Ferber yöntemi ve Tracy Hogg Yatır/Kaldır Yöntemi Eleştirileri...

Ynt: Ferber yöntemi ve Tracy Hogg Yatır/Kaldır Yöntemi Eleştirileri...

11/23/2010 12:48:00

Ağlatmamaya çalışmak, ağlatmamayı başarmak konusunda ne kadar etkili keşke bunu bilebilsek. Mesela uyutma konusunda ağlatmamaya çalışsa anne, çocuğu toplamda kadar ağlayacak, ağlamasına müsade eden bir yöntem uygulayasa toplamda ne kadar ağlayacak? Çocukların yapıları ve diğer bir sürü faktör işin içine giriyor. Çocuk konusu kontrollü deney yapılabilen bir konu değil ya, bu yüzden yaptıklarımızın sonuçlarını bilmek çok zor.

Bu aralar doğru bildiğim bazı şeyleri sorguluyorum. Mesela alışveriş yaparken sıkılıyor ve sorun çıkartıyor diye götürmemeye çalışıyordum, hatta internetten alıyordum birçok şeyi. Alışverişte sıkılıyor, normaldir, çocuğun yapısına aykırı diye, birçok kişiden de duydum bunu (birkaçı uzman), çocuklara uygun değil diye. Ama ben alışveriş yaparken annesinin yanında güzel güzel gezen oğlumun yaşıtı çocuklar görür, onların yapısı farklı diye düşünürdüm. Sonra bir dönem oldu mecbur kaldım, birkaç ay hep onunla birlikte alışveriş yapmaya. İtişe kakışa, sinirleri zorlayıcı bir süreden sonra, şimdi çok güzel alışveriş yapıyoruz birlikte. Şimdi diyorum ki, belki de sakınmak doğru değildi, bak kültürünü bilmediği içinmiş, öğrendi.

Buradan ağlatmak iyidir tümevarımı yapmıyorum da, ağlamak da öyle çocuğun doğasında olan bir şey ki, sanki kendini parçalasan, eğer ihtiyacı karşılanmazsa çocuk gene ağlar gibi geliyor. Ölçme, hesaplama, optimize etme takıntılı bir insan olarak keşke diyorum bir kayıt cihazı olsa da, hepimiz çocuğumuz günde toplam kaç dakika, kaç desibel ağlıyor ölçebilsek.

11/23/2010 12:57:00

Damla, benim demek istedigim:, son verdigim linkte Aykut Akova'nin dedigi:

“Yalnız bırakılan ve sürekli olarak ağlamasına izin verilen bebek, ihtiyaçlarının karşılanmadığını düşünerek hem anne ve babaya hem de dış çevreye karşı güvensizlik geliştirebilir”.

Aglamasini, gozunden yas gelmesi ile baslatip bitirmedim, arkasindaki hisleri dusundum. Aglamasi onu yalniz birakmamdan olmasin, demek istedim.

11/23/2010 13:07:00

bu arada, alisveris ornegin guzelmis :)

11/23/2010 13:09:00

Yok ben genel yazdım aslında. Senin yazdığına istinaden yazmadım. Ağlatıyorum, ağlatmıyorum çgibi yorum yapıyor anneler, babalar sıklıkla. Bizim ağlatmamaya çalışmamız ağlamamalarını başarmamızda ne oranda etkili hep merak konusu benim için.

Bahsettiğin şey sanırım temel özgüven duygusu. Bizim okulun yöneticisi eskiden saatli emzirme yapıldığı dönemleri  referans vererek bu kavramdan söz etmişti bir sohbet sırasında. Temel özgüven tam tercüme karşılığı değilmiş, Almanca'da geriden, içten gelen özgüven duygusu gibi bir anlama geliyormuş. Ben kendim bu konuda bir araştırma yapmadım, yeni bilgiler nasıl bilmiyorum. Onun anlattıklarından anlayabildiğim kadarını anlatıyorum. Konu ağlatmaya yönelik değildi de eski yeni ekoller arasındaki farklılıkları konuşuyorduk. Hani eskiden anneler saatli emzirirlermiş, bebek her ağladığında meme vermezlermiş. Bebek açsa, acı duyarmış, benlik duygusu gelişmediği için tüm çevreyi kendisiyle bütün algılarmış, annem beni aç bıraktı diye değil de kendisinden kaynaklı bir durum olarak algılayıp, kendi özgüveni zedelenirmiş. Çok sorunlu bir kişilik geliştirirmiş, dediğine göre. Zor çocukluğun yanı sıra bu hayat boyu sorunlara yol açarmış, insanlara şüpheli yaklaşırmış, ilişki kurmakta zorlanırmış, iş hayatında evliliklerinde zorlanırmış böyle kişiler. Bu risk çocuğun kendisinin bir birey olduğunu, dış dünyayı kendisinden farklı algılamaya başladığı dönemde, sanırım yaklaşık 6 ay civarına denk geliyor, ilk ayrılık kaygısı yaşamaya başladığı zamanlarda ortadan kalkarmış.

