Ferber yöntemi ve Tracy Hogg Yatır/Kaldır Yöntemi Eleştirileri...

Ynt: Ferber yöntemi ve Tracy Hogg Yatır/Kaldır Yöntemi Eleştirileri...

06/29/2010 14:47:00

evet iste dogallik bu anlatilanlarin ozu. "dogal ebeveynlik" kavraminin bir parcasidir uyuturken aglatmaya karsi olma.

ferber yontemini deneyen anneler de, su sekilde savunuyorlar, "kaliteli uyku almasi icin, uyumaya calisirken daha cok ve devamli aglamamasi icin bir sureligine aglatabiliriz.".. ama sunu atliyorlar, ya da denemedikleri icin bilmiyorlar, o sekilde yalniz birakmadan, annesiz, tek basina su bilmedikleri karanlik, korkunc dunyada birakmadan da uyumayi ogreniyorlar. ama bunu 3 aylikken degil 6 aylikken degil 1 yasinda, 2 yasinda yapiyorlar, olsun varsin.. yeter ki caresiz hissetmesinler, aglamalari yalnizliktan, annesizlikten olmasin..

06/29/2010 20:09:00

merhaba
ben oğlum 11 aylıkken bir yeltenmiştim tracy yöntemine ama bel fıtığı tehlikesi nedeniyle vazgectim. zaten ağlatma yöntemine tamamen karsıyım. üstelik her çocuğun mizacı farklı benim oğlum inatçı bir çocuk dolayısıyla ona birsey kabul ettirmem her zaman kolay olmuyor hele ki uyku konusunda. ben de hiç zorlamıyorum hala kucakta baslayıp yatakta uykuya geciyor gece en az 2 kez uyanıyor ama galiba artık alıştım :)
özellikle 2 yas çocuklarındaki psikolojik değişimleri düsünürsek onu uyku için zorlamaya içim el vermiyor...

06/29/2010 21:39:00

Kizim uyku konusunda basindan beri sorunluydu (gazli bir bebek olmasiyla ilgili buyuk ihtimal)  ama aglatamayacagimi bildigimden hic yeltenmedim bu yontemlere. baslarda gazini cikarirken omuzda uyuyordu, bir donem sadece memede uyudu, sonra kucakta gezerek uyumaya alisti, kilosu arttikca kucakta gezdirme isi cok buyuk sorun olmaya basladi sirt agrilarim dayanilmazdi, en sonunda da kesinlikle yapmam dedigim seyi yaptim: ayakta salladim.  2 hafta once bir anda sallanmak istememeye basladi ve ayaktan kendini yataga atti. yatakta dondu durdu ve bana bakarak uyudu. ogun bugun yataga birlikte uzaniyoruz , tavana isik yansitan muzigimizi aciyoruz, bir yandan sarki/ ninni soyluyorum, bir yandan biberonundan su iciyor. ve bu sekilde uykuya daliyor. kendiliginden uykuya dalacagi zamanlari daha uzun sure goremem diye dusunuyordum ama kendiliginden talep etti bunu. 

ayrica sunu da belirtmeliyim ki kizimin uykuya dalmasinin en problemli oldugu zamanlar  benim "ben bu cocuga hala bir duzen kuramadim" stresini yasadigim zamanlardi. ne zaman olayi akisina biraktim o zaman duzene girdik.
butun bebeklere bol uyku diliyorum...

11/23/2010 11:54:00

Yaseminsenturk, ben de oğlumu ağlatmadım.
Uyku saatlerine ve gerekli uyku süresine uymaya dikkat ederek kucakta dolaşarak, emzirirken, ayakta sallayarak, hatta çingene beşiği kurarak her türlü şekle girerek uyuttum.
Bu eziyet (sahiden eziyet :) iki yaşa kadar sürdü.

Yaklaşık iki yaşından beri yatağa yanyana yatıyoruz, kitap oku, masal anlat şeklinde kendiliğinden dalıyor uykuya ve gece boyunca (yaz ayları su ihtiyacı hariç) hiç uyanmıyor.

Tabii bu, ben ve benim oğlum için uygun olan bir süreçti.
Başka bir anne ve bebişi için de başka bir süreç iyidir, gereklidir. En iyisini o bebişin annesi bilir, uygular.

11/23/2010 12:05:00

ben okuduklarimdan (bir kismini alintilamistim) dolayi kesinlikle karsiyim. okuduklarim hislerimi de etkilediginden bebegimi uyuturken aglatmaya icim elvermiyor.

bazi konulari sartlarimiza uydurmak yerine, sartlarimizi duruma uydurmak gerektigine inaniyorum. degisebiliriz, zorlamaliyiz, cunku anneyiz, cocugumuzdan sorumluyuz.

11/23/2010 12:07:00

Ulkucum, ben de karşıyım, ama kendim için, kendi çocuğum için karşıyım.

Yoksa bir başkasına doğru budur diye dayatma hakkım yok. Senin de böyle düşündüğünü bildiğimden rahatça, içimden geldiği gibi yazıyorum, bilesin :))

11/23/2010 12:10:00

biliyorum :)
hani kararsiz anneleri etkileyebilir miyiz diye caba icindeyim :P
benim hassas noktam da bu aglatma konusu sanirim.

11/23/2010 12:15:00

Aynen...

11/23/2010 12:25:00

Benzer benzer, hiç endişelenme. İnşallah daha da kısa sürede geçer.

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Uyku Sorunları

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...