Dsrl Makinelerin ömrü?

<123>

Ynt: Dsrl Makinelerin ömrü?

08/20/2010 16:56:00

ayça teşekkürler bilgiler için :) güzel bir noktaya değinmişsin. ben de şimdiye kadar makinemin dahili flaşını hiç kullanmadım, ne bebeklerde ne büyüklerde... doğaldan yana oldum imkanlar elverdikçe. ama kışın veya karanlık mekanlarda nikon d200 ve lensleri yetersiz kalıyor. mesela canon'un nikon'a göre iso performansı çok daha iyi, çok gerek olmayabiliyor flaşa. ben de o yüzden harici flaş aldım. onu da duvara veya başka bir yöne yansıtıp kullanmak için. gözü rahatsız etmez diye düşünüyorum. aslında bu konudaki fikrini de almak isterim. başka bir yöne yansıtılan flaşın doğru olup olmadığı... 

küçük açıklamamı da yaptıktan sonra :) izin belgesi konusu sokakta çekilen çocuklar için biraz zor gibi duruyor. gerçi benim amacım ticari değil ama sonuçta internette yayınlanıyor, insanın kafası fazla karışıyor bunları düşündükçe... sokaktaki insan çekimlerinden artık uzak duruyorum diyebilirim bu yüzden...

bu arada eos 5d mark II, hayallerimdeki makinelerden :) geçen birini görme fırsatım oldu, inşallah dokunma fırsatım da olur :)) hatta çekme fırsatı... çok merak ediyorum açıkçası...

08/20/2010 17:10:00

Umarım sadece çekmek değil sahip olma şansın da olur bir gün.. wish list yap işe yarıyor :) (http://www.pi.web.tr/?p=1289) :)

Evet yansıtarak kuşllanabilirsin odanın bir yerine koyup wireless olrak kullanabilirsin ama ben yine de çok bebeklerde yeni doğanlarda tercih etmiyorum ..cam kenarına koyup bol ışık alan bir yerde çekim yapabilirsin..

~ alıntı
Bebekler yeni doğduklarında ışığın giriş yaptığı göz bebeğinin büyüklüğünü ayarlayamazlar onun içinde bulanık görürler.Normalde erişkinlerde göze giren ışık miktarı arttığında göz bebekleri küçülerek fazla ışık girmesini engeller ama bebekler bunu yapamaz ve yeni doğmuş bir bebeğin görme yeteneğinin 3 aylıkken yüzde 50, altı aylıkken ise yüzde 90 oranında gelişmiş olduğu düşünülürse, flaşların bebeğe vereceği zararı özellikle sık çekimlerde tahmin edebileceğinizden büyük etkileri olabilir.

Bebeklerin gözlerinin retina kısmında bulunan ''makula'' bölgesine etki etmesi durumunda, gözle ilgili birtakım sorunların ortaya çıkabilir.Bebeğin fotoğrafı çekilirken yüzüne patlatılan flaşın görme kayıplarına yol açması, bilimsel açıdan tam olarak ispatı yapılabilmiş bir konu değil. Miyop veya hipermetrop gibi göz kusurlarına yol açmaz, ancak yine de birtakım riskler taşıyor. Bebeğin görme yeteneği, ancak 3 yaşını doldurduğunda yüzde 100'e ulaşır. Bu yaştan önce gözün çok hassas bir yapısı olduğunu tekrar hatırlatmak isterim...

Yeni doğmuş bir bebeğin reflekslerinin de tam olarak gelişmediği için, gelen ani ışığa tepkisinin yeteri kadar olmayacaktır. Bu yüzden bebeğin, flaşın yaratacağı ani ve parlak ışığı göz kırpma hareketini süzemeyeceklerdir.
~ alıntı

izin konusunda maazallah diyorum .. :) belki küçük bir izin belgesi hazırlayabilirsin uygun olan durumlarda izin alıp onu imzalatabilirsin?? neden olmasın :)

08/20/2010 17:11:00

bu arada uyurken ışık kaynağı kullanılabiliyor bildiğim kadarıyla sadece gözleri açık olmayacak :)

08/23/2010 07:11:00

ayça, bilgiler için çok teşekkürler... bizim kız 2 yaşında nerdeyse, kritik dönemi atlattık yani :) ama yenidoğanlara her zaman azami dikkat ;)

bu arada canon eos 5d mark II bizde bugün :) çok yakın bir aile dostumuz iş için kullanıyor, işi olmadığı zamanlar bana bırakacak bol bol çekim yapacağım inşallah ben de :))

deneme çekimleri yapıyorum, hangi düğme ne işe yarar onu öğrenmeye çalışıyorum. alışkın olduğumdan mıdır nedir, nikon daha pratik geliyor şimdilik bana. galiba zaman lazım :) netlik noktası ayarlamak zor geldi biraz, diğerlerine hemen alışabilirim gibi geliyor :) bu arada 24-105 mm lens var, nasıl bir lens? portre için, çocuk fotosu için hangi lensleri önerebilirsin?

<123>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Çocuk Fotoğrafçılığı

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...