Ferber yöntemi ve Tracy Hogg Yatır/Kaldır Yöntemi Eleştirileri...

<12345>
04/29/2010 12:38:00

Bu yöntemleri uygulayıp memnun kalanlar kadar, uygulanmasını yanlış bulanlar, uygulamaya kalkıp vazgeçenler var. Bu başlık, sorularda başlayıp, uzayan giden bir tartışmanın burada devam etmesi amacıyla yazılmıştır.

Ynt: Ferber yöntemi ve Tracy Hogg Yatır/Kaldır Yöntemi Eleştirileri...

04/29/2010 13:30:00

özgüranne o kadar konuştuk ki blmem burada devam edebilir miyiz:))?

Gerçi biz kadındık di mi:))?

04/29/2010 13:31:00

Bence Ashes'i de davet edelim.
Başlığı açtığı için kendini kötü hissetmişti. Ama ben tanımıyorum, tanıyan varsa çağırsa iyi olur gibi geliyor bana.

04/29/2010 13:35:00

Açıkcası, ashesin dediği önemli bir şey vardı, o da şu: Bunlar tek yöntemler ve tek yaklaşımlar değil. Attachment parent yaklaşımında olanlar var, continuum conceptçilerin beraber uyuma yaklaşımı var. Bu eleştiriler de bir yerde toplansa aslında ne iyi olur. İnsanlar hem Ferber'i öğrenirler, hem de karşı olanları. Kimse de kendini yalnız hissetmez. Gruba davet oluyor mu bilmiyorum. Mesaj atayım olmadı.

04/29/2010 13:38:00

ozguranne haklısın, böyle demişti.
Ama yanlış anlaşıldığını düşündüğü için incinmişti.
Burada, birinin böyle bir şeyden incinmesine üzüldüm sahiden

04/29/2010 13:41:00

Gkaplan, İnsan tartışmaya kaptırınca böyle şeyler oluyor malesef. Kadınlar olarak, annelik en önemsediğimiz yanımız olduğu için ayrıca hassasız. Keşke daha az hassas olsak. Keşke daha objektif tartışmalar yapabilsek... Ben umutluyum ama. Tartışma adabı ve iletişim zamanla kazanılan bir şeydir. Düşe kalka büyüyeceğiz.

sevgiler:)

04/29/2010 14:18:00

Merhaba

Ben de oğlum dokuz aylıkken ferber, yatır- kaldır.. bu yöntemleri okuyup, araştırıp, kendi süzgecimden geçirdikten sonra  uyguladım.  İlk ve son uygulamamız oldu.  Bu konudaki deneyimimi blogumda yazdım.

Uyku Sorunsalı Part-1

Uyku Sorunsalı Part-2

Sevgiler

06/08/2010 14:44:00

bir gun bir anne okur ve isine yarar diye, kalici da olsun, burda bulunsun istedim:

Dr.Paul M. Fleiss and Frederick Hodges (Sweet Dreams)

Bebekler ve küçük çocuklar hislerine aklı başında yaratıklardan daha çabuk kapılırlar. Bir çocuk onun yardım isteyen ağlayışlarına neden aldırmadığınızı anlayamaz. Bebeğinizin ağlayışlarına aldırmamak, en iyi niyetle bile olsa, onu terk edilmiş olduğu duygusuna sürükleyebilir. Bebeklerin biyolojik ihtiyaçlara uyduğunu uyku "uzman"ları göz ardı ya da inkar ederler. Ağlamasına aldırış edilmeyen bir bebeğin en sonunda uykuya dalacağı doğrudur, ama ilk başta gece uyanmasına sebep olan problem çözümlenmemiş olacaktır.
Aileler bebeğin hasta olmadığını veya fiziksel bir rahatsızlığı olmadığını kontrol etseler dahi, bebeği almadıkları, şefkatli bir biçimde davranmadıkları, teskin etmedikleri, veya tekrar uykuya dalana kadar bakım yapmadıkları sürece esas ve buna eşlik eden duygusal stres baki kalacaktır.
En duyarlı ve şefkatli yaklaşım çocuğunuzun ağlayışına anında cevap vermektir. Kendinize ebeveyn olduğunuzu hatırlatın, ve bebeğinize güven vermek, yatıştırmak ebeveyn olmanın en memnun edici sorumluluklarından biridir. Yanlız başınıza bebeğinizin hayatını aydınlatma ve korku ve üzüntüyü engelleme gücüne sahip olduğunuzu bilmek çok güzel bir duygudur.

Kate Allison Granju (Attachment Parenting)

Bebekler insandır, son derece aciz, savunmasız ve başkasına bağımlı insanlardır. Bebeğiniz ona sevgiyle bakacağınıza güvenir. Ağladığı zaman, bir işaret veriyordur -nasıl yapacağını bildiği tek şekilde-, onun yanında olmanıza ihtiyacı vardır.
Korku ve ızdırapla ağlamanın nasıl hissettirdiğini bilirsiniz. Korkunç bir duygudur. Ve bu bebeğiniz için de farklı değildir. Bebeğiniz ağladığında- ne sebeple olursa olsun- fiziksel bir değişiklik yaşar. Kan basıncı artar, kasları gerilir, ve küçük bedeninde stres hormonları dolaşır.
Ağlatarak uyutma eğitimine konu olan bebekler bazen sonunda bitkin düştüklerinde derin bir uykudaymış gibi görünebilirler. Bunun sebebi bebek ve çocukların sıklıkla, bir travma yaşadıktan sonra derin bir şekilde uyumasıdır. Bu derin uyku, yöntemin (ağlatma) faydası olarak görülmekten ziyade pek çok rahatsız edici kusurundan biridir.