11/23/2010 13:11:00

Alışveriş sorununun çözülmesi öyle iyi oldu ki, hem zaman tasarrufu oluyor birlikte yapmak, hem de birlikte seçince yemesini de etkiliyor. Mesela kefir içmez diye almıyordum, meyveli kefirlerden istedi bir gün, şimdi güzel güzel içiyor. Eminim ben alıp versem tadına bakmazdı. Kötü şeyler isterse geçiştirmeye çalışıyorum tabi :)

11/23/2010 13:16:00

Bu arada, çocuğa yetişemeyip bir kez ağlatan anneleri vicdan azabından öldürmeyeyim diye ekleyeyim :) , bir kez olursa bir şey değil, çocuğun düzenli olarak uzun süreler aç kalmasından söz ediyorum demişti.

11/23/2010 13:24:00

Damla kötü şeyler istediğinde, daha doğrusu alışveriş arabasına ilgisini çeken herşeyi koymak istediğinde tecrübemi paylaşayım, belki işine yarar:

Merak ettiklerini, arabaya koymak istediklerini koyuyor, keyfini çıkarıyor.
Sonra kasada para öderken onları kenara ayırıyorsun, bir iki numune :)) dışında...
Böylece alışveriş barış :)) içinde sürüyor...

11/23/2010 13:34:00

damla, yazilarinin hep ici dolu oluyor, cok faydalaniyorum, tesekkur ederim.
yeni yeni ampuller yaktiriyorsun kafamda :)

"bilmiyor, anlamaz" demek isin icine sokarak ugrasmaktan, ogretmekten kolay geliyor sanirim. "bak kültürünü bilmediği içinmiş, öğrendi." sozu onemli, sonra, verdigin kefir ornegi.. "ben onun yerine yaparim, isin icine katilarak zorlastirmasin" (hadi biz bu yonden bakiyoruz da alisveris ortamindan uzak tutan uzman neye gore soyledi merak ettim) ve "ben neyin onun icin iyi oldugunu ona soylerim, o da bunu hemen kabul etsin" diyoruz.. biraz ozgurluk tanimali, kendi zevklerini, kendi tatlarini, kendi yontemlerini bulmalarina, kendi isteklerini belirtmelerine yol acmaliyiz.

Not: gulcanin yontemi ise yariyor, cabuk unutuyor bu veletler hehe.

11/23/2010 13:58:00

Bunu söyleyen uzmanın savı, aslında disipline yönelik, sorun çıkartıyorsa o zaman bir daha götürmeyin, tekrar gitmek için sorun çıkarmaması gerektiğini öğrenecektir. Bizim karı-koca genel yaklaşımımıza uygun gibi gelmişti, "arıza"yı hayatından çıkart, sevdiğim, köktenci bir yaklaşım. Eğer uzun vadede sürekli arıza çıkartma potansiyeli olan bir durum varsa, kısa vadeli çıkarlarımız için, ortamı rahatlatmak için kendi işimize geleni yapmayız, sonuçlarına katlanır, doğru bulduğumuzu yaparız. Bu genelde ilişkileri idareci yaklaşımdan daha hızlı düzeltir.

Bizim alışverişe götürmemeye çalışmamız artık bu yaklaşımdan çoktan çıkmıştı da, gerçekten benim içimden gelmiyordu. Hemen halledeyim geleyim, hem çabuk olsun, hem sinirler bozulmasın, alışverişe de daha büyüyünce gelir benimle kasmayalım gibi.

Çocukta da başta, disiplinin ilk adı geçmeye başladığı zamanlarda çok işe yarıyor, istediğini efendi gibi iste, yapılacak bir şeyse yaparız, yok arıza yapıyorsan sen zararlı çıkarsın, biz de zararlı çıksak bile. Ama uzun vadeye yayınca birincisi uygulama imkanın sınırlı, mesela alışverişten ne kadar sakınabilirsin?, ikincisi de bu arkadaşların zekaları gelişiyor devamlı, o kadar da Pavlo'nun köpeği değiller, şartlandırarak eğitemiyorsun, yani en azından bizim model böyle. Yani bir ilişkideki sorunu gidermekte etkili olabilir ama bir çocuğa eğitim vermekte tek başına çok zayıf bir yaklaşım.

Gülcan'ın yaklaşımını Hande de önermişti bu siteden. Ben uygulamakta çok zorlanıyorum. Sanki Ilgaz kasaya gidince hala hepsini ısrarla istiyor olur gibi geliyor, o zaman o arızayı kasada yaşayacağız, veya almak zorunda kalacağım, ya da kendimi suçlu hissedeceğim :) Muhtemelen çok boş bir endişe ve gereksiz bir hesap, bir dahakine kez olsun deneyeceğim.

11/23/2010 14:17:00

Damla, aslında bu tür kaygıları biz üretiyoruz, yani çok bize dair şeyler. (Alışverişe birlikte gitmekten çekinmek ya da arabayı doldurursa kasada arıza çıkarır gibi)
Biz kendi kaygılarımızı hallettiğimizde sorun kendiliğinden kalkıyor çoğu zaman. 

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Uyku Sorunları

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...