Cinsiyetsiz Çocuk Yetiştirmek

12/10/2011 07:19:00

Bir süre önce gazetede gördüğüm ve daha sonea Slingomom'ın blogunda bahsettiği bir haber var, sizinle paylaşmak istiyorum:

"Kanadalı bir çift 3. bebeklerinin (Storm) cinsiyetini kimseyle paylaşmıyor. Bebeklerinin kız mı yoksa erkek olarak mı doğduğunu kendilerinden başka doğuma giren iki ebe ve yakın bir dostları biliyormuş.

Storm’dan büyük, 5 ve 2 yaşında iki oğulları var. Çocukların cinsiyeti biliniyor ancak onlar da serbest yetişiyorlar. Kendi kıyafetlerini kendileri seçiyorlar. Bazen kız, bazen de erkek reyonundan alışveriş yapıyorlar. Çocukların bu seçimlerine anne-babanın hiç bir şekilde müdahalesi yok. Anne babanın her ikisi de kısa saçlı. Pembe veya mor kıyafetleri de hiç olmamış ve çocuklarına da hiç almamışlar. Anne oje dahil herhangi bir süs öğesi kullanmıyor. Çocukların seçimi tamamen kendi görsel zevklerinden kaynaklanıyor. Örneğin Jazz, yukarıda fotoğraftaki, en çok pembe rengi seviyor. Saçlarını da uzatıyor ve örgü yapılmasını istiyor. Dışarıda gören, tanımayan biri genellikle ‘tam bir prensese benziyorsun’ diyor bu küçük oğlana. Oysa Jazz bundan hiç hoşlanmıyor ve erkek olduğunun bilinmesini istiyor. İşin kötüsü anlayamıyor. Saçı uzun olduğu veya pembe şort giymeyi sevdiği için neden erkek olamayacağını anlayamıyor.

Çift, işte bu noktaya parmak basıyor. Renklerin cinsiyetle ilgisi olamaz, diyorlar. ‘Bir insanı tanımak istiyorsan onun kadın mı yoksa erkek mi olduğu seni ilgilendirmemeli’ diye düşünüyor baba David Stocker. 

Storm’dan büyük, 5 ve 2 yaşında iki oğulları var. Çocukların cinsiyeti biliniyor ancak onlar da serbest yetişiyorlar. Kendi kıyafetlerini kendileri seçiyorlar. Bazen kız, bazen de erkek reyonundan alışveriş yapıyorlar. Çocukların bu seçimlerine anne-babanın hiç bir şekilde müdahalesi yok. Anne babanın her ikisi de kısa saçlı. Pembe veya mor kıyafetleri de hiç olmamış ve çocuklarına da hiç almamışlar. Anne oje dahil herhangi bir süs öğesi kullanmıyor. Çocukların seçimi tamamen kendi görsel zevklerinden kaynaklanıyor. Örneğin Jazz, yukarıda fotoğraftaki, en çok pembe rengi seviyor. Saçlarını da uzatıyor ve örgü yapılmasını istiyor. Dışarıda gören, tanımayan biri genellikle ‘tam bir prensese benziyorsun’ diyor bu küçük oğlana. Oysa Jazz bundan hiç hoşlanmıyor ve erkek olduğunun bilinmesini istiyor. İşin kötüsü anlayamıyor. Saçı uzun olduğu veya pembe şort giymeyi sevdiği için neden erkek olamayacağını anlayamıyor.

Çift, işte bu noktaya parmak basıyor. Renklerin cinsiyetle ilgisi olamaz, diyorlar. ‘Bir insanı tanımak istiyorsan onun kadın mı yoksa erkek mi olduğu seni ilgilendirmemeli’ diye düşünüyor baba David Stocker. "

(http://www.slingomom.com/coluk-cocuk/cinsiyetsiz-cocuk-yetistirmek/attachment/boy-or-girl/ slingomom'ın blogundaki sayfa)

Çiftin ve cinsiyetsiz(!) çocuklarının hikayesinin orjinali 
http://www.parentcentral.ca/parent/babiespregnancy/babies/article/995112--parents-keep-child-s-gender-a-secret

Haberin fotoğrafları:

http://photogallery.thestar.com/995120

Siz bu konuda neler düşünüyorsunuz? Bu derece cinsiyetten uzak çocuk yetiştirmek mümkün olabilir mi?

