Bebelere kurabiye...

02/20/2012 14:45:00

Daha önceden de evde bebe kurabiyesi denemem oldu  ama malesef içi hamur dışı da çok sertti ve kahvlatısına ezmek için süte koyduğumda erimemişti hiç...O sıralar ela da henüz elinde tutup kemirme olayını beceremediği için bir daha yapmamıştım. Ama artık tontoş çok seviyor böyle şeyleri elinde yemeyi, bize yaptıklarımın içinde de şeker var tabi, veremiyorum. Çeşitli tariflerden derleme yaptım ve ortaya şöyle birşey çıktı...

2 çay bardağı un
yarım çay bardağı irmik
2 çay bardağı pirinç unu
4 yemek kaşığı tereyağı
3-4 yemek kaşığı pekmez

ben ilk denememi yarım ölçü ile yaptım. Islak olan tek şey pekmez olduğu için hamuru tam toparlayamadım çok çok çok az su ekledim ve oldu...

Elacık eliyle tutup rahat yesin diye ''tombik parmak'' şeklini verdim. Şekilleri çok ince değil biraZ tombikçe yapmak gerek,  yoksa yemesi pek zevkli olmaz sanırım... 

175C de 20-25 dk pişirdim. . Ama siz yine de arada kontrol edin çok pişerse de sert olur ve süte falan erimez .

Sanırım içindeki pirinç unundan dolayı içi hamur olmadı ve istenirse sütte, suda , çayda gayet rahatlıkla ezilebilir bir kıvamı oldu.

Afiyet olsun!

Ynt: Bebelere kurabiye...

02/20/2012 16:13:00

fotodaki çiçekli kurabiyelere mi ait bu tarif.çok güzel görünüyorlar da.benim de o tarz denemelerim oldu.bayılurum böyle şeylere:)))

Ynt: Bebelere kurabiye...

02/20/2012 17:33:00

ha yok fotodakiler arkadaşın doğucak bebeği için hediye kurabiyesi:) bu tarif bebekler yesin diye, yani şekersiz falan:)

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
BUGÜN BEBEĞİME NE PİŞİRDİM?

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...