Kefiri Nasıl mı Mayalıyorum??

01/17/2013 14:00:00

sagolsun Umut farklı sıtelerden bloglardan tarıfler eklemiş birde ben anlatayım dedim..

Başlıyorum:)

Ben öncelikle mandıradan aldıgım çiğ sütü kullanıyorum tencerede savura savura kaynatıyorum ardından üzerinde biriken kaymagını almayıp blendırla yuksek devırde bir kac dakıka çırpıyorum.. 

Ardından oda sıcaklıgına gelmesi için beklıyorum.. 

oda sıcaklıgına gelen sütü cam kavanoza alıyorum.. içine kefir mayalarımı ekleyip plastık kasıkla kıbarca bir kez karıstırıyorum ve kavanozun kapagını kapatıyorum.. 

benim evim biraz soguk oldugundan ben bir mutfak havlusuna sarıp karanlık bir dolaba kaldırıyorum.. 

ortalama 15-20 saat sonunca kefirim mayalanmış oluyor.. 

yine plastık suzgec plastık kap kullanıp süzüyorum.. süzgecte kalan kefir tanelerimi içme suyu dou bır bardaga alıp guzelce çalkalıyorum ardından süzüp yine içme suyuyla yıkıyorum.. onlara çok nazik davranıp sevgiyle sarıyorum:) sarıyorum ki çabuk tontik tontik olsunlar diye:) 

eger mayalancak sütüm hazırsa bekletmeden mayalıyorum eger sutum hazır degılde su dolu cam kabın-kavanozun içinde buzdolabına kaldırıyorum...

Aslında tek kural temalle teması kesip sadece plastık cam kullanmak..

bu kadar basit işte.. 

ama ne yalan soylıyeyım ılk kefirler elıme geldıgınde ben napıcam ansıl mayalıycam düşüncesinde oldum sonra eliniz o kadar çok alışıyorki yogurt mayalamaktan bile çok çok basit...

ŞİMDİ GELELİM ilk kez mayalıycak arkadaşlara...

gönderdiğimiz kefirler kendi mayaladıklarımızdan ayırdıgımzı için gayet ufak ve minikler.. onların boyuna postuna aldanmayın cok lezzetli kefirleriniz olucak..

kargodan aldıgınız kefirleri hemen dolaba kaldırmanızı öneriyorum çünkü oda sıcaklıgında durdukları için biraz  buzdolabında dinlensinler ardından ortalama 1 bucuk 2  su bardagı sutle mayalamak üzere kullanabilrisiniz.. 

sizde farkediceksiniz ki ikinci maayalama sonucu çok cabuk büyümüşler tontik tontik olmuşlar :)

keyifli içimler dilerim..

''mayalayalım, tüketelim, çogaltalım, paylaşalım ''

Ynt: Kefiri Nasıl mı Mayalıyorum??

01/17/2013 14:07:00

Öncelikle TEŞEKKÜRÜM CAN_AY(AYSELCİĞİME) 

Beni kefirle tansıtırdıgı için kefir mayasını paylaştıgı için çok teskkur edıyorum ardından detaylıca mayalama sürecini anlattıgı için tüm detayları ondan ögrendiM İÇİN:)

Ardından Umut'a tesekkur edıyorum böyle bir grupta hepimizi bilgilendirip kefir mayalarını isteyen arkadaşlarmızla paylaştıgımız için.. 

İYİ Kİ VARSINIZ:) 

01/17/2013 14:35:00

Veeee bir teşekkür de Ceyda ya  ,kefir mayasınna ulaşıp faydalandıktan sonra yetinmeyip ,isteyen herkese ulaştırma ve faydalanmalarını sağlanak için  verdiği yoğun  çabalarından  dolayı.... ellerine kocaman yüreğine sağlık Ceydam(my ladybird)

01/17/2013 14:36:00

Canım benım canım arkadaşım:) Asıl ben tesekkur edıyorum:) 

inşallah senin kuzularda çok severler:)

01/17/2013 15:46:00

Allahım ;herkesi Ceyda gibi iyiliği anlayan karşılığını kat ve kat veren insanlarla karşılaştırsın 

01/18/2013 05:19:00

AMİNNNNNNNNNNN

01/23/2013 11:02:00

kefirim geldiiiiii,çooook mutluyum sıpışlarıma bundanda yapmalıyım.can_ay(aysel)e ve ceydama çooook teşekkür ediyorum.

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
kefir mayası dağıtıyorum

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...