evde peynir yapımı

03/28/2012 05:37:00

ilk denemi yaptım keçi sütünden maya ile pek başarılı olduğu söylenemez.lor ile peynir arası birşey oldu. o yüzden tarif yazmayacağım.

komşum inek sütüyle sadece yoğurt kullanarak yapmış tarifi tam olarak öğrenip buraya ekleyeceğim.

sizlerin tecrübe deneyimleri varsa paylaşır mısınız?

Ynt: evde peynir yapımı

03/28/2012 07:17:00

Ben limon suyu ile yapardım artık kefir ile yapıyorum. Yoğurt ile de yaptım ama pek beğenmedim...Günlük süt kullanıyorum yaparken.

Limon suyu ile şu şekilde: İstediğiniz miktar süt kaynama aşamasında içine limon suyu döküp hızlıca karıştırıyorsunuz ve zaten direk çöküyor...İnce delikli süzgeçten ya da temiz bir tülbentten geçiriyorsunuz, süzülmesini bekliyorsunuz.Bu kadar...

Kefir ile de şöyle: 1 lt süte 250 ml kefiri koyuyorsunuz. Ve ara sıra karıştırarak kaynama noktasına gelmesini sağlıyorsunuz.Zaten süt yeteri kadar ısınınca çökmeye başlıyor, bir taşım kaynatsanız bile yeterli oluyor.Yine süzme işlemini yapıyorsunuz.

Ben bebeğe de yedirdiğim için tuz eklemiyorum, süzme aşamasında isteğe göre tuz eklenebilir... Kefir ile yapılan daha tatlımsı, yumuşak bir peynir oluyor, kızım çok seviyor...

08/03/2012 19:09:00

Sirkeyle yapıyorum tadı da güzel oluyor.

2 lt sütü kaynama aşamasında kapatıp bi çay bardağı sirke koyuyorum çözülüyor zaten lor gibi oluyor ilk başta süzdürme işleminden sonra tuzlayıp bez torbaya koyuyorum ağzını bağlıyorum,asıyorum biraz da öyle süzülüyor.Sonra ağırlık işini abartıyorum o zaman kalıp peynir gibi oluyor:) Şöyle yapıyorum; bi tepsinin üstüne torbadaki peyniri koyuyorum üstüne bi tepsi, daha koyup üzerine komidin koyuyorum:)) 4-5 saat içinde sirkeli olduğu için pudra pembesi köy peyniri sertliğinde bi peynir oluyor.:)

08/03/2012 19:31:00

elosko limon suyunu ne kadar koyuyorsun???

ben çok hevesliyim peynir yapmaya.bebeğime ek gıdaya başladım.bu ara çok yedrmek istiyorum peyniri..

08/03/2012 19:58:00

merhaba...

aslında gözkararı diyebilirim..mesela bir limonun suyunu sık ve kaynayan süte yavaşça eklemeye başla zaten ilk başta bir değişiklik olmuyo dökmeye devam ettikçe süt direk kesiliyor, anlıyorsun yani:)

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Tecrübe-Bilgi Paylaşımı_Doğal Temizlik Doğal Yaşama Merhaba

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...