Ferber yöntemi ve Tracy Hogg Yatır/Kaldır Yöntemi Eleştirileri...

Ynt: Ferber yöntemi ve Tracy Hogg Yatır/Kaldır Yöntemi Eleştirileri...

11/23/2010 14:18:00

yöntemler ve çocuklar birbirinden bağımsız iki yönde akan nehirler gibi. bazen buluşuyorlar bazen buluşmuyorlar. ben defalarca okumama, anlamaya çalışmama, benimsememe rağmen tracy'nin bazı yöntemlerinde hiç başarı elde edemedim. (bazılarında da ettim tabii ki) yatır kaldır 5 ay döneminde çok etkili oldu. ama sonra duru'nun karakteri ortaya çıktıkça boşuna debelendiğimi anladım.

daha dün "ferber nedir anlatın bana" diyen bir mesaj atımştım. bu grupta mı okudum emin değilim, birisi "ne zaman kafaya taksam uykusunu, düzenini, o zaman daha beter oluyor herşey" demişti. birden şimşek çaktı kafamda.

duru kucakta uyuyor. bu böyle. diş ya da kaka sıkıntısı çekmediği iyi zamanlarında, kucakta uyuması 10 dakikayı geçmediği için gayet huzurlu bir düzeni var aslında. ne zamanki sıkıntılı dönem başlıyor (diş ya da başka bir şey) o zaman yöntem bozuluyor. ben de paniğe kapılıyorum, yatır kaldıra, ferbere sardırıyorum. oysa o dönemde çocuk zaten kendi yöntemini de hiç bir yöntemi de kabul etmiyor. kuralsız olmak ne kadar bana göre değilse, düz mantık kuralcı olmak da o kadar bana göre değil.

diğer yandan damla'nın örneğini çok beğendim ben de. bir şeyleri keyifle yapmanın kültürü var tabii ki, bunu neden düşünmedim hiç. çocuğa onu öğretmek, zaman tanımak gerekiyor. alışveriş konusu bizim için de sıkıntılı. ama damla'nın yazdıkları ışığında ben de bunu denemeye devam etmeye karar verdim.
hatta belki bunu uykuya da uyarlamak mümkün olabilir...

11/23/2010 15:49:00

gulcandeniz, kaygıların bize ait olduğunda haklısın. Ama bende de "kandırmama" takıntısı var sanırım. O onları daha alırken şimdi bak bir kısmını bırakırız gibi bir şey çıkar ağzımdan benim. Bir de alışveriş boyunca huzursuz olurum, arabanın içindeyse ayakkabısıyla basabilir mesela, o zaman nasıl geri bırakacağız falan, bir de bunun tartışması olur aramızda :) Bu alışveriş konusu kompleks bir konuymuş :)

moodswing, tespitine katılıyorum. Ilgaz'ın birer adım birer adım ileri gittiği  aşamaların önemli bir kısmı, bebeklikten insanlığa, bağımlılıktan kendi kendine yetme yönünde, genelde bu zorlu dönemlerde, "ya bu böyle nereye kadar" diye bize biraz da tak ederek, farklı bir yaklaşıma geçtiğimiz dönemlerde oldu.Diğer yandan kendiliğinden olan şeyler de olmuyor değil, geriye dönünce, aa bunu da böyle yapıyordu, ne zordu, geçti gitti diye düşündüğümüz. O yüzden geçmesini beklemek mi iyi, zorlamak mı, yoksa geçince kendiliğinden o devrin zamanı mı geliyor, çok zor bilmek bunlar. Ama şundan eminim, hangi konu uzun süre gündemde tutulsa, takıntı halini alsa, sen bir nefes almadan, biraz aldırmaz hale geçmeden düzelmiyor.

