Dsrl Makinelerin ömrü?

<123>
08/17/2010 12:30:00

Bu konuda bilgisi olanlar yazarsa sevinirim..
SHutter ömrü  (perde ömrü) diye bir şey duydum..100000-150000 arasında değişen..
çok kafam karıştı.. endişe ettim.. buna göre ortalama ömrü 5 yıl oluyor dslr lerin özellikle de giriş seviyelerin daha düşükmüş.. profesiyonele doğru giderken yükseliyormuş..yüzde yüz ömür biççilmiyor ama endişe ettim..
araştırdım tatmın olamadım..
tecrübe ve bilgisi bulunanlar yazarsa sevinirim..
(normal dijital makinelerde böyle bir şey yokmuş)

başlıkta dslr yazacağıma acele ile dsrl yazmısım affola)

Ynt: Dsrl Makinelerin ömrü?

08/17/2010 21:37:00

SLR - DSLR makinelerde şekim sırasında hareket eden bir parça vardır. Eski filmli makinelerde filme ışık gitmesini engelleyen, açılır kapanır bir perde vardı. Şimdi de sensörün önünü kapatıp ışığı vizöre veren, çekerken de yukarı kalkarak vizörü bloklayıp ışığı sensöre alan bir ayna var hareketli (DSLR'lar için, rangefinder makinelerde aynasız sistem).

Her hareketli parça gibi bunun da bir ömrü var. 100.000+ derler hep, yakın çevremde o shutter'a kadar kullanılmış bir makine yok ama en kötü durumda servisinde hallediyorlar ayna problemlerini. 5 sene elektronik bir makine için çok iyi bir süre bence. Ayrıca DSLR'da asıl yatırımın lenslere olduğu ve gövdenin sık sık değiştirildiği düşünülürse, 5 sene kullanılan gövde hakkını vermiştir diye düşünülebilir.

Giriş seviyesi makinelerde daha az ömrü olup olmadığını bilmiyorum. Daha pro makinelerde devamlı çekim hızı arttığı için belki farklı mekanizmadan dolayı farklı ömürler vardır.

5 sene önce mesela 350D almış ve bu güne kadar 100.000 kare çekmiş biri de bu gün kendine bir 5DmkII ısmarlamayı hakediyordur ayrıca :)

08/18/2010 00:32:00

khan, çok teşekkürler.. ben bilmiyordum ve dün öğrenince hafif bir panik hali oluştu.. ancak şimdi lenslerin serilerinden ötürü benim kafam karışmıyor değil makineme (500D) alıp kullandıgım orta halli lensler öyle bir yükseltme de yetersiz kalır mı örneğin ocins bir makine de (350D ve 500D giiş kabul ediliyor sonucta 5D ise profesiyonel) ne kadar uyum sağlar :) hani şimdi L serisi bir lens te 500D de abes kaçar.. o da illa ki profesiyonel veya en azından 50D gibi bir seviyeyi ister sanıyorum..
Kafamı çok karıştıran mevzular ama seviyorum işte :)

Bu arada o kişi elbet hakediyordur bence de 5DmkII ısmarılmayı..Damla doğum gününe alacaktır belki de :D

08/18/2010 06:01:00

ben perde ömrü olduğunu biliyordum da, bu çekim sayısını makinemizden nasıl bulabiliriz? her makine veriyor mu? bunu merak ediyorum. zira 5 sene dolacak makinemde nerdeyse...

sümeyye, khan'a sormuşsun ama soruna cevap olarak ben de şunu söylemek istiyorum. profesyonel dslr makinelere, dslr'den önce makinelerde kullanılan lensleri takanları da gördüm. bence farketmiyor, lensin kalitesine göre makinesinde herkes farklı tercih yapabilir. mesela benim hayalim nikkor 17-55. d200 kullanıyorum. ama daha düşük model makinelere takıldığını da gördüm. d2-d3'lere takıldığını da :)

08/18/2010 06:49:00

sağol elvan :)
bazı makınelerın gostergelerı var ve sayıyor.. ancak ben de bılmıyorum benımkı de gostergesız..

08/19/2010 21:53:00

elvan,

D200 için bir exif okuyucuyla makinede çekilmiş bir fotoğrafın exif'ine bakıp öğrenebilirsin sanırım. Image number gibi bir şey olmalı, şu adreste bir online exif okuyucu var:

http://regex.info/exif.cgi

Makine servise gittiyse sıfırlanmış olabilir ama.

sumeyye,

Canon'da iki seri lens var, EF ve EF-S. EF olanlar hepsinde, EF-S olanlar sadece giriş seviyesi kabul edilen  500D, 40D, 7D gibi crop sensörlü makinelerde kullanılabiliyor. Eğer yatırımını EF-S'e yaparsan 5D'ye geçtiğinde lenslerini satıp yenilerini alman gerekir. Ama 7D de çok iyi bir makine, ben memnuniyetle benim 450D ile değişir ve yıllarca kullanabilirdim.

DSLR'ların hepsi iyi lensle çok daha iyi performans gösterir, olay fotoğrafçıda bitiyor tabii ama Ara Güler de dandik ekipmanla çalışmıyor iyi fotoğrafçı diye. Bu günün giriş seviye gövdeleri 4-5 sene öncesinin hayal bile edilemez profesyonel özelliklerini taşıyor. Eğer bütçeniz yetiyorsa, çünkü kaliteli lens işi gerçekten pahalı, L ya da L performansı gösteren lenslerle çekmek her zaman daha iyidir bence, gövdeden bağımsız.

