi avantajlar içermesi.

linkinde, Bige'nin sorduğu soruların cevabı var. BBOM'un içerisinde, içinde öğretmenler, eğitim fakültelerinden akademisyenler, uzmanlar olan Eğitim&Müfredat, Program geliştirme komisyonu çok aktif olarak çalışıyor ve bu komisyonun MEB müsteşarlığı, talim terbiye kurulu, il milli eğitim müdürlüğü gibi bürokratik seviyelerle bağlantısı var. Öğretmen ilanımızı yayınladık, martta öğretmenlerin seçilmesiyle beraber program geliştirme işi tam zamanlı bir çalışmayla 2-3 ay içinde sonuçlandırılacak. Yalnız, bunu bir kere yapılıp bitecek birşey gibi algılamamak lazım, BBOM eğitim programı yaşayan, döngüsel olarak sürekli geliştirilen, çocukların ihtiyaçları doğrultusunda sürekli revize edilebilen birşey olacak.

http://www.baskabirokulmumkun.net/alternatif-egitim/
BBOM istanbulu çok içeriden bilen biri olarak aslında uzuuuunnn uzuuunn anlatmak isterim ama iş yerindeyim, vaktim yok.
merhaba arkadaşlar,

01/28/2013 12:16:00

ay, kopyala yapıştır yapmıştım, karman çorman çıkmış :((

anlaşılmayan bir yer yoktur umarım....

01/28/2013 12:18:00

kendi adıma yok.. teşekkür ederim

01/28/2013 12:44:00

yüksel eline saglik. arkadaslar benim en basta özellikle söyledigim ve morkedinin acikca dile getiridigi gibi, Ankara BBOM henüz cok yeni bir olusum ve ortaya cikis asamasinda birlikte calisacagimiz az ya da cok emek sunabilecek ama en önemlisi bu sürecte aktif olabilecek arkadaslara ihtiyacimiz var. bir cok cevapta belirtildigi gibi bu statik bir olusum degil. dinamik ve sürec icinde kendini yenileyebiliyor. Ayrica her olusum kendi öznel durumunda yeni kararlara acik. Dolayisiyla yine yeniden destek sunacak tüm arkadaslara simdiden tesekkürler.

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
BBOM Ankara

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...