02/15/2011 15:57:00

Children 'should sleep with parents until they're five'

http://www.timesonline.co.uk/tol/news/uk/article1083020.ece

02/15/2011 21:39:00

Makaleyi okudum. Tamam cocuklari aglatmayalim, 3 haftalikken ayri odada yatirmayalim da 5 nedir arkadasim. cok degil mi:)

02/15/2011 21:49:00

oyle :) ama okumak aklimizin bir kenarinda tutmak lazim. aslinda kitabini da okumak istiyorum. ilgimi cekti kadin. bir de o kadar arastirmis calismis, boylesi daha cok aklimda yer ediyor.

02/15/2011 21:59:00

onceden okuduklarim vardi, not etmeyince unutuyorum nerde okudugumu.
buraya yazayim tekrar hatirladikca, burada dursun.

sadeceanne'nin uyku konusundaki arastirmalarini takdir ederek okumustum. asagidaki de ondan alintidir:

Dikkat çekmek istediğim, önceki yazımda atladığım bir konu da anne ve bebeğin aynı odayı paylaşarak uykularında yakaladıkları uyum. Beraber uyuyan bebek uyku evrelerini ve nefes düzenlemesini anneye uyduruyor (bkz. Dr. Sears Baby Book). Uyku evreleri senkronize olunca, bebeğiniz belli bir ihtiyaçtan uyandığında, siz de zaten hafif uykunuzda oluyorsunuz ve uyanıp ona ilgi göstermeniz çok daha kolay oluyor.

02/16/2011 00:56:00

Yaklaşık iki haftadır ayrı odalarda yatıyoruz, oğlumla test ettim bu durumu Ülkü, ne yazık ki doğru. Oğlum artık benim uykumun en tatlı yerinde uyanıyor. Yalnız şu da var ki aynı odada uyurken hep diken üstündeydim, en ufak mıkırdanmasında uyanıyordum, tam olarak dalamıyordum belki de.

06/27/2011 20:59:00

Oglum 12.5 aylik oldu.. 9 aya kadar emerken uyurdu.. Gunduz de kendi kendine dalardi cogu zaman.. O yuzden ben cok da fazla uyutma sekli arastirmasina girmemistim..Ne yaparsam ne olur vs. Ancak 9 aydan sonra hastaliklar vs. hersey tersine dondu.. Gunduz sakin bir bebek.. ancak uyku mevzuu artik beni cok germeye basladi.. ayakta sallanmayi bilmiyor,nedense bana korkutucu gelmistir..bilmem kac yasina kadar ayagimda sallama dusuncesi.. 3 aylikken,havalar cok sicak oldugundan odamiza vantilator koymustuk..bu sebeple kuzu etkilenmesin dedim ve odasina aldim..baktim hic sorun cikarmiyor orda uyumaya devam etti.. yatagima hic almadim babadan korkuma :) uykusu agir da.. simdi ortada kaldim resmen..ne sarilabilen,ne emerek uyuyan,ne sallanan bi cocugum var..guleyim mi aglayayim mi.. gec donemde uyku sorunuyla karsilastigim icin simdi cok daha zorlaniyorum.. emerken uyuyor gibi oluyor, yatagina biraktigimda hemen tirmanip kalkiyor.. sonra aglamalar..1.5 saat uyutmaya calistigim oluyor..uykusu var belli.. ama uyumuyor..omzuma alip sallanarak yurursem uyuyor..bu da en az 45 dk..ve varislerim var,cok yorucu..

simdilerde muzik dinleteyim ben de odasinda durayim, agladikca opup koklayayim ve kendi kendine uyusun u deniyorum..yarim saat ile 1.5 saat arasi suruyor o da.. cogu zaman o agliyor ben agliyorum..

gunduz uykulari da ayni sekilde sorunlu..bazen uyumak istedigi halde tek uyku uyuyor, ikinciyi uyumuyor..sonra 20.30 da emerken uyuyor..sonra gecenin bi yarisi uyanip 1 ila 4 saat arasi uyanik kaliyor..

acikcasi kendimi cok caresiz hissediyorum.. cok basit gelebilir deneyimli annelere ama ben ciddi manada yipraniyorum..

