Dsrl Makinelerin ömrü?

<123>

Ynt: Dsrl Makinelerin ömrü?

08/20/2010 08:02:00

ben de öyle, bebek fotoğraflarına bayılıyorum :) flickr'da hesabım yok, genelde facebook'tan paylaşıyorum fotoğraflarımı, çektiğim çocuklar kendi çocuğum veya akrabalarımınki olduğu için fb herkese ulaşma açısından daha uygun oluyor. bir de gizlilik var tabi :) uzun bir süre sadece akrabalarımla paylaşmıştım fotoğraflarımı nazar korkusundan dolayı :) annelik işte... istersen beni ekleyebilirsin, özelden tam adımı yollayım.

stüdyo konusunda ben de destekliyorum, ekipmanı öğrenmek için iyi olabilir. makine ve lens haricinde çok farklı ekipman var, harici ışıklar vs. imkanım olsa ben de uzman birinin yanında çalışsam keşke. anca fotoğraf sitelerinde bol bol fotoğraf izleyerek, çekenlerin verdiği bilgileri deneyerek öğreniyorum...

bu arada benim de çok beğendiğim fotocular var, hatta mesajını okumadan önce " beğendiğimiz bebek-çocuk fotoğrafçıları" gibi bir başlık mı açsam diye düşündüm. mesela http://www.heatherwagnerphotography.com/
http://jenniferandersonphotography.blogspot.com/
takipte olduğum fotoğrafçılar. özellikle jennifer'ın fotoğrafları bu hale gelene kadar hangi aşamalardan geçiyor çok merak ediyorum :)

08/20/2010 08:10:00

elvan yeniden belirteyim tanıştığıma memnun oldum.:) şahsen fotoğraflarını görmek isterim. bende bebek fotoğraflarını ckeınerek paylasıyorum ancak yakında web sıtesı edınmek ıstıyorum.. portfolıo acısından gereklı olabılır. ne yapmam gerektıgını bılemedım. bende facebookta cok kısıtladım. yanı tanıdıklarımı bıle grupladım :S bır album dısında profılımı dahı paylasmıyorum. bende esımle cok degısık kareler yayınlıyordum dedıgın gıbı abes gelebılır ınsanlara ama nazar konusunda urktum. kı ekledıgım gun bızım aramızda bır gergınlık olusuyordu :S belkı denk gelıyordur ama endıse ettım bende kısıtladım.
flıckrdan kaldırdım cogunu hatta.. bır kacı harıc.. tıklanma sayısı gorundugunden facebookta onlarda da tık sayısının fazla olması endıse ettırmedı degıl :)
ama bu bır sanat
ınsan ovuldukce de haz duymuyor degıl ınsanlık ıc gudusu..
senı anlayan ınsanlarla konusabılmek te ayrı bır haz. ornegın studyoda kı fotolara bı baktım mıckey mouse lı sırınlerlı hep photoshoplu.. bır kere orda tecrube edınırsem dokundurtmam asla fotolarıma kendı suzgecımden gecırırım. yüzleri plastık gıbı yapan zıhnıyetı anlamıyorum..her seyın dogalı cok daha hos bence..bırak benı dursun.. bırak dagınık kalsın yanı :)
arka fon ortamda olmalı bana gore mesela.. vs vs
dedıgım gıbı paylasım konusunda benım de cekıncelerım var.. o yuzden uzerlerını bantlıyorum..o halde bıle ıcım rahat degıl.. sımdı studyo konusunda kı cekıncem de fotograflarım :S cok buyuk bır kalıtede degıller belkı ama sahıplenme duygusu ıste. oradan cıktıgımda ya kullanılırsa ( kı orda calısırsan sonucta hakları karsılıklı bır menfaat var) bılemıyorum tab almaya gıttıgımde konusacagım..
sevgıler elvan
linkleri incelemeye koyulayım zevkle :)

08/20/2010 08:33:00

ben de memnun oldum :) hak-hukuk olaylarını fazla düşününce de, insan "acaba mı?" diyor paylaşırken. özellikle portreleri... gittiğim, gezdiğim yerlerde çok portre çektim. çocuk portresi özellikle (çocuklar daha istekli ve masum oluyorlar bu konuda) akrabaysa problem yok da, yabancıysa insan düşünüyor izin verir mi annesi-babası? birşey olur mu? bazı fotoları da bu yüzden paylaşamadım internette...