Benim hayalimdeki lensler:

Görüldüğü gibi L de var, EF'de EF-S de var. En çok 24-70'i isterdim, günlük kullanım için süper bir lens.

Ama yukarıdakilere ayıracak bir 5.000+ dolarım olmadığından ben de ucuz ama iyi lens nasıl olur diye araştırdım ve elvan'ın söylediği manuel lensleri dslr'da kullanma olayına girdim.

Canon bu iş için çok uygun, tüm m42 lensler (vidalı diye geçiyor) bir adaptörle Canon'lara uyuyor (bazı lensler 5D gibi full frame makinelerle ayna büyüklüğünden dolayı kısmen uyumsuz). Eski lenslere bu aralar HD video çekebilen DSLR'lardan dolayı biraz rağbet var ve fiyatları her geçen gün artıyor ama hala ucuzlar denebilir. Hepsini eBay'de bulmak mümkün.

Manuel lenslerim:
Bunlar haricinde Jupiter 9, Jupiter 37A gibi rus lenslerim var. Bunlardan Türkiye'de bulmak daha kolay, rus pazarlarının etkisi. Ruslar Doğu Almanya'daki Carl Zeiss fabrikasından bayağı teknoloji transferi yaptıkları için bazı rus lensleri Zeiss kopyasıdır.

08/20/2010 05:31:00

khan çok teşekkürler :)
lens işine girince aklım oldukça karışıyor. günlerce araştır araştır.. çekilen fotoğraflara bak. hoşuna gidenin kini sor. ne kullandın diye.. flikr da özellikle takipte olduğum insanlar var.. sevdiğim alanda çalışan.. sürekli takipteyim. haz veriyor bir fotoğrafı incelemek..
iyi kalitede fotoğrafları görünce de insan kendi çektiği fotoğraflarda ki kusurları da apaçık görebiliyor aslında..
verdiğim bilgiler lens almak istediğimde kullanabileceğim bilgiler. gerçekten çok teşekkür ederim.
Allah gönlümüze göre versin hepimizin arkadaşlar :)

08/20/2010 07:27:00

khan teşekkür ederim, makine servise gitmedi. exif bilgilerinden araştırayım...

amin sümeyye, bu arada ben senin bebek fotoğrafları çektiğini gördüm. 50 mm.yi tavsiye edebilirim bebek fotoğrafları için. bebek fotoğrafçılığı yapan, üstelik çok da güzel fotoğraflar çeken biri önermişti. eşim yurtdışına gidince (malum oradaki fiyatlar buradan çok çok ucuz) ona sipariş ettim. 50 mm. f1.4'üm oldu :) çok memnunum. 18-200'üm vardı önceden, şimdi 18-200 çok nadir takıyorum. prime lensler, uzun zoom aralıklı lenslere göre çok daha kaliteli iş çıkarıyor... tavsiye ederim. ha bir de kışın çekim için (iç mekanlarda daha kapalı kalıyoruz ya) oynar başlıklı bir flaş çok yararlı olacaktır. ışığı tavana veya uygun bir yöne yansıtıp, doğal ışığa yakın ışık elde edebilirsin ve sonucunda daha net çekimler...

(edit) baktım, 24.589 olmuş. daha yarılamamışım yani :)

08/20/2010 07:35:00

elvan benim var 50mm ama f1.8 malesef. şu an alamam ama benim de aklımda amerika.. makınemı de öyle aldım 50mm lensımı de.. yıne oyle dusunuyorum garantı ıcın o fark vermeye degmıyor bence..
tavsıyelerını not aldım .:) su an alma ımkanım yok ekıpman acısından. ama ılerleyen donemlerde bu sayfaya donup bakacagım. 1.4 de aklımda :)

08/20/2010 07:43:00

50 mm varsa süper :) aslında 1.4 veya 1.8 çok farketmiyor bence, çünkü netlik alanı fazla olması için 1.4'te yine yükseltiyoruz f değerini. çektiğim fotoğraflarda 1.4 çok az kullanmışım. kalite olarak ikisi arasında bir fark var mı bilemiyorum tabi karşılaştırmadım, biz almışken hadi iyisi olsun bir daha değiştiremeyiz diye aldık :)

08/20/2010 07:48:00

ben sürekli onu kullanıyorum. hatta 18-55 kit lensi hiç kullanmıyorum.. ben de yeni edinmek istiyorum ama dediğim gibi zaman.. bu arada bir stüdyoda çalışma şansı doğdu bana ama kafamda soru işaretleri. Ayçaya (Oğuş) danıştım ki fikri önemliydi. denemem konusunda teşvik etti .. bilemiyorum. :)
sahi senin flickr hesabın vs yok mu acaba. özellikle çocuk fotoğrafları çeken insanları takipteyim ben. rachel devine (flickr da sesameellis nicki) var mesela peta marzeyle birlikte de bir platformları var özellikle rachelin fotoğraflarına (kı cogu kendı cocukları) bayılıyorum..
senın de varsa paylaştığın bir platform zevkle izlemek isterim..
khanı buldum mesela :) Ilgaz da benim favori modellerimden zevkle izliyorum bulduğum yerde..
fotoğraf çok farklı bir haz. hele de bebek fotoğrafı olunca.. oldukça zevk alıyorum.. çektikmekten de .. izlemekten de..
sevgiler :)

<123>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Çocuk Fotoğrafçılığı

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...