Ynt: Cinsiyetsiz Çocuk Yetiştirmek

12/12/2011 22:08:00

Çocuklar okula gidene kadar görece mümkün ama sonrasında çok zor diye düşünüyorum. Bebekler bile o kadar cinsiyetlendirilmiş durumda ki! Eskiden bebek/çocuk giysileri daha cinsiyetsizmiş, şimdi kız çocuklar için leopar desenli giysiler bile yapıyorlar. 3-4 yaşındaki çocuklar için erkek/kadın giysilerinin küçük bedenleri yapılıyor. Hamileyken Mothercare'de bir gömlek görmüştüm, bende neredeyse aynısı vardı. Kızım olursa alıp matraklık olsun diye birlikte fotoğraf çektirmeyi planlıyordum. Oğlum oldu, geçenlerde ona bir merserize kazak aldık, neredeyse aynısından babasında var. İtiraf edeyim, kazağı sırf bu yüzden aldık aslında. Fotoğraf çektirmek ona kısmet olacak : )

Mevcut çocuk modasının bu cinsiyetli hali şu anda çok sıradanlaştı ama eski albümlere baktığımda daha bir kuşak önce çok daha cinsiyetsiz giysiler giydirildiğini fark ediyorum. Eşimin fistolu gömlekleri varmış. Ailesi mama sandalyesini saklamış (evet tam 36 yıl), sandalyenin ana rengi pembe. Kendimi düşünüyorum, pek pembe birşeyim olduğu kalmamış aklımda. O yıllarda pembe değil kırmızı kız rengiydi hatırladığım kadarıyla. Biz mahalledeki bale kursuna giderdik kardeşimle, mayolarımız açık maviydi. Şimdilerde bale kurslarında küçük kızlara mavi mayo giydirdiklerinden ya da giydirebildiklerinden şüpheliyim! Zaten bir ara araştırmıştım, daha 100 yıl önce pembe erkek, mavi kız rengiymiş batıda. Yani bu pembe/mavi olayı çok yeni. Biz genelde sarı, yeşil, turuncu gibi renkleri tercih ediyoruz. Başlangıçta mavilere hiç bakmıyordum ama bazen -hatta çoğu zaman- başka seçenek olmuyor bile. Zaten esmer oğlumuza gelen lacivert renkli hediyelerden sonra bebe mavisini mumla arar oldum. Bu hediyelerin bazıları babasının bile giymeceği kadar "erkek" giysisi.

Bana Kanadalı ailenin yapmaya çalıştığı zor ama anlamlı geldi. Aslında "kadınsı"lıktan korktukları için erkekler ne kadar kısıtlanıyor seçimlerinde. Hep koyu renkler, hiç çiçek yok... Erkek şemsiyelerini düşünün, ne kadar sıkıcıdır, hemen hepsi siyah. Oysa kadınlar renk renk, desen desen şemsiye kullanabilir. 

12/12/2011 23:35:00

ben her renk güzeldır dıyorum.Kızım doğmadan önce hayatta pembe gıydırmem dıyordum,ama şu an bı kaç parça pembe şeyı var.Mavı de gıyıyor.kel oldugundan dolayı erkek sanılıyor,ben de bu kelkız dıyorum.ınsanlar mavıyı kızın uzerınde görunce şaşıyorlar,ne saçma..
  kanadalı çiftın yaptıgı şey bence bıraz sakıncalı,sonuçta bu çocuklar ılerıde iş,okul vb. nedenelrden dolayı sosyalleşicekler,ve emınım bazı sorunlar yaşıcaklardır..bence çocukları toplumun klişe kadın ve erkek rollerıyle büyütmessek sorun yok.Kızlar kibar,kırılgan ve utangaç olmalı,ya da erkek dediğin güçlü,otorıter olmalı gibi.ılk başta özgür olmalılar,sonra seçerler nasıl görunmek ıstedıklerını..

12/14/2011 10:49:00

bence orada önemli ayrım; cinsiyetsiz çocuk yetiştirmek değil, toplumsal cinsiyetsiz çocuk yetiştirmek olmalı. yoksa cinsiyetlerimiz güzel ve önemli bence. kız çocuğu ise de erkek çocuk ise de cinsiyetinin farkında, bilincinde ve bundan mutsuz olmayan insanlar olmalı diye düşünüyorum 

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Feminist Anneler

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...