stüdyo fotolarına ayrı gıcığım desem :P mickey mouse, tom-jerry çok irrite ediyor beni... dediğin gibi o rötuştan geçen bebek-çocuk yüzleri... bir ara planım vardı duha doğmadan evvel, çocukların 1 gününü veya duruma göre birkaç gün evlerinde veya başka bir mekanda poz verdirmeden, doğal halleriyle fotoğraflayacaktım. olmadı tabi :) biraz cesaret gerekiyor benim için, ekipman da önemli, çevre edinmek de...

stüdyo, fotoğraflarında hak iddia edecektir büyük ihtimal, onların adı altında çekildiği için... merak ettim ne diyecekler. haber verirsin bize de :)

08/20/2010 08:45:00

Harici ışık işi göründüğünden ucuza halledilebiliyor (ben de amma ucuzcuyum :). Strobist olayını biliyor musunuz bilmiyorum ama, eski flashlar kullanılarak (genelde Nikon SB-24, SB-26 vb.) çok başarılı sonuçlar alınabiliyor.

http://strobist.blogspot.com/2006/03/lighting-101.html

Flickr pool'u da var:
http://www.flickr.com/groups/strobist/pool/

Bende bir tane SB-24, bir tane de SB-26 var. İkisini de fotokritik.com'da 2. el bölümünden 150TL gibi fiyatlara aldım. Şuradan da kablosuz tetikleyici aldım:

http://www.gadgetinfinity.com/product.php?productid=16766

Açık alanda bile düzeneği kurup çok güzel sonuçlar alınabiliyor.

Henüz almadım ama iki tane ayak ve üzerine şemsiye aldım mı işte evde stüdyo :) Beğendiğim neredeyse tüm fotoğraflarda ek ışık kullanıldığını anladığımdan beri ben de bunlarla denemeler yapmaya başladım. Çok güzel şeyler çıkıyor, özellikle portre fotoğraflarında. Sonuçta fotoğraf ışıksız olmuyor.

08/20/2010 09:57:00

ucuzcu olmak lazım khan. her türlü fikre açığım ben :) eşimde uygulamaya müsait yaptırırım örnek olsun yeter ki..

08/20/2010 15:15:00

Elvan bir noktaya parmak basmak istedim yazında gördüğüm için
bebeklere lütfen flash kullanmamaya özen gösterin..
50mm ok ama full frame bir makineniz varsa 85 1.8 ya da 1.4 olabilir..
50mm 1.4 ile 1.8 arasındaki fark materyalleri de aynı zamanda. fiyat farkını da bu yaratıyor.
ve evet dslr makinelerin de bir raf ömrü var :) ancak 350D var benim elimde 2004 te aldım hala çekiyorum kendisi ile :)
markII yi geçen ocak aldım ama benim çekim hızımla 350D kadar uzun ömürlü olmayacak..

08/20/2010 15:19:00

Ayça teşekkürler. evet bende asla flash kullanmıyorum normal insanlarda da çok tercih etmiyorum . peki doğumhane de ki netliğin sebebini nasıl sağlıyorsun? ışık loş.. tripot her daim mümkün değil..:S

benimkinin ömrü de çok olmaz sanırım ayda 400 basıyorumdur ortalama. deneme yanılma :)

08/20/2010 15:21:00

bir de yayınlamak konusunda
ailenin iznini aldıktan sonra yayınlayabilirsiniz.. iş yapıyorsanız ve aile izin verdiyse "nazar" denen kavram bakanın gözündedir diyerek işlerinizi sergileyebilirsiniz
ya bir sözleşme yapın aile ile baştan bilsinler kullanacağınızı ya da daha sonra kullanmak istediğiniz kareleri mail ile yollayıp yazılı izinlerini alın resmi evrak sayılyor sanırım ..
yabancı fotoğrafçıların sitelerine bakın... çarşaf çarşaf yayınlarlar.. onlarınki çalınmıyor ya da onların bebeklerine nazar değmiyor mu?
ticari olarak iş yapıyorsanız/yapacaksanız portfolyo için yayınlamanız lazım :) üstüne logo - bant atabilirsiniz.

Sevgiler

08/20/2010 15:23:00

Sümeyye benim makinem 5D mark II dolayısı ile ISO yükseltebiliyorum 3200 bile yapsam sorun olmuyor ama ameliyathanede o kadar ISO değeri gerekmiyor..
ISO değerini arttırabilirsin

ben her zaman doğal ışık kullanıyorum zaten yapay ışıktan ANLAMIYORUM :)) ama bazen hamile çekimlerinde ya da çocuk çekimlerinde kullanmam gerekiyor ya da etkinliklerde..

08/20/2010 15:53:00

anlaım Ayça çok sağol.. ışığın bol olsun :)

<123>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Çocuk Fotoğrafçılığı

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...