1 yaşta tv inatlaşmasi!

04/25/2011 13:24:00

Oglum 1 yasinda, 2-3 aydir ara ara TV izliyor. Ancak 2-3 haftadir surekli izlemek istiyor. Bense gunde 1-2 saatle sinirlamaya calisiyorum. TV'yi actirmak istediginde inatlasirsak bagiriyor, agliyor ve "tepiniyor!" Dikkatini dagitabilirsek ne ala ama cogu kez de aciliyor. 10 dakika sonra TV'yi kapamaya calisiyoruz ama cogunlukla inatlasma ve aglamayla bitiyor. Henuz 1 yasinda oldugu icin laf anlatmak da cok zor oluyor. %50sinde kapatamiyoruz onun dikkati dagilana kadar. Bu sefer de gunluk TV 2-3 saati buluyor. TV konusunda krizlerinizi nasil atlatiyorsunuz?

Ynt: 1 yaşta tv inatlaşmasi!

05/06/2011 14:14:00

Sadece baby tv izliyor. 2 hafta olmuş soruyu soralı, şimdiden biraz azalttı bile :) gece bahçesini bilmiyorum...

05/06/2011 14:16:00

selencem, nurturiadaki tv yazismalarini okudun mu? 1 yas cok erken, hele gunde 1-2 saat cok cok fazla. programin iceriginin onemi yok, cocuk programi da olsa olmamali.

sen bir arastir, bulamazsan ben link bakayim.

05/06/2011 14:20:00

Selencim, başka oyunlarla ilgisini çekemiyor musunuz?

05/06/2011 18:12:00

Ulku, okudum ve cok cok arastirdim. Sonucta en bilimsel calusmanin harvarddaki olduguna karar verdim. Der ki:

1. TV'nin en buyuk zarari zararli olmasi degil yararli olmamasidir.

2. TV izleyen cocuklarin kelime haznesi daha gec gelisir.

3. TV zeka geriligi yapmaz.

4. TV dikkat daginikligina sebep olur.

Onerilen TV izleme suresi 1 saat olup 2 saati gecmemelidir.

Diger arastirmalardan ogrendigim ek bilgiler ise:

1. TV 5-6 saatten fazla izletilirse sekonder otizmi tetikler.

2. TV 15 dakikadan uzun izlenirse beyin otomatik pilota geçer.

Ben ilk başlarda cok karsiydim ama kisa sureli acip da cok eglendigini gorunce yumusadim. Zaten ilk hevesi kacti, cok kisa izliyor. Ben 1 saat civarinda tutuyorum TV suresini ve bir sorun olmadigina karar verdim.

05/06/2011 19:43:00

o zaman sen su noron isini okumamissin :) cunku asil bu soylediklerinin arasinda yok.
ozgurannenin yazilarini bir bul.

05/06/2011 20:04:00

Nöronlarla ilgili yazilar da okudum. Hepsi tez, yani bebelerin beynine elektrot baglamamis kimse :) bir tek bu calisma gercekten 300 cocuk uzerinde istatistik calismasi. Nöron tezinin dogruluk payi olduguna inanmakla beraber tv karsisinda buyumus universite ogrencisi kuzenimi girdukce cok da kasasim gelmiyor. Gene de tekrar okurum ozguranne'nin bloguna mi bakayim?

05/06/2011 20:17:00

supersin selen, aslinda okusan bir ozet gecsen ne iyi olur, oyle cok yerde var ki, daginik, ben de bir kaynak gosterecegim zaman sasiriyorum. onun blogunda da vardi sanirim. bir de blogcuanneda vardi. burda da gruplarda-sorularda yazmislardi.

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Çocuklar Krizde

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...