herkesi takip edemiyorum..ama ozellikle yazilarini okurken hmm mantikli dedigim kisiler var..ozellikle onlardan da yardim bekliyorum..ULKU,IKICOCUKANNESI,BASAKCELIK,ASNA.. simdilik aklima gelenler bunlar.. hepinizden tavsiye bekliyorum yanlis anlasilmasin..

oglum emiyor ve 2 yasina kadar emzirmek niyetindeyim.. dogdugundan beri en az 2 kere kalkiyordu ben de ne zaman  kesintisiz uyuyacagimin hayalini kuruyordum..beterin beteri varmis..o zaman emip uyuyordu simdi uyumuyor, uyutmuyor.. uyanmak istiyor ama uyukluyor..

not : bu cocuk neden sarilmiyor cidden ya..kafama taktim simdi..cok open koklayan bi anneyim..o da beni oper..anneeeeeeeee der icten bi sekilde.. ama beraber yatmaya kalkalim...yokk! bu ogretilen bisey midir?

cok uzattim..cok dertliyim..hakkinizi helal edin.. :(

06/27/2011 22:38:00

hamzaninannesi merhaba,

tek cumleyle soyleyeyim ki, ben cocuk buyutmede ozellikle bebeklik doneminde, ondan gelen sinyallerin dinlenmesinden ve stres yapmayarak isin dogal akisina birakilmasindan yanayim. onu ve kendinizi dinleyin, beraberce, ikinizi de huzurlu kilacak bir yol bulacaksiniz. kilit nokta: her ihtiyaci oldugunda yaninda oldugunuzu ona hissettirmek.

biliyorum somut bir tavsiye olmadi ama her bebegin karakteri, her ailenin de dinamikleri farkli oluyor. bu dinamikler oyle etkili ki, bebeginiz uzerinde bile belli aliskanliklar insa edebiliyor (aliskanliklar karakterini bastirabiliyor). biliyorum zor ama sabredin, onun istekleriyle hareket edin, siz onun gelgitli duygularini her sart altinda kucaklayan sakin bir liman oldugunuzda, o da o huzurun icindeki duzenini kuracaktir.

nilifer devecigil'den iki alinti yapmak istiyorum, ilki uyutmakla ilgili yukaridaki linkten:

"..Geçenlerde bir danışan bebeğiyle kontrollü ağlama denediğini ve bir haftadan fazla bir süre olmasına rağmen hiçbir şey olmadığını buna da artık kalbinin dayanmadığını söyledi. Ben de ona, demek ki ne kadar harika bir annesin ki, bebeğin hâlâ sinyalini duyacağına güveniyor ve ağlamaya devam ediyor dedim.

Doğa her şeyi belli bir düzende yaratmış, aslında biz müdahale etmeyip sadece o dönemin gerekliliklerini yerine getirsek hiçbir sorun kalmayacak. Bebek sinyal vermeye, biz o sinyali anlamaya devam ettikçe, bebek daha iyi sinyal vermeyi, güvenmeyi ve biz de onu daha iyi duymayı öğreneceğiz. Kucak döneminde kucağa almaktan, yürümeye başladığına keşfetmesine izin vermekten korkmayacağız.."

ikincisi de 2 yas krizi ile ilgili bir yazisindan:

"..Bana hayır diyecek kadar güvende hissediyor kendini yanımda..

..Benim ebeveyn olarak görevim ise henüz kendini regüle edemeyen beyninin karmaşık yapısına kendi sakinliğimle model olup bir anlamda taşan duygularını akıttığı bir kap olmak karşısında.."

son olarak sunu da aklinizda bulundurun, bebeklerin huy degistirdigi donemler oluyor. bebekten bebege bu donemlerin zamanlari degisiyor. bir gun cok iyi yerken ertesi gun sevdigi yemekleri sevmez oluyor, bir gun deliksiz uyurken ertesi gun uyuyamiyor. hayatinin akisinin duzene girmesi, gunluk rutinlerinin oturmasi icin 12 ay henuz cok erken. sabir.

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Uyku Sorunları

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...