The No-Cry Sleep Solution (Elizabeth Pantley)

Gece yarısı uyanan bir bebeği tasvir ediyor: 
Sessizliğin anlamsız dehşetiyle uyanır, hareketsizlik. Bağırır. Başından ayağına kadar istek, arzu ve tahammül edilemez sabırsızlıkla tutuşmaktadır. Nefesini tutar ve bağırır, kafası sesle dolup zonklayana kadar bağırır. Çenesi ağrıyıp boğazı acıyana kadar bağırır. Ağrıya daha fazla tahmmül edemez ve hıçkırıkları güçsüzleşir ve durur. Dinler. Yumruklarını açar ve kapatır. Kafasını bir o yana bir öteki yana çevirir. Hiç birşey yardım etmez. Dayanılmazdır. Tekrar ağlamaya başlar, ama bu incinmiş boğazı için çok fazladır; kısa süre sonra durur. Ellerini oynatır ve tekmeler atar. Durur, katlanabilir, düşünemez, umut edemez. Dinler. Sonra tekrar uykuya dalar.

06/09/2010 05:59:00

Merhaba arkadaşlar,

Ferber'i 2 kez, Tracy Hogg U 4 gün denedim ama bebeğimi çileden çıkarmaktan beni de enkaza çevirmekten başka bir işe yaramadı. Ayrıca sonradan yatağında kendi uyuyacağı varsa bile o korkuyu (Ferber le) bir kere yaşattığımız için şimdi imkansızı oynuyoruz ama kabullendim-rahatladım. 

Sağolsunlar Evren35 ve Başakçelik imdadıma yetişmişti ve bana DR.Sears ın Doğal Ebeveynlik' ini tanıtmışlardı. Bir de S.P.K'in (Sabiha Paktuna Keskin) takipçisi oldum. 0-3 yaş arası bebek nasıl istiyorsa öyle uyutulamlı, beslenmeli ve temizlenmelidir diyor Keskin. Yani doğalın dışına çıkmayın, bebek neyi isteyip neyi istemediğini, neyi nasıl istediğini anlatır, kulak vermek gerekir diyor. 
Zaten bebeğinizi ve isteklerini olduğu gibi kabullenmek hem sizi hem de bebeğinizi rahatlatıyor. 

Ekin hala çok zor uyuyor ama o nasıl istiyorsa öyle oluyor napalım, 0-3 yaş arası naz naz naz :)))

Sevgiler

06/09/2010 08:54:00

Ayyy, pamukelma, okuyunca fena oldum,
Üstelik ne tracy ne ferber ne de başka yöntemler denememiş biri olarak...
Şimdi okuyunca iyi ki oğlumu uyku düzeni için ağlatmamışım diyorum.

Hoş, benim için çoookk yorucu oldu.
Ama sonuçta "değermiş" diyorum işte...

Oğlum 3 yaşına basmak üzere, hala istediğinde kucağımda holde dolaştırıyorum, tam dalmadan yanıma yatırıyorum, beraber uykuya dalıyoruz.
Yani yorulmaya devam :))

Nehir, aynen katılıyorum, benim kanaatimce de bebişler nasıl istiyorsa öyle yapılmalı, 0-3 yaş arası...

06/29/2010 13:17:00

Nisan 2010 tarihli bir haber:

(ah ferber ahh!)

Bebeğinizi 20 dakikadan fazla ağlatmayın!

İngiliz çocuk bakım uzmanı Penelope Leach’in son kitabı, “Ağlayan bebekleri bir süre haline mi bırakmalı” şeklindeki klasik tartışmaya nokta koydu. Leach’e göre, yapılan son araştırmalar, sürekli ağlayan bebeklerin yeni gelişen beyninde hasar oluşturuyor.

İngiliz uzman, bu durumun bebeğe, daha sonraki yaşlarda öğrenme güçlüğü yaşatacağını savundu.

Uzmanlar, bir bebeğin en fazla 20 dakika kadar ağlamasını normal buluyor. Normalden uzun süre ağlayan bebeğin vücudu daha fazla miktarda stres hormonu kortizol üretmeye başlıyor. Leach, fazla miktarda kortizol, bebeğin beynine zarar verdiğini belirtiyor.

Kortizol nedir?
Kortizol, böbrek üstü bezinin kabuk bölgesinde üretilen, vücudun strese gösterdiği tepkiyle ilişkili bir kortikosteroid hormondur. Kortizol hormonu vücuda gelen herhangi bir zararlı etken karşısında vücudun kendi kendini savunma mekanizmalarını harekete geçirir. Fakat vücutta yüksek miktarda kortizol bulunduğunda, bu etki tamamen tersine döner ve organizma kendi savunma önlemlerini geri çeker.

<12345>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Uyku Sorunları

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...