dil gelişimi

<12>
11/08/2009 13:21:00

mrb arkadaşlar benim oğlum ekimin 26'sında 2 yaşına girdi.Daha yeni yeni cümle kuruyor.O da iki kelimelik basit cümleler.Baba gitti, anne gel, hadi kalk, anne çekil cümlelerini kurabiliyor.Aceba geç mi konuşacak.Biraz endişeliyim.bir arkadaşımın oğlu benim oğlumdan bir ay büyük şuan 4 kelimelik cümle kurabiliyor.Sizinkiler nasıl? Konuşabiliyorlar mı?dil gelişimi için önerileriniz neler?

Ynt: dil gelişimi

11/09/2009 09:15:00

çocukların dil gelişimi onlarla çok konuşulunca gelişiyor. Tabii her çocuk bir olmuyor, kimi konuşma alanında kendini geliştiriyor, kimi de ince motor geliişimi ya da farklı alanlarda.
Dil gelişimi için onun anlayacağı basit kelimelrle konuşmak ama sürekli konuşmak faydalı olabilir. Onun 2 kelimelik cümlesini tekrar ederek(misal:anne geldi=anne odaya geldi,Baba gitti=baba bugün işe gitti vs. gibi) her seferinde tekrar edip yeni bir kelime daha ekleyebilirsin. Şarkılarda faydalı olabilir.

11/10/2009 11:37:00

Kızım Ece 7 kasımda 2 yaşına girdi. 3 kelimelik cümle kurabiliyor, herşeyi anlıyor kendi dilinde anlatıyor. Bence her çocuğun gelişimi farklı kuzenleriyle gelişimini takip ediyordum ama hepsi farklı aylarda farklı becerilerini gösterdi. Artık 1 ayın bile çok önemli olduğunu anladım. Bol bol konuşmak ve kitap okumak  benim önerim.

12/29/2009 14:08:00

benim oğlumda 23 ekimde 2 yaşına girdi. bu ay dilinde büyük gelişmeler oldu. her dediğimizi söylemeye başladı. bende başta endişelenmeye başlamıştım ama birdenbire dillenmeye başladı. artık söylemeden dediğini de yapmamaya çalışıyorum. kitap okumak şarkı söylemek büyük etken oldu.

01/04/2010 07:53:00

Merhaba,
öncelikle her konuda olduğu gibi, bu konuda da "çocukların gelişimlerinin birbirinden farklı olduğunu" unutmamak lazım herhalde! Ayrıca 2 yaşında 2 kelimelik cümleler söyleyebildiğine göre, bence geç kalmış da sayılmaz... Bu arada halk arasında sürekli "erkek çocuklar daha geç konuşuyor" deniliyor ya, bence bu da doğru...

Oğluna bol bol kitap okumanı öneririm. Bir de bol bol konuş... Bir süre sonra "biraz sussa da kafamı dinlesem" diyeceksin :)

sevgiler,
Nurdan

01/05/2010 06:44:00

Merhabalar,

Herseyden once Nurdan'in dedigi gibi konusmasi gec sayilmaz. Ama daha cok gelismesine katkida bulunmak istiyorsan bol bol konusmaya devam et. Ozellikle guzel vakit gecirdigi zamanlari, aksamlari uyumadan once tekrar anlatmayi denemeni tavsiye ederim. "Bugun ben oglumla parka gittim, giderken yolda kucuk bir sari kedi gorduk vs." Cocuklar bu yaslarda detaylara daha cok dikkat ediyorlar.

Televizyon seyrediyor mu? Televizyonun konusma uzerine olumsuz etkisi oldugunu bir cok yerde okumustum.

Bol muhabbetli gunler..
Ceren

01/09/2010 15:50:00

merhabalar
ben kızıma dha doğduğu günden itibaren şarkılar söylemeye başladım.her gün de repertuarıma yeni çocuk şarkıları eklemeye çalışıyorum:))))çok faydası olduğuna inanıyorum.kızım 19. aydan itibaren bülbül gibi şakımaya başladı.benim ona okuduğum şarkılar gün gün hafta hafta  ağzından dökülüyor hem de tamamı.Diyebilirim ki kızımın en güzel en zevkli ve en şaşırtıcı dönemi  o dönemdi.(tabii ki şimdilik) bir mucize gibi çocukların dil gelişimleri.bir de biz ecrin doğduğundan beri (kızım 24,5 aylık)daha yeni yeni tv izlemeye başladık diyebilirim.bütün akşamlarımızı babası da dahil onunla konuşarak oyunlar oynayarak geçirdik.sanırım onun da çok faydası oldu.ama tabii ki her çocuk birbirinden farklı.ben sadece kendii tecrübelerimi paylaşmak istedim.

01/18/2010 19:45:00

merhaba,

bu aylarda cocuklarin konusmasini gelistirmek icin yapabilecegimiz en iyi seylerden biri "paralel konusma" teknigi imis. Bu da ornekle aciklamak gerekirse; cocugumuz "baba atta ditti" dediginde onu olumsuz bir sekilde duzeltmek degil "evet, baba alisveris yapmaya gitti" diyerek aslinda onun dediginin duzgununu bir de sizden duymasini saglamak. Ama "senin soyledigin yanlis, dogrusu bu" mesaji vermeden... Butun gunluk konusmalarinizi bu sekilde yaparsaniz cok cabuk gelisme saglaniyor. 

Esim ve ben, bu teorik bilgiye sahip olmadan once de oglumuzla hep bu sekilde konusuyorduk. Benim oglum 25 aylik. 24. aydan itibaren 5 kelimelik cumleler kurmaya basladi. Ve her gun, bozuk soyledigi kelimeleri kendiliginden duzeltiyor. Yani farkinda olmadan cok iyi ve bilimsel birsey yapmisiz :)) Herkese tavsiye ederim.

03/04/2010 15:31:00

bencede dil gelişimi çocuktan çocuğa fark eder bence yanlıs olan çocuklarımlzl başkaların çocukları ile kıyaslamak benim kızım su an 31 aylık4-5 kelimelik cümleler kuruyor hatta üst üste 2 cümle kuruyor fakat 2yaşına bastığında bende endişelenmiştim sonra sanki birden biri çocuğuma sihir yapış gibi konuşmaya başladı hatta bazen okadar çok soru soruyor ki biraz konuşmaya ara vernesini isteyeceksin inan bana bu süreç çok uzun bir zamanda olmayacak

03/05/2010 10:00:00

benim kızımda çoğu şeyi konuşabiliyor hatta çenesi düşüklerden...bunu bebekliğinden itibaren onu bir büyükmüş gibi davranarak konuşmamıza bağlıyorum...agudu gugugdu gibi kendimizi bebekleştirerek konuşmadık...aynı bir büyük gibi oturup konuştuk hep...çok ta geç sayılmaz...hem her bebeğin karakteri yapısı farklıdır...

03/05/2010 10:22:00

evet bencede çok haklısın çocuklarla agudu buguydu konuşmamız çok yanlış onlar sanki herseyi bilerek doğmuş gibi her söyleneni anlıyorlar

<12>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
24-36 ay arası çoçuğu olanlar

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...